پژاک هر گونه ارتباط با حزب کارگران کردستان ترکیه را رد کرد

پژاک حق نشر عکس a
Image caption سخنگوی پژاک در اروپا هرگونه ارتباط با پ ک ک را رد کرده است

سوران خدری، سخنگوی پژاک در اروپا در یاداشتی که برای بخش فارسی بی بی سی ارسال کرده ضمن رد ادعاهای جمهوری اسلامی ایران در مورد وابستگی این گروه به حزب کارگران کردستان "پ ک ک"، هدف از طرح چنین اتهاماتی را "منزوی کردن" پژاک در جامعه جهانی عنوان کرده است.

سخنگوی حیات آزاد کردستان می‌گوید که پژاک به هیچ عنوان چنین وابستگی را تایید نمی‌کند و هیچ مدرک و سندی در این مورد وجود ندارد.

آقای خدری در این مورد افزوده است که چنین اتهاماتی از سوی مقامات جمهوری اسلامی ایران و با هدف منزوی کردن پژاک در جامعه جهانی مطرح می شود. او می گوید ایران با استفاده از نفوذ ترکیه در اتحادیه اروپا و ارتباط این کشور با آمریکا، نام پژاک را به عنوان یک گروه تروریستی در جهان مطرح کرده است.

آقای خدری همچنین در واکنش به محکوم کردن عملیات نظامی گروه پژاک در ایران توسط مقامات جمهوری اسلامی گفته است که هدف اولیه و اصلی پژاک ایجاد اصلاحات اساسی در جامعه ایران است و توسل به اسلحه نتیجه سیاست های محدود کننده جمهوری اسلامی ایران بوده است.

سخنگوی حیات آزاد کردستان (پژاک) در اروپا در بخشی از نامه خود نوشته است: "پژاک یک حزب سیاسی است که با هدف ایجاد تغییرات اساسی در جامعه ایران به خصوص جامعه کردهای این کشور تاسیس شده است. اگر کردها تحت قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و یا عرف بین‌المللی از حقوق قانونی خود برخوردار بودند، دلیلی وجود نداشت که برای دفاع از موجودیت خود در برابر سبعیت جمهوری اسلامی دست به اسلحه ببرند".

آقای خدری فعالیت های نظامی گروه پژاک را نتیجه عدم تحمل حکومت جمهوری اسلامی ایران نسبت به وجود یک نظام چند حزبی، آزادی بیان و آزادی تجمعات در این کشور دانسته است.

این در حالی است که مقامات جمهوری اسلامی گروه پژاک را، مانند برخی دیگر از گروه های مخالف، یک سازمان تروریستی تحت حمایت آمریکا و اسرائیل و دیگر کشورهای غربی دانسته و در گذشته، افرادی با اتهام عضویت، حمایت و یا تبلیغات به نفع این گروه در ایران محاکمه و اعدام شده اند.

دولت ایالات متحده هم گروه پژاک را یک سازمان تروریستی اعلام کرده و در نتیجه، هر گونه کمک و حمایت از این گروه در قوانین آمریکا جرم محسوب می شود.

این گروه در گذشته، مسئولیت برخی حملات مسلحانه به نیروهای نظامی و امنیتی جمهوری اسلامی، به خصوص نفرات سپاه پاسداران و بسیج را برعهده گرفته و مقامات ایران نیز برخی عملیات خشونت آمیز در داخل ایران، از جمله چند مورد بمب گذاری را به آن نسبت داده اند.

مطالب مرتبط