علی لاریجانی ادغام وزارتخانه ها را به احمدی نژاد ابلاغ کرد

مجلس حق نشر عکس majlis
Image caption مجلس ایران هفته گذشته لایحه ادغام وزارتخانه ها را تصویب کرده بود

رئیس مجلس ایران، قانون تشکیل وزارتخانه های "کار، تعاون و رفاه اجتماعی" و "صنعت، معدن و تجارت" را برای اجرا به رئیس جمهوری ابلاغ کرد.

به گزارش خبرگزاری فارس، شورای نگهبان در جلسه روز سه شنبه، چهاردهم تیرماه خود، این مصوبه مجلس را تصویب کرده بود.

نمایندگان مجلس ایران روز هشتم تیرماه، به تشکیل دو وزارتخانه جدید به نام های وزارت "کار، تعاون و رفاه اجتماعی" و وزارت "صنعت، معدن و تجارت" رای مثبت داده بودند.

رئیس جمهوری باید ظرف مدت پنج روز، این قانون را امضا و به مجریان آن ابلاغ کند.

با تشکیل دو وزارتخانه جدید در ایران، کلیه وظایفی و اختیارات و همچنین امکانات، تعهدات، اعتبارات و نیروی انسانی ۵ وزارتخانه ادغام شده، به وزارتخانه های "کار، تعاون و رفاه اجتماعی" و وزارت "صنعت و معدن و تجارت" منتقل می شود.

پایان اختلاف دولت و مجلس

دولت ایران از چند هفته پیش درگیر تاسیس ۴ وزارتخانه جدید است که مطابق قانون برنامه پنجم توسعه باید از ادغام ۸ وزارتخانه تشکیل شود، اما اصرار دولت محمود احمدی نژاد به ادغام وزارتخانه ها بدون دخالت مجلس، باعث اختلاف نظر قوه مجریه و مقننه شده بود.

دولت ایران اعلام کرده بود که بر اساس قانون برنامه پنجم توسعه، با ادغام هشت وزارتخانه موجود، چهار وزارتخانه جدید ایجاد می کند، اما مجلس و شورای نگهبان اعلام کردند که ادغام وزارتخانه ها باید به تصویب مجلس برسد.

بر این اساس و طبق مصوبه هیات دولت، قرار بود وزارت راه با وزارت مسکن، وزارت نفت با وزارت نیرو، وزارت صنایع با وزارت بازرگانی و وزارت کار با وزارت رفاه ادغام شوند.

بخشی از اختلاف نظر مجلس با دولت با ارائه لایحه دو فوریتی از سوی دولت برای ادغام وزارتخانه ها فروکش کرد.

دولت آقای احمدی نژاد بر اساس لایحه ای که به مجلس فرستاده بود و یک بار هم برای "بازبینی" آن را از مجلس پس گرفته بود، خواستار ادغام وزاتخانه های رفاه و کار با یکدیگر و وزارت صنایع و بازرگانی شد.

تعداد وزارتخانه ها به ۱۸می رسد

با مصوبه مجلس ایران در ادغام ۵ وزارتخانه و تشکیل دو وزارتخانه جدید، مجموعا سه وزارتخانه جدید از ادغام هفت وزارتخانه در ایران تشکیل شده است.

مطابق ماده ۵۳ قانون برنامه پنجم توسعه، دولت ایران مکلف است یک یا چند وزارتخانه را به گونه ای در وزارتخانه‌های دیگر ادغام کند که تا پایان سال دوم برنامه، تعداد وزارتخانه‌ها را به هفده وزارتخانه کاهش دهد.

محمدرضا میرتاج الدینی، معاون پارلمانی رئیس جمهوری ایران گفته است که با اضافه شدن وزارت تعاون به موضوع ادغام ها، تعداد وزارتخانه های ایران به ۱۷ وزارتخانه می رسید، اما با توجه به اضافه شدن وزارت ورزش و جوانان که پیشتر از سوی مجلس انجام شد، تعداد وزارتخانه ها به ۱۸ رسیده است.

مطابق برنامه پنجم توسعه باید یک وزارتخانه از مجموع وزارتخانه های فعلی هم حذف شود.

مطالب مرتبط