تاکید مجدد احمدی نژاد بر اجرای 'طرح باغ شهرها'

احمدی نژاد حق نشر عکس FARS
Image caption آقای احمدی نژاد برای اولین بار در سه سال پیش طرح باغ شهرها را مطرح کرد

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور ایران بار دیگر بر اجرای "طرح باغ شهرها" تاکید کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، محمود احمدی نژاد روز شنبه ۱۸ تیر(۹ ژوئیه) در چهاردهمین اجلاس سازمان نظام مهندسی کشور گفت: "می توان با این اهرم، شیوه شهرسازی در کشور را عوض کرد و به ۲۰ میلیون خانوار ایرانی هر کدام ۱۰۰۰ متر زمین بدهیم تا حدود ۱۰ درصد آن را زیر ساختمان برده و الباقی آن را به باغ تبدیل کند."

این در حالیست که اواخر سال گذشته آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران مخالفتش را با طرح ایجاد "باغ شهرها" اعلام کرده بود.

او گفته بود: "من از این طرح باغ شهرها جدا نگرانم. آقاى رئیس جمهور هم چند بار با من مطرح کردند، به ایشان هم گفتم. من نمی دانم چه پیش مى‌آید، سواستفاده‌چى‌ها چه کار خواهند کرد. با این دید نگاه کنید که راه را باز نکنید. یک عده‌اى سو استفاده‌چى‌اند..."

آقای احمدی نژاد در جواب ایراد مطرح شده درباره کمبود آب برای اجرای این طرح گفت: "جمعیت که تغییری نمی کند و میزان مصرف آن نیز به جمعیت خواهد بود و اگر منابع آب کشور به‌طور صحیح با آبیاری تحت فشار و یا کشاورزی گلخانه ای مورد استفاده قرار گیرد ظرفیت لازم وجود دارد."

او گفت: "به‌طور متوسط اگر قیمت مسکن ۲۰ میلیون ریال به ازای هر متر محاسبه شود یک آپارتمان ۱۰۰ متری حدود ۲۰۰ میلیون تومان در بازار به فروش می رسد ولی اگر خانواده بخواهد ۱۰۰ متر بنا در زمین اعطایی بسازد حدود ۴۰ میلیون تومان، هزینه ساخت دارد."

به گفته آقای احمدی نژاد "اگر به این مبلغ ۲۰ میلیون تومان، هزینه حصار و شبکه آبیاری و احداث باغ را اضافه کنیم یک خانه ۱۰۰۰ متری برای خانواده ۶۰ میلیون تمام می شود."

دو روز پیش نیز رئیس جمهوری ایران با تاکید مجدد بر اجرای طرح باغ شهرها، آن را "یک انقلاب واقعی در شهرسازی" دانسته و گفته بود که این طرح تا پایان سال جاری آ‌ماده و در ۱۰ الی ۱۵ منطقه به طور آزمایشی اجرا می‌شود. گروهی از ناظران عقیده دارند که اختلافات میان محمود احمدی نژاد و آیت الله علی خامنه ای که حدود دو ماه پیش به اوج خود رسیده بود، اینک در الگوی شهرسازی خودنمایی کرده است.

گروهی دیگر، دیدگاه متفاوت رهبر و رئیس جمهوری ایران درباره تاثیر اجرای باغ شهرها را تفاوت برداشت در تاثیر مثبت یا منفی اجرای این طرح از نظر عالی ترین مقام های این کشور می خوانند.

برای اولین بار دولت محمود احمدی نژاد در بهار سال ۱۳۸۷ اعلام کرد که زمین های دولتی در اطراف تهران و شهرهای بزرگ دیگر، به صورت مزایده در اختیار متقاضیان قرار گیرد تا در آن با تراکم محدود و با شرط ایجاد فضای سبز، ساختمان سازی شود.

این طرح در آن زمان واکنشی به افزایش ناگهانی و بی سابقه قیمت مسکن در تهران بود.

مطالب مرتبط