مقام قضایی از مرخصی سکینه محمدی آشتیانی خبر داد

Image caption پرونده خانم محمدی آشتیانی بازتاب گسترده ای در رسانه های جهانی داشته است

یک مقام قضایی ایران می گوید سکینه محمدی آشتیانی، زنی که حکم سنگسارش در پی اعتراضات گسترده بین المللی متوقف شده، به تازگی از زندان به مرخصی رفته است.

مالک اژدر شریفی، رئیس کل دادگستری آذربایجان شرقی، به خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) گفته است که خانم محمدی آشتیانی اخیرا برای شرکت در مراسم ختم مادرش مرخصی رفت.

وی در این خصوص جزئیاتی ارائه نکرد.

سکینه محمدی آشتیانی در سال ۲۰۰۶ به اتهام مشارکت در قتل همسرش و ارتکاب "زنای محصنه" در تبریز محاکمه و به سنگسار محکوم شد.

به دنبال فشارهای جهانی برای جلوگیری از اجرای حکم سنگسار، قوه قضائیه ایران اعلام کرد که خانم آشتیانی به جرم دست داشتن در قتل همسرش به قصاص محکوم اما حکم سنگسار وی معلق شده است.

مالک اژدر شریفی به ایرنا گفته است: "به رغم انتشار برخی اخبار کذب در رسانه های خارجی، متهمه فوق در صحت و سلامتی کامل و بدون هیچ مشکلی از نظر جسمی در زندان است و همچون سایر زندانیان از حق و حقوق خود به طور کامل برخوردار است."

محمد مصطفایی که در گذشته وکالت خانم آشتیانی را برعهده داشته و به نروژ پناهنده شده است روز چهارشنبه به بی بی سی فارسی گفت که موکل سابقش پیشتر هم به مرخصی رفته بود.

او با توجه به این روند، ابراز خوش بینی کرد که حکم سنگسار یا اعدام سکینه محمدی آشتیانی اجرا نشود.

آقای مصطفایی گفت که مرخصی دادن به پرونده هایی از این قبیل رویه دادگستری نیست، "مگر آنکه خطر احتمالی سنگسار یا اعدام از بیخ گوش متهم گذاشته باشد."

این در حالیست که رئیس کل دادگستری آذربایجان شرقی به ایرنا گفته که این پرونده روال عادی خود را طی می کند و تغییری در آن ایجاد نشده است. وی در تیرماه گذشته خبر توقف حکم سنگسار خانم محمدی آشتیانی به دستور رئیس قوه قضائیه ایران را تایید کرده بود.

تا به حال چند پرونده علیه خانم آشتیانی تشکیل شده است.

او ابتدا در سال ۲۰۰۶ به اتهام رابطه "نامشروع" با دو مرد پس از فوت شوهرش - ابراهیم قادرزاده - به شلاق محکوم شد اما چند ماه بعد در جریان محاکمه مردی که به قتل شوهر او متهم بود بار دیگر اتهام "زنای محصنه" علیه او مطرح شد.

همین اتهام بود که به صدور حکم سنگسار برای او منجر شد. دیوان عالی ایران حکم سنگسار را در روز ۲۷ مه ۲۰۰۷ تایید کرد.

گروه دیده بان حقوق بشر که پرونده او را دنبال کرده می گوید که خانم آشتیانی گفته است که اقرارهایش نزد بازجویان در زمینه زنا تحت تهدید بوده و آن را پس گرفته است.

مقام های ایرانی در ماه ژوئیه ۲۰۱۰ از طریق سفارت این کشور در لندن به رسانه های غربی اطلاع دادند که حکم سنگسار خانم آشتیانی معلق شده است.

رسانه های وابسته به دولت ایران بارها در برنامه هایی اقدام به پخش "اعترافات" خانم آشتیانی کرده اند که او در آنها از جمله اتهام مشارکت در قتل شوهر را می پذیرد.

مطالب مرتبط