همسر عبدالفتاح سلطانی آزاد شد

عبدالفتاح سلطانی، وکیل دادگستری حق نشر عکس isan
Image caption به گفته آقای سلطانی، همسرش در چند روز بازداشت در سلول انفرادی بند ۲۰۹ زندان اوین بوده و به غیر از روز جمعه تمام روزها تحت بازجویی بوده است

معصومه دهقان، دبیر بازنشسته و همسر عبدالفتاح سلطانی، وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر با قرار وثیقه‌ ۳۰ میلیون تومانی از زندان آزاد شد.

آقای سلطانی با تایید این خبر به بی بی سی فارسی گفت: "دیروز به ما اطلاع دادند که وثیقه ۳۰ میلیون تومانی صادر شده، وثیقه را تودیع کنید تا ما ایشان را آزاد کنیم. ما امروز وثیقه را تودیع کردیم و با قرار وثیقه ۳۰ میلیون تومانی ساعت ۵ بعدازظهر همسر مرا آزاد کردند."

معصومه دهقان، در روز سه شنبه ۱۴ تیرماه در پی احضار به دادسرای اوین برای ارائه پاره‌ای توضیحات روانه زندان اوین شد.

آقای سلطانی، دلیل بازداشت همسرش را واهی و بی اساس دانست و گفت: "مدعی هستند که جایزه حقوق بشری که بنده دو سال پیش در نورنبرگ برنده شده بودم را همسرم دریافت کرده و می گفتند حتما این جایزه را برای خانواده زندانیان سیاسی خرج کرده‌اید."

به گفته آقای سلطانی، معصومه دهقان این چند روز گذشته را در سلول انفرادی بند ۲۰۹ زندان اوین گذرانده و به غیر از روز جمعه تمام روزها تحت بازجویی بوده است.

آقای سلطانی همچنین گفت که اتهام خرج کردن جایزه حقوق بشری نورنبرگ برای زندانیان سیاسی به همسرش بدون ارائه هیچ گونه مدرکی صورت گرفته است.

در مهر ماه سال ۱۳۸۸ زمانی که عبدالفتاح سلطانی عازم سفر به آلمان برای دریافت این جایزه بود ماموران امنیتی از پرواز آقای سلطانی جلوگیری کرده و گذرنامه او را نیز توقیف کردند.

آقای سلطانی در همین رابطه گفت: "این جایزه متعلق به من بوده و نه متعلق به همسرم. جایزه دو بخش دارد. یک بخش مالی است که ۱۵ هزار یورو بوده است. بخش دیگر لوح و سکه هست که همسر من برای دریافت لوح مخصوص جایزه به آلمان رفت و نه برای دریافت پول."

او افزود: "پول را هم از اساس نقدا پرداخت نمی کنند و به حساب من در خارج از ایران واریز کردند. بنابراین همسرم پولی را از خارج با خودش نیاورده. منتهی آنها ادعا می کنند شما از خارجی ها پول می گیرید و خرج خانواده زندانیان سیاسی می کنید."

مطالب مرتبط