'هیات رئیسه مجلس از پس‌گرفتن امضاهای سوال از احمدی نژاد بی‌اطلاع است'

احمدی نژاد حق نشر عکس mehr
Image caption حامیان آقای احمدی نژاد در مجلس می گویند که طرح سئوال از رئیس جمهور در این شرایط به صلاح نیست

در پی انتشار اخباری مبنی بر منتفی شدن سئوال از رئیس جمهور، یک عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی گفت که هیات رئیسه مجلس نامه ای مبنی بر انصراف دریافت نکرده و در مورد پس گرفتن امضاهای نمایندگان بی اطلاع است.

حسین سبحانی نیا، نماینده نیشابور و عضو هیات رئیسه مجلس به خبرگزاری خانه ملت وابسته به مجلس گفته که "اخبار مربوط به منتفی شدن طرح سئوال از رئیس جمهور را از برخی رسانه ها شنیدیم."

این سخنان در واکنش به خبری بود که امروز یکشنبه نوزدهم تیر، خبرگزاری فارس در باره منتفی شدن طرح سئوال از محمود احمدی نژاد رئیس جمهور منتشر کرد.

در این خبر تاکید شده بود که ۳۰ نفر از نمایندگانی که طرح سئوال از رئیس جمهور را امضا کرده بودند، امضای خود را پس گرفته اند و این طرح به دلیل "نرسیدن به حد نصاب قانونی، رسما منتفی شد."

طرح سوال از رئیس جمهوری، که علی مطهری نماینده محافظه کار تهران از طراحان اصلی آن است، روز یکشنبه پنجم تیر با امضای ۱۰۰ نماینده به هیات رئیسه مجلس ارائه شد.

آقای مطهری پیشتر گفته بود که طرح سوال از رئیس جمهوری شامل سه سوال اقتصادی، سه سوال درباره نحوه اجرای قانون، سه سوال سیاسی و دو سوال فرهنگی است.

طبق اصل ۸۸ قانون اساسی، در صورتی که دست کم یک چهارم نمایندگان سوالی را در مورد یکی از وظایف رئیس جمهوری مطرح کنند، وی موظف است در مجلس حاضر شود و به سوال نمایندگان پاسخ بدهد.

اکنون خبرگزاری فارس می گوید که چون ۳۰ نفر از نمایندگان امضای خودرا پس گرفته اند و تعداد امضا کنندگان این طرح به ۷۰ نفر رسیده که "نشانگر منتفی شدن طرح است."

در پی انتشار خبر منتفی شدن طرح سئوال از رئیس جمهور، مهرداد لاهوتی نماینده لنگرود در مصاحبه با خبرگزاری ایلنا آن را "جوسازی" توصیف کرده و گفته "کسی امضایش را پس نگرفته است."

آقای لاهوتی می گوید که پیامکی از "یک خبرگزاری حامی" دریافت کرده مبنی بر این که سی نفر از نمایندگان امضایشان را پس گرفته اند اما "من پیگیری کردم و با تعدادی از نمایندگان صحبت کردم که آنها این خبر را تکذیب کردند."

حق نشر عکس a
Image caption علی مطهری یکی از طراحان اصلی سئوال از رئیس جمهور در مجلس است

این نماینده مجلس گفته که مباحثی که قرار است از رئیس جمهور سئوال شود مهمتر از آن است که نمایندگان مجلس به راحتی از خیر آن بگذرند.

طرح سئوال از رئیس جمهور به هیات رئیسه تحویل شده است اما هنوز هیات رئیسه مجلس طرح سئوال از آقای احمدی نژاد را اعلام وصول نکرده است. آقای لاهوتی می گوید که "قطعا پس از تعطیلات مجلس اعلام وصول خواهد شد."

از زمان مطرح شدن طرح سئوال از رئیس جمهور، حامیان آقای احمدی نژاد در مجلس سعی کرده اند تا نمایندگان پیگیر این طرح را منصرف کنند.

روح الله آقای حسینیان، رئیس فراکسیون اصلی حامی دولت در مجلس، هفته پیش گفت که این فراکسیون مخالف طرح سؤال از رئیس جمهوری است و "به هیچ عنوان از این طرح حمایت نکرده و نمی‌کند".

نمایندگان طرفدار دولت می گویند که سئوال از رئیس جمهور در شرایط فعلی به صلاح نیست اما علی مطهری از طراحان سئوال از رئیس جمهور در نامه ای به هیات رئیسه مجلس، اظهارات برخی اعضای این هیات در مورد مصلحت نبودن سوال از محمود احمدی نژاد را "مقدمه اعمال فشار به نمایندگان برای پس گرفتن امضاها" دانسته است.

مطالب مرتبط