انجمن اسلامی جامعه پزشکی خواستار معاینه موسوی و کروبی شد

موسوی و کروبی حق نشر عکس .
Image caption انجمن اسلامی جامعه پزشکی "حبس خانگی" آقایان موسوی و کروبی و همسرانشان را غیرقانونی دانسته است

"انجمن اسلامی جامعه پزشکی" با ابراز نگرانی از وضعیت سلامت میرحسین موسوی و مهدی کروبی، خواستار معاینه این دو رهبر مخالفان دولت توسط "پزشکان مستقل" شده است.

این انجمن در قطعنامه پایانی نوزدهمین مجمع عمومی سالانه خود، که دوشنبه ۲۰ تیر (۱۱ ژوئیه) در سایت های کلمه و جرس منتشر شده، "حبس خانگی" آقایان موسوی و کروبی و همسرانشان را غیرقانونی دانسته و خواستار رفع آن شده است.

درخواست معاینه رهبران معترضان به دولت و همسرانشان در شرایطی مطرح شده که هفته پیش احترام السادات نواب صفوی، مادر زهرا رهنورد، ضمن خبر دادن از دیدار با دخترش و میرحسین موسوی، نسبت به "رنگ پریدگی و لاغری شدید و ناگهانی" آنها ابراز نگرانی کرده بود.

انجمن اسلامی جامعه پزشکی، از تشکل های سیاسی دارای مجوز فعالیت از کمیسیون ماده ۱۰ احزاب است که به جناح اصلاح طلب گرایش دارد و طی دو سال گذشته، برخی اعضای آن در معرض بازداشت و فشارهای امنیتی قرار گرفته اند.

در جدیدترین قطعنامه این تشکل آمده است: "موسوی و کروبی، تنها خواست و مطالبات مردم را بیان کرده و مرتکب هیچ خطایی نشده اند که مستوجب مجازات باشند. علاوه بر این اگر ادعایی حقوقی علیه آنها وجود دارد باید در دادگاهی صالح و با رعایت تشریفات آیین دادرسی به آن رسیدگی گردد و آنان بتوانند از خود دفاع کنند."

آقای موسوی و خانم رهنورد از ۲۵ بهمن سال گذشته در زندان خانگی به سر می برند و بنا بر گزارش منابع معترضین در ایران، از بامداد ۲۷ بهمن کلیه ارتباطات آنها با بیرون قطع شده است.

درخواست "عذرخواهی" فرمانده سپاه

صادرکنندگان قطعنامه انجمن اسلامی جامعه پزشکی، همچنین خواستار "جبران خسارت" خانواده های آسیب دیدگان حوادث بعد از انتخابات، "آزادی بدون قید و شرط" زندانیان سیاسی، توقف "فضای امنیتی حاکم بر کشور"، تامین آزادی مطبوعات و احزاب و تضمین برگزاری "انتخابات سالم و آزاد" شده اند.

آنان در ارتباط با انتخابات آینده، خواستار "تحقق عینی و کامل" شرایط "حداقلی" اعلام شده از محمد خاتمی رییس جمهور سابق برای زمینه سازی مشارکت سیاسی گروه های مختلف شده اند.

آقای خاتمی چندی پیش از حکومت ایران خواسته بود که برای زمینه سازی شرکت اصلاح طلبان در انتخابات آینده ، به سوی "رفع حصرها و حبس ها و ایجاد و تامین آزادی های اساسی و مدنی" حرکت کند.

وی همچنین تاکید کرده بود که باید از دخالت "نیروها و نهادهایی که شرعا و قانونا در امور سیاسی و به خصوص انتخابات منع شده اند، نظیر نیروهای نظامی و امنیتی" جلوگیری به عمل آید.

انجمن اسلامی جامعه پزشکی در بخشی از بیانیه خود، با اشاره به نامه اخیر محمد رضا خاتمی نایب رییس مجلس ششم در مورد دخالت نظامیان در انتخابات آورده اند: "ما ضمن تأیید مندرجات نامه روشنگرانه و اعتراضی اخیر پزشک و استاد دانشگاه، برادر جانباز دکتر سید محمد رضا خاتمی به فرمانده سپاه، خواستار عذرخواهی وی از ملت و تعهد سپاری او برای اجتناب از تکرار این نوع مداخلات هستیم."

محمد رضا خاتمی، برادر رییس جمهور سابق، چند روز پیش در نامه ای خطاب به محمدعلی جعفری، دخالت سپاه پاسداران در امور سیاسی را "خلاف راه" آیت الله خمینی بنیانگذار جمهوری اسلامی دانست و رفتار او را به "حکومت نظامیان کودتا" تشبیه کرد.

سرلشگر محمدعلی جعفری پیش از آن در مصاحبه ای با خبرگزاری مهر، شرط حضور اصلاح طلبان در صحنه سیاسی کشور را عبور نکردن از "خط قرمزها" دانسته و افزوده بود: "اینکه آقای خاتمی تا چه اندازه می تواند موفق شود، بستگی به موضع گیری های او دارد."

مطالب مرتبط