بحرین اظهارات احمد جنتی را در نماز جمعه تهران 'خصمانه' خواند

اعتراضات در بحرین حق نشر عکس Reuters
Image caption از زمان آغاز اعتراض ها در بحرین، مقام های ایرانی در موضع گیری ها از این اعتراض ها حمایت کرده اند

وزارت امور خارجه بحرین با احضار کاردار ایران در منامه، نسبت به اظهارات احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان قانون اساسی ایران که در جریان نماز جمعه این هفته تهران ایراد شده بود، اعتراض کرده است.

بحرین اظهارات آقای جنتی را "استفاده از عبارات خصمانه علیه پادشاهی" این کشور توصیف کرده است.

احمد جنتی در نماز جمعه تهران در روز هفدهم تیر، خواستار "فتح بحرین به دست مسلمین" شده بود.

آقای جنتی گفته بود: "این همه زندانی را در بحرین پشت سر هم می گیرند، مردم را از کارشان بیکار و از دانشگاه و بیمارستان و... بیرون می کنند، پرستار را بیرون می کنند که چرا از مجروح پرستاری کردی."

امام جمعه موقت تهران همچنین کنفرانس آشتی ملی که اخیرا در بحرین برگزار شده را هم برای "رد گم کردن" دانسته و گفته بود "اینها فایده ندارد و بحرین باید به دست اسلام و مسلمین فتح شود."

به گزارش خبرگزاری های ایران، وزارت امور خارجه بحرین به کاردار ایران گفته است که ایران به قوانین حسن هم‌جواری، اصل دخالت نکردن در امور داخلی کشورهای دارای حاکمیت و قوانین بین‌المللی احترام نمی‌گذارد.

اعتراض بحرین در غیاب سفیر ایران در منامه، به کاردار این کشور ابلاغ شده است.

روابط ایران و بحرین از زمان آغاز اعتراضات در بحرین رو به سردی گذاشته و سفرای دو کشور در اعتراض به مواضع دولت طرف مقابل، محل ماموریت خود را ترک کرده اند.

حق نشر عکس a
Image caption احمد جنتی در نماز جمعه تهران خواستار "فتح بحرین به دست مسلمین" شده بود

از زمان آغاز اعتراض های سیاسی مردمی در بحرین و سرکوب آن توسط نیروهای دولتی این کشور و کمک نیروهای نظامی عربستان سعودی و امارات متحده عربی به این سرکوب، مقام های ایران در سخنرانی ها و مواضع خود با معترضان بحرینی همراهی کرده اند.

آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران هم اخیرا "حرکت مردم بحرین، را ماهیتا شبیه حرکت ملت مصر و تونس و یمن" دانسته و از آن حمایت کرده بود.

مقام های بحرینی، مواضع ایران را "دخالت در امور داخلی" کشورشان توصیف می کنند.

جزیره بحرین در نزدیک سواحل جنوبی خلیج فارس واقع شده و از سال ۲۰۰۲، که امیر این کشور عنوان پادشاه را برای خود برگزید، رسما تحت نظام سلطنتی مشروطه اداره شده است.

بحرین در میان کشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس تنها کشوری است که دارای یک اکثریت ۷۰ درصدی شیعه است، اما حکومت این کشور در اختیار اقلیت سنی است.

شمار ساکنان بحرین به حدود یک میلیون و سیصد هزار نفر می رسد که براساس آمار انتشار یافته، حدود نیمی از آنان اتباع رسمی این کشور نیستند و برای کار و امرار معاش در این کشور سکونت دارند.

حق نشر عکس a
Image caption روابط ایران و بحرین از زمان آغاز اعتراض ها در بحرین رو به سردی گذاشته است

بحرین به دلایل تاریخی با ایران ارتباط هایی داشته و ایرانی تباران - که از آنان با عنوان عجم یاد می شود و پیروان هر دو مذهب شیعه و سنی در میان آنان وجود دارد- بخش قابل توجهی از جمعیت بحرین را تشکیل می دهند.

تا سال ۱۹۷۱ میلادی ایران نسبت به این جزیره ادعای ارضی داشت و آن را بخشی از خاک خود می دانست.

در این سال با نظارت سازمان ملل متحد، یک نظرسنجی برگزار شد که ایران بر اساس نتیجه آن استقلال بحرین را به رسمیت شناخت.

موضوع تفاهم شیعیان با رده های بالای حکومتی که عمدتا سنی هستند همواره در صدر مسائل داخلی این کشور قرار داشته و به گفته ناظران مسائل منطقه، نقش ایران به عنوان یک همسایه شیعه در این میان پررنگ بوده است.

بحرین از اعضای شورای همکاری خلیج فارس است و ستاد فرماندهی ناوگان پنجم آمریکا، در منامه، پایتخت این کشور، مستقر است.