تاج زاده: اصلاح طلبان نباید در انتخابات غیر آزاد شرکت کنند

مصطفی تاج زاده حق نشر عکس FARS
Image caption مصطفی تاج زاده معتقد است اصلاح طلبان نباید "چاره ای" غیر از برگزاری انتخابات آزاد برای حکومت باقی بگذارند

مصطفی تاج زاده، عضو زندانی جبهه مشارکت و سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی، گفته است که اصلاح طلبان باید "با عدم شرکت خود در انتخابات غیر آزاد، مشروعیت انتخابات را زیر سوال ببرند و آن را از رسمیت بیندازند".

آقای تاجزاده در مصاحبه ای با سایت کلمه که ۱۸ خرداد (۹ ژوئیه) منتشر شد، تاکید کرد که "راه وسط" وجود ندارد و اصلاح طلبان تنها "در انتخابات آزاد با ساز و کارهای خودش شرکت می کنند".

مصاحبه آقای تاج زاده، که به نوشته سایت کلمه در جریان مرخصی اخیر وی از زندان انجام شده، در شرایطی منتشر می شود که در هفته های گذشته، بحث در مورد شرکت یا عدم شرکت اصلاح طلبان در انتخابات مجلس نهم بالا گرفته است.

این موضوع، به ویژه پس از آن مورد توجه تحلیلگران قرار گرفت که محمد خاتمی رئیس جمهور سابق ایران، شرط هایی را برای شرکت اصلاح طلبان در انتخابات آینده مطرح کرد.

آقای خاتمی ابراز امیدواری کرد که حکومت به عنوان گام اول در این مسیر، به سوی "رفع حصرها، حبس ها، ایجاد و تامین آزادی های اساسی و مدنی" حرکت کند.

رئیس جمهور سابق همچنین تاکید کرد که باید از دخالت "نیروها و نهادهایی که شرعا و قانونا در امور سیاسی و بخصوص انتخابات منع شده اند، نظیر نیروهای نظامی و امنیتی" جلوگیری به عمل آید.

تشدید "اختلافات" محافظه کاران در انتخابات

مصطفی تاج زاده در مصاحبه خود با سایت کلمه، ضمن تایید شرط های عنوان شده از سوی محمد خاتمی گفته است که اصلاح طلبان نباید "چاره ای" غیر از برگزاری انتخابات آزاد برای حکومت باقی بگذارند.

آقای تاج زاده اظهار داشته که محافظه کاران، در صورت تامین نکردن شرایط حضور انتخاباتی اصلاح طلبان دچار اختلافات داخلی گسترده تر خواهند شد.

این گفته آقای تاج زاده، اشاره ای به افزایش اختلافات متحدان محمود احمدی نژاد و سایر محافظه کاران در ماه های اخیر محسوب می شود که به تاکیدات طرفین مبنی بر عدم همکاری در انتخابات مجلس نهم انجامیده است.

مصطفی تاج زاده در بخش دیگری از صحبت های خود گفته است: "تا پیش از انتخابات [ریاست جمهوری] ۲۲ خرداد طرفدار این بودم که حتی الامکان در هر انتخاباتی با هر شکلی شرکت کنیم و حتی کسب اقلیت نمایندگی مجلس را نیز در نظر بگیریم ، یعنی در عین حال که به شیوه بر گزاری انتخابات اعتراض داریم اما در آن شرکت کنیم."

وی افزوده است: "اما داستان جنبش سبز به نظر من این امر را به شکل دیگری در آورد... یا انتخابات باید آزاد باشد با همه موئلفه ها، یا ما نباید در آن شرکت کنیم و اجازه دهیم خودشان آن را برگزار کنند تا اختلافات [آنها] نیز تشدید شود."

در هفته های اخیر، برخی از سیاستمداران جناح محافظه کار از امکان شرکت گروه هایی از اصلاح طلبان "معتدل" در انتخابات مجلس نهم صحبت کرده اند.

این در حالی است که به تازگی، محمدعلی جعفری فرمانده سپاه پاسداران گفته است که امکان حضور در انتخابات آینده، محدود به اصلاح طلبانی است که از "خط قرمزها" عبور نکرده باشند.

مطالب مرتبط