مقام نظامی ایران مقامات کردستان عراق را به واگذاری زمین به پژاک متهم کرد

افراد پژاک حق نشر عکس a
Image caption مقام نظامی ایران گفته پژاک از اراضی اقلیم کردستان برای حمله به ایران استفاده خواهد کرد

یک مقام نظامی ایران دولت خودگردان کردستان عراق را به حمایت مستقیم از یک گروه مسلح مخالف جمهوری اسلامی متهم کرده اما یک مقام کردستان عراق این اتهام را رد کرده است.

روز دوشنبه، ۲۰ تیر (۱۱ ژوئیه)، خبرگزاری های داخلی ایران، سخنان "یک مقام عالی‌رتبه نظامی" را منتشر کردند که گفته است دولت خودگردان اقلیم کردستان عراق بدون اطلاع دولت مرکزی، سیصد هزار هکتار از اراضی کردستان عراق را در اختیار گروه پژاک قرار داده است.

این مقام نظامی، که نام و سمت او ذکر نشده، مشخصا مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق را به حمایت از پژاک و عملیات آتی این گروه علیه جمهوری اسلامی متهم کرده است.

او گفته است: "مسئولین و به خصوص رئیس اقلیم کردستان به ملت های عراق و ایران خیانت کرده و بدون اطلاع دولت مرکزی عراق، در یک تبانی با استکبار، بخش های زیادی از سرزمین عراق را در اختیار گروهک تروریستی پژاک قرار داده اند."

این مقام نظامی، مقامات اقلیم کردستان را به آزاد گذاشتن دست گروه پژاک "به اخاذی و باج گیری از مردم عراق" متهم کرده و افزوده است که این گروه "با حمایت دولت اقلیم کردستان عراق علیه ملت ایران دست به عملیات تروریستی می زند."

به گفته این منبع نظامی، رئیس اقلیم کردستان، منطقه ای به وسعت سیصد هزار هکتار را بدون اطلاع دولت مرکزی عراق در اختیار پژاک قرار داده تا از این منطقه برای ایجاد تشکیلات آموزشی، اداری و تدارکاتی برای دست زدن به عملیات مسلحانه در داخل ایران استفاده کند.

حق نشر عکس aa
Image caption نماینده کردستان عراق گفته که مسعود بارزانی به واگذار کردن زمین به پژاک حساس است

در این گزارش به نقل از مقام نظامی ایرانی آمده است که منطقه واگذار شده به پژاک، به طول ۱۵۰ کیلومتر و عمق ۲۰ کیلومتر، از نقاط مرزی دالامیر داغ تا مرز مقابل قلعه دیزه در داخل خاک عراق ادامه دارد.

مقام نظامی جمهوری تاکید کرده که اطلاعات مربوط به واگذاری زمین به پژاک واقعیت دارد و گفته است که اگر دولت مرکزی عراق یک هیات نظامی و عالی رتبه را برای بررسی این موضوع به منطقه اعزام کند، حقیقت این موضوع برای آنان اثبات خواهد شد.

این فرد، گروه پژاک را به غصب زمین های کشاورزی و قتل و غارت کشاورزان منطقه کرده و دارا بودن "دیدگاه های افراطی" متهم کرده است.

تهدید به عملیات نظامی و تکذیب نماینده کردستان عراق

مقام عالیرتبه نظامی جمهوری اسلامی اعلام کرده که به اعضای این گروه اجازه داده نخواهد شد "با حمایت آمریکا و رژیم صهیونیستی در سرزمین عراق لانه کرده و به ملت ایران تعرض کنند"و هشدار داده است که علیه پژاک اقدام خواهد شد.

وی تهدید کرده است که "این حق برای ما محفوظ است تا مراکز تروریستی را در نواحی مرزی فوق مورد هدف قرار داده و آنها را سرکوب و نابود نماییم."

همزمان، خبرگزاری دانشجویان ایران - ایسنا - که گزارش اظهارات مقام نظامی ایران را چاپ کرده بود، متن مصاحبه با یکی از مقامات جهبه میهنی کردستان عراق، به رهبری مسعود بارزانی را انتشار داده که در آن، اتهام واگذاری زمین به پژاک مردود اعلام شده است.

حق نشر عکس a
Image caption ایران در گذشته عملیاتی را علیه "پایگاههای نظامی پژاک" در عراق اجرا کرده است

به گزارش ایسنا، ناظم دباغ، نماینده کردستان عراق در ایران، گفته است که نه اقلیم کردستان و نه دولت مرکزی عراق حق ندارند زمین در اختیار گروه تروریستی پژاک قرار دهند و با تاکید بر "حساس بودن مسعود بارزانی نسبت به دادن زمین به گروه پژاک" افزوده است که اینگونه مسائل در کمیته مشترک ایران، عراق و اقلیم کردستان مطرح و حل و فصل می شود.

حزب حیات آزاد کردستان - پژاک - یک تشکل چپگراست که گفته می شود وابسته به حزب کارگران کردستان (پ ک ک)، یک گروه کرد فعال در مناطق کردنشین ترکیه، می داند و هدف خود را حمایت از حقوق کردهای ایران اعلام کرده است.

این گروه در گذشته، مسئولیت برخی حملات مسلحانه به نیروهای نظامی و امنیتی جمهوری اسلامی، به خصوص نفرات سپاه پاسداران و بسیج را برعهده گرفته و مقامات ایران نیز برخی عملیات خشونت آمیز در داخل ایران، از جمله چند مورد بمب گذاری را به آن نسبت داده اند.

مقامات جمهوری اسلامی گروه پژاک را، مانند برخی دیگر از گروه های مخالف، یک سازمان تروریستی تحت حمایت آمریکا و اسرائیل و دیگر کشورهای غربی دانسته و در گذشته، افرادی با اتهام عضویت، حمایت و یا تبلیغات به نفع این گروه در ایران محاکمه و اعدام شده اند.

دولت ایالات متحده هم گروه پژاک را یک سازمان تروریستی اعلام کرده و در نتیجه، هر گونه کمک و حمایت از این گروه در قوانین آمریکا جرم محسوب می شود.

در گذشته، نیروهای جمهوری اسلامی در مواردی مناطقی در داخل اقلیم کردستان عراق را که ظاهرا مناطق استقرار نیروهای پژاک می دانستند هدف حمله قرار داده اند که گاه اعتراض مقامات عراقی را در پی داشته که گفته اند این حملات، تلقات و خساراتی را به ساکنان غیرنظامی مناطق مرزی وارد کرده است.

به همین دلیل، انتشار گزارش مربوط به اظهارات مقام نظامی ایرانی ممکن است این نگرانی را در پی آورد که احتمال دارد نیروهای جمهوری اسلامی در صدد باشند به حملاتی در داخل خاک کردستان عراق دست بزنند.

مطالب مرتبط