ابراز نگرانی مادر زهرا رهنورد از وضعیت سلامتی دختر و دامادش

موسوی رهنورد حق نشر عکس
Image caption آقای موسوی و خانم رهنورد از ۲۵ بهمن سال گذشته در زندان خانگی به سر می برند

احترام السادات نواب صفوی، مادر زهرا رهنورد در گفتگویی با سایت کلمه، از سایت‌های نزدیک به مخالفان دولت ایران، ، ضمن خبر دادن از دیدار با دخترش و میرحسین موسوی، از وضعیت سلامتی آنها ابراز نگرانی کرده است.

خانم نواب صفوی در این گفتگو گفته است که او و همسرش حدود دو هفته پیش با میرحسین موسوی و زهرا رهنورد ملاقات داشته اند.

آقای موسوی و خانم رهنورد از ۲۵ بهمن سال گذشته در زندان خانگی به سر می برند و بنا بر گزارش منابع معترضین در ایران " از بامداد ۲۷ بهمن کلیه ارتباطات آنها " با بیرون قطع شده است.

خانم نواب صفوی اگرچه در این گفتگو تاکید کرده که آقای موسوی و همسرش "روحیه خیلی خوب و قوی داشتند"، اما در عین حال این نکته را نیز اضافه کرده است که در ملاقات اخیرش با آنها، متوجه "رنگ پریدگی و لاغری شدید و ناگهانی" داماد و دخترش شده است و از این بابت به شدت ابراز نگرانی کرده است.

او افزوده دخترش و آقای موسوی با دیدن نگرانی او از وضعیت سلامتی آنها، خواسته‌اند او را از نگرانی درآورند و به این دلیل به او گفته اند که "گاهی روزه می‌گیرند."

مادر خانم رهنورد در مورد شرایط دیدارهای او و همسرش با دختر و دامادشان به سایت کلمه گفته است: "تمام دیدارها با حضور تعداد خیلی زیادی از مامورها انجام می شود. یک عده داخل هستند، خانم و آقا. یعنی آنها هم در زوایای مختلف کنار ما می‌نشینند."

حق نشر عکس kaleme.com
Image caption احترام السادات نواب صفوی از وضعیت سلامتی دختر و دامادش ابراز نگرانی کرده است

خانم نواب صفوی که گفته آقای موسوی و خانم رهنورد بعد از یک ماه و نیم بی خبری، چندبار "خیلی کم" به او و همسرش تلفن کرده اند، از شرایط زندگی دختر و دامادش در محل حصرشان ابراز بی‌اطلاعی کرده است.

شرایط "آزار دهنده"

احترام السادات نواب صفوی در این گفتگو به شرایط امنیتی دیدار فرزندان آقای موسوی با پدر و مادرشان نیز اشاره کرده و گفته که "وقتی بچه ها {به دیدار آنها} می‌روند، موهای سر آنها را هم گشته‌اند که ببینند چه چیزی قایم کرده اند. گل سرشان را باز کرده اند."

او گفته اگرچه رفتار ماموران امنیتی "در ظاهر" محترمانه است، اما "چشم های آنها (ماموران) مرتب روی ما است که ببینند کی چه می شنود و چه جواب می دهد. همیشه هم می گویند خبر ندهید، تهدید می‌کنند و می‌گویند سکوت کنید."

خانم نواب صفوی در این مصاحبه گفته است که برای پی گیری وضعیت پزشکی دختر و دامادش، پیشنهاد داده اند تا پزشکی از طرف آنها وضعیت سلامتی آقای موسوی و خانم رهنورد را بررسی کند اما "آنها گفتند که خودمان دکتر داریم و پی گیری می‌کنیم."

مادر خانم رهنورد با بیان اینکه دخترش و آقای موسوی پیشتر "هر دو در وضعیت سلامتی کاملا مناسبی بودند"، گفته است که پس از آخرین دیدار با آنها دچار شوک و نگرانی شده است "به خصوص اینکه اجازه نداده اند یک دکتر شناخته شده و قابل قبول از طرف خودمان به وضعیت سلامتی آنها رسیدگی بکند."

"آدم ربایی"

خانم نواب صفوی در گفتگو با سایت کلمه تاکید کرده است که شرایط کنونی زهرا رهنورد و میر حسین موسوی را "حبس و حصر" نمی داند بلکه "این دقیقا آدم ربایی است."

او افزوده است: "دختر و داماد من که کاری نکردند که زندانی شوند. اینها جز خدمت به کشورشان هیچ کاری نکردند."

احترم السادات نواب صفوی از "بازجویی" و "تحت فشار و تهدید" قرار گرفتن دخترها، نوه‌ها، و بقیه اعضای خانواده آقای موسوی و خانم رهنورد خبر داده و "توهین های آزار دهنده ای" که "نه تنها کلامی بلکه بدنی هم بوده است."

او گفته است که خواسته اصلی ماموران امنیتی از آنها "سکوت کردن همه اعضای خانواده است" و افزوده است که برای این مساله، "راه حلی جز آزادی سریع آنها (آقای موسوی و خانم رهنورد) و جواب دادن به این ۵ ماه زندانی بودن بی دلیل دختر و دامادم نیست."

مقام های قضایی ایران بر حضور دو رهبر مخالفان دولت و همسران آنها در خانه هایشان تأکید می کنند، اما ایجاد "محدودیت هایی در ارتباطات" را علیه آنها تأیید کرده اند و ادعا نمی کنند که آنها برای رفت و آمد و دیدار دیگران آزاد هستند.

مطالب مرتبط