رفسنجانی: راه خروج از اوضاع کنونی انتخابات آزاد است

رفسنجانی حق نشر عکس ISNA
Image caption به‌نوشته‌سایت‌آقای‌رفسنجانی،‌دیدارکنندگان‌با وی خواستار‌‌ "ارائه‌راهکار‌برای‌برون‌رفت‌از‌ وضع‌حاضر" شده اند

اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: "برگزاری انتخابات آزاد مجلس و ریاست جمهوری با حضور واقعی تمامی جناح‌ها و گروه‌های دلسوز و معتقد به نظام و قانون اساسی، می‌تواند به خروج از اوضاع کنونی سیاسی کشور کمک کند."

پایگاه اطلاع رسانی اکبر هاشمی رفسنجانی چهارشنبه ۲۲ تیر (۱۳ ژوییه) گزارش داد که وی در دیدار با عده ای از دانشگاهیان شیراز "انزوای جریان های افراطی و تندرو و به حاشیه راندن آنان" را گام اول ایجاد "تغییر و تحولات مثبت در جامعه" دانسته است.

به نوشته این سایت، صحبت های رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، در پاسخ به سوالات عده ای از حاضران مطرح شده که با اشاره به "تحولات کشور پس از انقلاب اسلامی و نیز حوادث پس از انتخابات ریاست جمهوری" خواستار "ارائه راهکار برای برون‌رفت از وضع حاضر" شده اند.

در خبر این سایت، توضیح بیشتری در مورد "وضع حاضر" که راه های برون رفت از آن مورد گفتگوی آقای رفسنجانی و بازدیدکنندگان با وی قرار گرفته وجود ندارد. ولی به طور معمول، در جریان دیدارهایی که در دفتر مجمع تشخیص مصلحت نظام میان آقای رفسنجانی و گروه هایی مختلف از فعالان سیاسی و اجتماعی صورت می گیرد، انتقاداتی مستقیم یا غیرمستقیم به سیاست های دولت محمود احمدی نژاد بیان می شود.

اکبر هاشمی رفسنجانی در دیدار اخیر هم "اصلاح سیستم اداره کشور و قوانین معیوب" را برای "افزایش کارآمدی نظام و توسعه سیاسی و اقتصادی کشور" ضروری خوانده و افزوده است: "با حسن‌نیتی که در مقام معظم رهبری سراغ دارم، ان شاءالله فضای کشور به سوی ایجاد وحدت، همبستگی و تألیف قلوب پیش خواهد رفت، چرا که این کار تنها از عهده ایشان برمی‌آید".

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام تاکید کرده که "بدیلی برای نظام جمهوری اسلامی مبتنی بر ولایت فقیه و نیز شخص آیت الله خامنه ای به عنوان ولی فقیه در کشور نمی شناسد" و روابط خود را با رهبر ایران "خوب و همدلانه" دانسته است.

وی در عین حال اظهار داشته: "این به معنای آن نیست که در مواردی هم اختلاف سلیقه ای وجود ندارد، اما همواره سعی کرده ام مسائل را تا حد توان با رایزنی و گفتگو با ایشان [آیت الله خامنه ای] و تاثیر گذاران نظام حل کنم و بر فضای التهاب و درگیری نیفزایم و البته در نهایت تابع ایشان هستم".

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اکبر هاشمی رفسنجانی، او در پاسخ به پرسشی راجع به "طولانی شدن سکوت وی نسبت به تحولات کشور" گفته است: "بنده هیچ‌گاه به‌خصوص در تحولات و حوادث اخیر کشور سکوت نکرده و همواره حرفم را زده و می‌زنم، اما بنای دعوا و تشدید اختلاف ندارم."

تاکید رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام بر لزوم برگزاری انتخابات آزاد در ایران، در شرایطی صورت می گیرد که وی از منتقدان نحوه برگزاری دو انتخابات ریاست جمهوری نهم و دهم بوده است.

در هفته های اخیر برخی مقام های حکومتی ایران، حضور اصلاح طلبان در انتخابات آینده را مثبت ارزیابی کرده اند و در مقابل، عده ای از اصلاح طلبان این حضور را مشروط به برآورده شدن شرط هایی از قبیل آزادی انتخابات، مطبوعات و زندانیان سیاسی دانسته اند.

مطالب مرتبط