محمدرضا خاتمی به فرمانده سپاه: خط و نشان نکشید

محمد رضا خاتمی حق نشر عکس Getty Images
Image caption خاتمی رفتار فرمانده سپاه را به حکومت کودتا تشبیه کرد

محمد رضا خاتمی، عضو شورای مرکزی حزب مشارکت و برادر رئیس جمهوری سابق ضمن انتقاد از سخنان اخیر محمد علی جعفری، فرمانده سپاه پاسداران درباره شرایط شرکت محمد خاتمی در انتخابات، به او درباره "خط و نشان کشیدن" برای سیاستمداران هشدار داد.

محمد رضا خاتمی در نامه ای خطاب به محمدعلی جعفری، دخالت سپاه پاسداران در امور سیاسی را "خلاف راه" آیت الله خمینی، بنیانگذار جمهوری اسلامی دانست و رفتار او را به "حکومت نظامیان کودتا" تشبیه کرد.

این نامه در سایت نوروز، وابسته به حزب مشارکت و دیگر سایت های نزدیک به مخالفان دولت ایران منتشر شده است.

سرلشکر محمدعلی جعفری در مصاحبه ای با خبرگزاری مهر که این هفته منتشر شد، امکان شرکت محمد خاتمی، رئیس جمهوری سابق ایران در انتخابات را به موضع گیری او مشروط کرد.

آقای جعفری گفت: "افرادی از جریانات اصلاح طلب که از خط قرمزها عبور نکرده اند، طبیعی است که در رقابت های سیاسی می توانند شرکت کنند، اما این که آقای خاتمی تا چه اندازه می تواند موفق شود، بستگی به موضع گیری های او دارد."

حق نشر عکس ilna
Image caption صادق لاریجانی مسئولیت سپاه پاسداران را فراتر از یک نیروی نظامی دانسته است

اما صادق لاریجانی، رئیس قوه قضاییه ایران، گفته است که طبق قانون اساسی، سپاه پاسداران صرفا یک نیروی نظامی نیست بلکه مسئولیت گسترده تری بر عهده دارد.

آقای لاریجانی در سخنانی که خبرگزاری ایسنا گزارش کرده اظهار داشته است: "به لحاظ مسئولیتی که در قانون اساسی بر عهده سپاه پاسداران نهاده شده، این نهاد فقط یک نیروی نظامی نیست و جنجالی که برخی در دوران اصلاحات مطرح کردند که اینها نیروهای نظامی صرف هستند، برخلاف قانون اساسی است."

وی در توضیح نظر خود افزوده است: "تعابیری که در قانون اساسی برای پاسداران انقلاب اسلامی آمده، تعابیری است که در آن، دفاع از اسلام و مکتب اسلام هم هست و این یک مبنای بسیار مهم در عملکرد سپاه است."

"حکومت کودتا"

سرلشکر جعفری در سخنانی که چند روز پیش ایراد کرد گفت: "آقای خاتمی در جریان فتنه، امتحان خوبی نداد و به هر حال جزء همراهان سران فتنه بود و حمایت و پشتیبانی زیادی از آنها کرد و در حال حاضر نیز موضعی مبنی بر برائت از آن حرکت ها اتخاذ نکرده است."

او افزود:"اگر ایشان (خاتمی) بخواهند با سیاسی کاری جلو بیاید، فکر نمی کنم مردم او را ببخشند ولی افراد دیگری که در این صحنه، از خط قرمزها عبور نکرده اند، می توانند همچنان در رقابت های سیاسی به صورت فعال شرکت کنند."

محمدعلی جعفری در این مصاحبه همچنین به نقش سپاه پاسداران در فعالیت های سیاسی، اقتصادی و اجتماعی و همچنین مواضع این ارگان نظامی در جناح بندی های سیاسی کشور اشاره کرد.

محمد رضا خاتمی در نامه خود به محمد علی جعفری هشدار داده است که "نه قانونا و نه شرعا و نه عرفا و نه مصلحتا" در جایگاهی نیست که برای سیاستمداران "خط و نشان" بکشد.

محمد رضا خاتمی نامه خود خطاب به سردار جعفری را این گونه آغاز می کند: "نمی دانم جنابعالی را باید با چه سمتی خطاب کنم. فرمانده سپاه پاسداران؟ مسئول سازندگی کشور؟ مسئول فرهنگ و اخلاق جامعه؟ رئیس دولت یا رئیس حکومت نظامی؟"

محمد رضا خاتمی ضمن اشاره به موضع گیری های متعدد آقای جعفری درباره " همه امور ریز و درشت کشور"، گفت قصد پاسخگویی به همه این سخنان را ندارد و تنها به آن بخش از اظهارات او درباره آقای خاتمی و اصلاح طلبان جواب می دهد.

آقای خاتمی در نامه خود از سردار جعفری درباره جایگاه او برای تعیین شرط برای شرکت شهروندان در انتخابات سوال کرده است.

حق نشر عکس 1
Image caption محمد خاتمی آزادی زندانیان سیاسی و بازگشت نظامیان از میدان سیاست را حداقل خواسته اصلاح طالبان دانسته است

آقای خاتمی نوشت: "این موضع شما در کنار همه مداخلات سیاسی دیگر بر خلاف راهی است که امام برای نیروهای مسلح بیان فرمودند و اگر شما واقعا به امام معتقد هستید باید بدون درنگ از این موضع گیری ها دوری کنید ودر غیر این صورت طبعا نه فقط فرماندهی شما برسپاه بلکه عضویت شما در این نهاد حتی به عنوان یک عضو ساده نیز محل مناقشه خواهد بود."

به نوشته محمد رضا خاتمی، رفتار آقای جعفری "به عنوان یک فرمانده نظامی در عرف سیاسی دنیا یک تعریف بیشتر ندارد و آن هم حکومت کودتا است."

او نوشت: "من البته گمان نمی کنم شما به این سادگی خواسته باشید با این گفتار نسنجیده ،همه ادعاهای منتقدان و معترضان در دو سال گذشته را به اثبات رسانده باشید."

به نوشته محمد رضا خاتمی، رئیس جمهوری سابق و اصلاح طلبان "نگران آینده کشور" هستند. او از آقای جعفری خواسته است که اگر در پی "بهبود وضعیت کشور" و "مشارکت سیاسی ملت" است، بخشی از شرایط مطرح شده به وسیله محمد خاتمی را که در عرصه اختیارهای اوست، به اجرا بگذارد.

محمد خاتمی چندی پیش آزادی همه زندانیان سیاسی و بازگشت نظامیان از میدان سیاست و واگذاری آن به سیاستمداران را به عنوان بخشی از "خواسته های حداقلی" اصلاح طلبان برای شرکت در انتخابات مجلس عنوان کرده بود.

محمد خاتمی رئیس جمهور پیشین ایران در آستانه دوم خرداد ابراز امیدواری کرده که حکومت "به عنوان گام اول به سوی رفع حصرها، حبس ها، ایجاد و تامین آزادی های اساسی و مدنی" حرکت کند.

آقای خاتمی همچنین تاکید کرد که باید از "دخالت نیروها و نهادهایی که شرعا و قانونا در امور سیاسی و بخصوص انتخابات منع شده اند، نظیر نیروهای نظامی و امنیتی جلوگیری به عمل آید."

مطالب مرتبط