بررسی روزنامه های صبح تهران، سه شنبه ۲۱ تیر

تیتر و عکس صفحه اول شرق  حق نشر عکس a
Image caption تیتر و عکس صفحه اول شرق

روزنامه های امروز صبح تهران گفته های تازه هاشمی رفسنجانی را در مصاحبه ای با صادق خرازی معاون پیشین وزارت خارجه با اهمیت دیده و با تیترهایی شبیه به "می توان در شرایط مساوی با آمریکا مذاکره کرد" منعکس کرده اند. اظهارات محمود احمدی نژاد در مورد "ده در صد" رشد اقتصادی که مخالف تمام آمارهای منتشر شده در مراکز تخصصی داخلی و خارجی است و حذف چهار صفر از پول ملی موضوع بحث و نقد روزنامه های مختلف است که در عین حال از گرانی و وضعیت بد مراکز تولیدی و صنعتی ابراز نگرانی کرده اند.

مصاحبه با هاشمی

روزنامه شرق در صدر اخبار خود به نقل از سایت دیپلماسی ایرانی مصاحبه ای با هاشمی‌رفسنجانی را نقل کرده که در آن آمده رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام ارزیابی مطلوب و مورد پسندی از سیاست خارجه دولت‌های نهم و دهم ندارد تا جایی که می‌گوید: "فکر می‌کنم رویه فعلی مطلوب نیست." او که انتقادات خود را اغلب اوقات در لفافه بیان می‌کند در گفت‌وگوی خود با صراحت یادآور شد: "آقایان در اظهارات خود می‌گویند می‌خواهیم با همه دنیا رابطه داشته باشیم و همکاری کنیم. در صحبت، با حرف‌های دولت‌های گذشته فرقی ندارد، ولی عمل کردن به این خواست آن‌گونه نیست که الان آقایان رفتار می‌کنند. بالاخره بی‌جهت نیست که روابط ما با کشورهای همسایه در این مقطع این‌گونه تیره شده است."

به نوشته این روزنامه هاشمی‌رفسنجانی باور دارد که می‌توان با رعایت احترام متقابل و شرایط مساوی با آمریکا ارتباط برقرار کرد و این تابو را شکست. رییس مجمع تشخیص مصلحت آنگاه در ادامه با تاکید بر اینکه "همین الان هم می‌توان تغییراتی داد.» در برابر پرسش چه باید کرد در حال حاضر اظهار کرد: اینکه چه‌کار باید کرد به مسوولان اجرایی، مخصوصا وزارت خارجه مربوط می‌شود. من نمی‌توانم زیاد حرف بزنم، ولی می‌گویم، می‌شود. مثلا بعضی از کارها را که نباید بکنیم، نکنیم و بعضی از کارها را که باید بکنیم، بکنیم. بالاخره در ایران امکانات زیادی داریم. ایران جایی است که خیلی از قدرت‌های جهانی و کشورهای منطقه می‌خواهند با آن صمیمی باشند که هر کدام دلیل خاصی دارند."

شرق از قول رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام نوشته واقعا خیلی بهتر می‌توانیم از این ظرفیت ایران استفاده کنیم. "باید اصول دیپلماسی را رعایت کنیم و در گفتار و رفتار به‌گونه‌ای باشیم که در شأن تاریخ و فرهنگ ایران و عظمت انقلاب اسلامی است. اگر با موازی‌کاری و کارهای نسنجیده، وزارت‌خارجه را در چشم دیگر کشورها ضعیف کنیم، حتی کشورهای آفریقایی هم رغبتی به مذاکره با ما ندارند که مقدمه روابط است."

دولت در حال پنجرگیری

"اتهام جریان انحرافی امنیتی هم هست" به نقل از سخنگوی قوه قضاییه در صدر اخبار شرق و روزگار آمده، روزنامه های جمهوری اسلامی، مردم سالاری و جهان صنعت همین گزارش را با تیتر "قانون، خط قرمز ندارد" منعکس کرده اند و جام جم نوشته "تائید دستگیری های جدید"

غلامرضا کمالی پناه در سرمقاله ابتکار نوشته دولت دهم با حوادث پیش‌آمده ظرف دوماهه‌ی گذشته بدجوری پنچر شد، تا جایی که به گفته‌ی ذوالنور، چیزی نمانده بود که با استیضاح رئیس‌جمهور کار به واژگونی برسد. هرچه پشت پرده بود، گذشت و با حضور دوباره‌ی احمدی‌نژاد در هیئت‌دولت و سخنان وی اندکی از دلهره‌ها کاسته شد.

به نوشته این روزنامه مخالفان دیرینه دولت در جناح اصولگرا، به‌ویژه از پایگاه مجلس، فرصت را غنیمت شمردند و روز‌ به ‌روز سنگرهایی را که از دست داده بودند، دوباره بازپس گرفتند. اصلاح‌طلبان هم از وضعیت پیش‌آمده بسی مسرورند و سر از پا نمی‌شناسند. غالباً از اینکه عامل حذفشان مغضوب دستگاه‌ها و سیاسیون درون قدرت شده، دلشان خنک گشته است.

سرمقاله ابتکار در پایان نوشته احمدی‌نژاد به اعتقادات و باورهای اصولگرایان پشت‌پا زد و به همین سبب از آن جناح رانده شد. از طرفی با رویکردهای اصلاح‌طلبانه به‌سمت جذب آرای اصلاح‌طلبان روی آورده؛ ولی این جناحِ ازهم‌پاشیده غالباً همصدا با سایر اصولگرایان بر طبل نابودی و شکست گروه رئیس‌جمهور می‌نوازند. باید دید که آیا ماشین دولت از چاله‌های پیش‌رو سالم گذر خواهد کرد یا این‌بار دچار ترکیدگی لاستیک‌ها خواهد شد!

صادق زیباکلام در روزگار نوشته قریب به دو هفته میشود که مساله سئوال مجلس از رئیس جمهور همچنان میان آسمان پاستور و بهارستان معلق است. روزی نبوده که طی این دو هفته دست کم یکی از چهره ها و شخصیت های سیاسی اصولگرا از جمله مجلسی ها حرفی و کلامی و نظر جدیدی در این زمینه مطرح نکرده باشد. آخرش هم معلوم نیست که بالاخره سوال از آقای احمدی نژاد در صحن علنی مجلس مطرح خواهد شد یا نه؟

به نوشته این استاد دانشگاه جالب است که ظرف دو هفته گذشته، احمدی نژاد مطلقاً در خصوص احتمال طرح سوال از وی در مجلس هیچ واکنشی از خود نشان نداده است. حتی یک بار هم نگفته که خودش یا نمایندگانش یا کسانی از جانب وی دارند با هیات رئیسه مجلس یا نمایندگانی که نقش کلیدی در امضاها و گردآوری آنها دارند، مشغول رایزنی هستند و ممکن است پاسخ های وی به صورت غیررسمی امضاکنندگان را قانع کند که ضرورتی برای طرح سوال از وی نیست. برعکس، همه شواهد و قرائن نشان می دهد اصلا بدش نمی آید که به مجلس رفته و آن چند ساعت تریبون پرمخاطب را به دست آورد.

به نظر نویسنده مقاله روزگار مشکل سوال از رئیس جمهور آن است که برخی از نمایندگان با علی مطهری و احمد توکلی فاصله دارند. امثال علی مطهری و احمد توکلی آنقدر زندگیشان پاک، روشن و سلامت است که سر سوزنی برای مخفی نگه داشتن ندارند. بنابراین با جسارت در صحن علنی مجلس ایستاده و رئیس جمهور را به چالش می کشند. اما بسیاری از نمایندگان هزار و یک جور مشکل، مساله، گرفتاری و معضل دارند و ترجیح می دهند کاری به کار احمدی نژاد نداشته باشند .

غیبت‌های رحیم‌مشایی

اعتماد در گزارشی نوشته طبق روال مرسوم یکشنبه شب‌ها، وزرا و معاونان و مشاوران ارشد رییس‌جمهور در پاستور گرد هم آمدند تا جلسات هیات دولت را برگزار کنند، اما باز هم جای خالی مشایی در کنار محمود احمدی‌نژاد سوژه عکاسان شد و سنگینی غیبتش فتح‌الباب گلایه‌های رییس‌جمهور.

حضور مشایی، رییس دفتر احمدی‌نژاد و سرپرست شورای عالی ایرانیان خارج از کشور در میان رسانه‌ها و در جلسات هیات دولت به ۲۵ اردیبهشت‌ماه برمی‌گردد که به آخرین حضور خبری وی کنار احمدی‌نژاد تبدیل شد، پس از آن – به‌جز صدور حکم برای جانشین محمدشریف ملک‌زاده دبیر بازداشت‌شده شورای عالی ایرانیان خارج از کشور - دیگر نه خبری از مشایی در جلسات هیات دولت منتشر شد و نه عکسی از وی که بر همراهی همیشگی‌اش با رییس‌جمهور صحه بگذارد.

به نوشته گزارشگر اعتماد حتی صفحه مربوط به رییس دفتر رییس‌جمهور در پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست‌جمهوری که فعالیت‌های مشایی را پوشش خبری و تصویری می‌داد از اوایل اردیبهشت‌ماه تا به حال به‌روز نشده است. غیبت مشایی وقتی پررنگ‌تر شد که او در ۱۷ خردادماه برخلاف گذشته احمدی‌نژاد را در نشست مطبوعاتی‌اش تنها گذاشت.

روزنامه جمهوری اسلامی خبر داده درحالی که روز یکشنبه، تعداد زیادی از کارمندان دفتر ریاست جمهوری از اقامه نماز ظهر به امامت امیری‌فر [مشاور مذهبی رییس جمهور که به تازگی از زندان به در آمده] امتناع کردند، دیروز نیز او دوباره در محراب مسجد سلمان فارسی، حاضر شد، که با واکنش منفی مساعد نمازگزاران مواجه شد.

به گزارش این روزنامه یکی از روحانیون دیگر شاغل در نهاد ریاست جمهوری، که برای نماز ظهر در مسجد سلمان فارسی نهاد ریاست جمهوری حاضر بود در صفوفی جداگانه و البته بسیار پرتعدادتر به اقامه نماز جماعت پرداخت و این درحالی است که این دوگانگی سبب شد تعدادی از ثواب نماز جماعت بگذرند و نماز خود را به صورت فرادی ادا کنند.

حق نشر عکس a
Image caption تیتر و عکس صفحه اول روزنامه روزگار

آمار رشد، هیچ کس قبول ندارد

خراسان از زبان رئیس جمهور در صدر اخبار خود نوشته "عده ای می ترسند اعلام کنند رشد اقتصادی ایران بالای ۱۰ درصد است" و قدس خبر داده "سه خودروساز گرانفروش در راه تغزیرات" هستند .

علی دهقان در سرمقاله شرق نوشته دیروز محمود احمدی‌نژاد دوباره پرونده رشد اقتصادی را باز کرد و این بار بر خلاف نظر همکارانش در هیات دولت و حتی نهادهای بین‌المللی گفت رشد اقتصادی ایران ۱۰درصد است. پیش از این قائم‌مقام بانک مرکزی در پاسخ به صندوق بین‌الملل پول رشد اقتصادی ایران را برای سال گذشته ۳/۴ درصد اعلام کرد. صندوق بین‌الملل پول، نیز رشد اقتصادی ایران را در دو اپیزود، برای سال ۸۹ صفر‌و‌برای سال‌جاری نیز یک درصد اعلام کرده بود.

نویسنده سئوال هائی پیش کشیده: اول این که چگونه می‌شود در اقتصادی که تا بن دندان به درآمدهای نفتی مجهز است و بدون دلارهای نفتی بدون شک زانو بر زمین می‌زند، رشد اقتصادی یک‌مرتبه تا چند برابر صعودی شود؛ از سوی دیگر هر روز ۷۵ هزار بشکه از تولید نفت ایران کاسته شده است، در واقع دو سال متمادی، هر سال دو میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار از درآمد نفت ایران کاهش یافته است. در این دو سال اما میزان صادرات غیرنفتی نیز آنچنان افزایش نداشته است که بتواند گره از تن رشد اقتصادی باز کند.

به نوشته مقاله شرق کارشناسان می‌گویند دامنه ورشکستگی در ایران گسترده است. وقتی رشد اقتصادی افزایش می‌یابد یا کشش صعودی دارد، بدون شک فضای کسب‌وکار نیز باید در مسیر صعود قرار گیرد اما در حال حاضر ادعای رشد اقتصادی در حالی مطرح می‌شود که مراکز رسمی می‌نویسند، هر روز ۱۶ هزار چک در ایران برگشت می‌خورد.

و سرانجام این که: تولید‌کنندگان، داغداران اقتصاد ایران هستند. هر تصمیمی که در پشت درهای بسته اقتصاد دولتی گرفته می‌شود دودش در نهایت به چشم صنعت می‌رود. در حال حاضر نیز قیمت‌گذاری‌های دستوری و چه باید کردهای اقتصادی، بعد از اجرای طرح‌های تحولی دمار از روزگار تولید درآورده است. تولید‌کنندگان می‌گویند اگر به اندازه افزایش قیمت سوخت، هزینه تولید بالا رفته باشد کار برای ما سخت شده است.

عطارپور در سرمقاله جهان صنعت نوشته کسانی که با نوشته‌های گهگاهی این جانب در این ستون آشنایی دارند، می‌دانند با وجودی که غالبا در مورد مسایل جدی می‌نویسم چه بسیار که از طنز هم بهره می‌گیرم چراکه بعضی مسایل را اصلا نمی‌شود جدی گرفت. مصداق کامل، ادعای دیروزی رشد ۱۰ درصدی اقتصاد کشور در سال ۸۸ است.

نویسنده تاکید کرده گفته رییس دولت با آمار و ارقام مسوولان و مقامات دولتی و حکومتی اختلاف دارد وگرنه مثلا اکونومیست این رشد را ۵/۰ درصد گفته بود. سال ۸۸ جو سیاسی بر کشور حاکم شده بود برای همین است که غالبا همین آمار اخیر را به واقعیت نزدیک‌تر می‌دانند. رشد اقتصادی سال ۸۷ هم موید همین آمار است. وضع بیکاری و گرانی هم همین آمار را تایید می‌کند. حال آقای احمدی‌نژاد عددی می‌دهد که بیش از ۲۰ برابر عدد فوق است و بانک مرکزی و اداره آمار هم به‌طور رسمی آن را تایید نمی‌کنند.

سرمقاله جهان صنعت در نهایت نوشته هیچ‌کس دیگری هم جرات نکرده بود چنین آماری بدهد. با این وضع چه جای بحث و چه جای برخورد جدی می‌ماند. برای یک بحث جدی به حداقل اشتراکات و باورها نیاز است. وقتی ما بحث‌مان را با کسی قطع می‌کنیم، یعنی باورهای مشترکمان به حداقل رسیده است. این پیام خوبی برای هیچ‌کس نیست به‌خصوص اگر به تعامل اعتقاد دارد.

فریاد از گرانی

مدیر روزنامه کیهان که روزنامه ای وی را مدیر رسانه ای جناح اصولگرا معرفی کرده در سرمقاله این روزنامه ضمن تعریف بسیار از رییس دولت نوشته شنیده ها حاکی از آن است که جلسات تخصصی هدفمندی یارانه ها که در فاصله های کوتاه برای نظارت بر حسن اجرای این طرح و پیشگیری از پی آمدهای ناهنجار و احتمالی تشکیل می شد، این روزها به طور منظم و آنگونه که قرار بود، تشکیل نمی شود!

با این مقدمه کیهان گزارش خبرنگاران خود را آورده که نشان می دهد چند فروشگاه عرضه گوشت قرمز و مرغ در چند محله مختلف تهران، با قیمت های متفاوت کالا می فروشند و تقریبا هیچ مرکزی برای کنترل بازار و یا شکایت از تولیدکنندگان و عرضه کنندگان سودجو و اخلال آفرین وجود ندارد و در صورت مراجعه، جواب های «سربالا» تحویل می گیرند!

حسین شریعتمداری اشاره کرده برخی از تولیدکنندگان از کم توجهی دولت محترم به این بخش گلایه دارند و افزایش قیمت کالای تولیدی خود را ناشی از افزایش بهای خدمات دولتی نظیر گاز و آب و برق و یا افزایش بی حساب و کتاب قیمت مواد اولیه مورد نیاز خود می دانند و معتقدند دولت به تعهدات خود در حمایت از بخش تولید آنگونه که پیش بینی شده بود، عمل نکرده است و این در حالی است که قرار بود بخشی از درآمد حاصل از هدفمندی یارانه ها به تقویت تولید اختصاص یابد.

نتیجه گیری سرمقاله کیهان این است که مسئولان نظام، امور اصلی را وانهاده و به مسائل کم اهمیت -و یا در درجه چندم اهمیت و اولویت- مشغولند، مثلا در حالی که طرح سرنوشت ساز و جهش آفرین هدفمندی یارانه ها نیاز به توجه جدی دولت محترم دارد، چرا باید، پیشنهاد واگذاری ۱۰۰۰ متر زمین به هر خانوار که نه کارشناسانه است و نه- با توجه به شرایط و مختصات جغرافیایی و اجتماعی- امکان پذیر، به «موضوع روز»! تبدیل شود و ذهن و وقت و ظرفیت گره گشای دولت را به خود اختصاص دهد؟

روزنامه جمهوری اسلامی هم در سرمقاله خود نوشته قصد کوچک شمردن دلمشغولی‌های مسئولین را نداریم ولی انصافاً در کشوری با اینهمه مسائل و مشکلات پیچیده در قلمرو اجرائی، آیا برای رئیس نظام اجرائی فرصتی قابل تصور است که فکر و ذهن و فرصتهای محدود خود را به تخصیص هزار متر باغ برای هر ایرانی بیندیشد و با محاسبات سرانگشتی که معلوم نیست چگونه و بر چه مبنائی انجام شده، قیمت تمام شده برای هر خانواده را گمانه زنی کند و به طور مقطوع! آنرا اعلام نماید؟

به نوشته این روزنامه در این سالها و بویژه در این روزها مرتباً می‌گوئیم اوضاع کشور حساس است، اوضاع منطقه حساس است و دشمنان در کمین هستند و نباید غافل شد. البته نباید از حق گذشت که تمامی این هشدارها صحیح و غیرقابل تردید است ولی جمع‌بندی و نتیجه گیری ما از این مقدمه چینی‌ها باید قدری محتاطانه باشد. آیا کسانی که سرمایه‌های ملی، فرصتهای طلائی و استعدادهای شگرف ملت و کشور را در چنین شرایطی به هدر می‌دهند و به مسائل حاشیه‌ای پرداخته اند، نباید بیشتر و با دقتی افزون‌تر مورد بازخواست قرار بگیرند؟

حذف صفرها از پول چه معنا دارد؟

حق نشر عکس a
Image caption تیتر و عکس صفحه اول جهان صنعت

"هزار تومان، یک تومان می‌شود" عنوان اصلی تهران امروزاست، دنیای اقتصاد نوشته "تایید حذف صفرها درکابینه"، "پول ملی بدون چهار صفر" تیتر اول آرمان است و ابتکار در صدر اخبار خود از "تغیین واحد پول جدید" خبر داده است.

محمد حسین روانبخش در طنز مردم سالاری به موضوع حذف چهار صفر از پول ملی اشاره کرده که دولت آن را تصویب کرد و نوشته:

معلوم شد چرا محمود احمدی نژاد اعلام کرد که با ۶۰ میلیون تومان می توان یک باغ ویلای ۱۰۰۰ متری ساخت. احتمالا این محاسبه بر مبنای واحد پولی بعد از حذف ۴ صفر است!

معلوم شد چرا وزارت بازرگانی دائم پافشاری می کرد که در سال ۹۰ هیچ افزایش قیمتی نخواهیم داشت، در حالی که تقریبا همه چیز گران شده است . چون بعد از حذف ۴ صفر قیمت همه کالاها از سال ۸۹ هم ارزانتر خواهد شد!

طنزنویس مردمسالاری در پایان تاکید کرده معلوم شد که سخن بهمنی که چندی پیش گفت قیمت ارز به پایین تر از قیمت قبلی خواهد رسید چه معنایی داشت!

کارتون روز

حق نشر عکس a
Image caption حذف چهار صفر، کارتون جمال رحمتی، اعتماد

مطالب مرتبط