سپاه: نیروهای فرامنطقه‌ای، سیبل‌های خود را از خلیج فارس خارج کنند

موشک تندر حق نشر عکس Getty
Image caption موشک تندر از جمله موشک‌هایی بود که اخیرا در ایران آزمایش شد

سرتیپ امیرعلی حاجی زاده، فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران ایران با اشاره به آزمایش موفق موشک‌های "هوشمند و مافوق صوت" ساحل به دریا توسط این نیرو گفت که قدرت‌های فرامنطقه‌ای باید "سیبل‌های شناور" خود را از آبهای جنوبی ایران خارج کنند.

او گفت که واکنش مقامات و رسانه های غربی به مانور موشکی پیامبر اعظم ۶ که موشک های مختلف ایران در آن آزمایش شد، نشان می دهد که آنها "پیام اقتدار و بازدارندگی" ایران را دریافت کرده اند.

به گفته او، آخرین بخش از این مانور به هدف قرار دادن اهداف دریایی و شلیک موشک های ساحل به دریا و زمین به زمین اختصاص داشته و با موفقیت انجام شده است.

آقای حاجی زاده از هیچ کشوری نام نبرده، اما به نظر می رسد که اشاره او به "قدرت های فرامنطقه ای" که در آب های جنوبی ایران حضور نظامی دارند، متوجه نیروی دریایی ایالات متحده آمریکا است.

مقر مشترک فرماندهی ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا و فرماندهی منطقه مرکزی نیروی دریایی آمریکا (مسئول فعالیت در خلیج فارس، دریای عمان، دریای سرخ و دریای عرب) در منامه، پایتخت بحرین قرار دارد و تعداد زیادی از شناورهای جنگی آمریکا در دریای عمان و خلیج فارس تردد می کنند.

ایران بارها نارضایتی خود را از حضور این نیروها اعلام کرده و گفته است که آمادگی مقابله با هر گونه تهدید نظامی علیه خود را دارد.

آمریکا، اسرائیل و قدرت های اروپایی ایران را متهم می کنند که در تلاش است به سلاح اتمی دست پیدا کند.

مقامات آمریکایی و اسرائیلی در موارد متعدد گفته اند که برای جلوگیری از دست یافتن ایران به سلاح اتمی، همه گزینه ها از جمله گزینه نظامی را در نظر دارند.

ایران در مقابل، هشدار داده است که پاسخ هر گونه حمله نظامی را با ضربه زدن به منافع طرف مقابل در نقاط مختلف دنیا خواهد داد.

موشک های میان برد و دوربرد ایران قادرند اهدافی را در نقاط بسیار دورتر از مرزهای این کشور مورد هدف قرار دهند.

ایران می گوید که این موشک ها را با اهداف بازدارنده می سازد و آزمایش می کند.

مطالب مرتبط