تحولات سوریه، محور مذاکرات وزیر خارجه ترکیه با مقامات ایرانی

علی اکبر صالحی - احمد داود اوغلو حق نشر عکس MEHR
Image caption وزیر خارجه ترکیه در ادامه سفرش به مصر، لیبی و عربستان وارد تهران شد و بعد از ایران به سوریه خواهد رفت.

احمد داوود اغلو، وزیر امور خارجه ترکیه برای دیداری رسمی وارد تهران شده و با علی اکبر صالحی، وزیر امور خارجه ایران، در یک کنفرانس خبری مشترک شرکت کرده است.

موضوع گفت‌و‌گوی دو طرف "وضعیت سوریه" و "مشکلات منطقه" خوانده شده است.

بر اساس گزارشها آقای داوداغلو، در ادامه سفر منطقه‌ای‌اش به ایران رفته است تا این "دو کشور درباره اوضاع منطقه سیاستهای هماهنگ‌تری داشته باشند"؛ مخصوصاً در مورد سوریه که آنها را سر دوراهی قرار داده است.

وزیر امور خارجه ترکیه در سفرش به ایران با محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری این کشور و علی لاریجانی، رئیس مجلس هم دیدار و گفت‌و‌گو کرد.

وزیر امور خارجه ترکیه، در یک کنفرانس خبری مشترک با همتای ایرانیش گفت: "کشورهای منطقه مانند خانه‌های چوبی هستند که در کنار یکدیگر قرار دارند و اگر آتشی در یک خانه ایجاد شود آن آتش به کشورهای دیگر سرایت می‌کند."

علی اکبر صالحی، وزیر امور خارجه ایران نیز در همین کنفرانس خبری گفت: "سوریه و ایران و ترکیه اعضای یک خانواده هستند و اگر مشکلی برای یکی از اعضای این خانواده پیش بیاید کل اعضای خانواده باید در برطرف کردن این مشکل عمل کنند."

این در حالی است که چندی پیش ترکیه از سوریه خواست تا اصلاحات مطلوب معترضان این کشور را اجرا کند.

احمد داوداوغلو در همین رابطه گفت: "ترکیه با هر اقدام ضد حقوق بشر و ضد خواسته مردم مخالف است."

پیشتر ایران برخلاف ترکیه، ماهیت حوادث سوریه را از تحولات اخیر جهان عرب مستثنی کرد و گفت که اسرائیل و آمریکا در اعتراضات سوریه دست دارند.

جلیل روشندل، مدیر برنامه مطالعات امنیت در دانشگاه "ای سی یو" کارولینای شمالی آمریکا در گفت و گو با بی بی سی فارسی درباره این دیدار گفت: "ایران و ترکیه به علت منافع متضادی که درباره مسائل منطقه‌ای دارند امکان هماهنگ کردن مواضع خودشان را درباره سوریه نخواهند داشت."

آقای روشندل در ادامه گفت: " اگرچه در کوتاه مدت ترکیه ممکن است با سوریه به توافق هایی برسد ولی در نهایت دیدگاه ایران و سوریه در قبال مسائل منطقه ای با دیدگاه ترکیه در قبال همان مسائل تفاوت اساسی دارد."

به گفته آقای روشندل "ترکیه بیشتر از ایران به رعایت حقوق شهروندی مردم سوریه اهمیت می دهد و ایرانی ها در تفسیرشان فکر می کنند که سوریه این حقوق شهروندی را رعایت کرده در حالی که ترک‌ها چنین نظری ندارند. "

وزیر خارجه ترکیه در ادامه سفرش به مصر، لیبی و عربستان وارد تهران شد و بعد از ایران به سوریه خواهد رفت.