کشف 'بمب شیمیایی عمل نکرده' در سردشت

حق نشر عکس Mehr
Image caption بمب شیمیایی عمل نکرده در عمق دو متری زمین پیدا شد

مقام های محلی در استان آذربایجان غربی از پیدا شدن یک بمب شیمیایی عمل نکرده متعلق به دوران جنگ ایران و عراق خبر داده اند.

خبرگزاری مهر به نقل از ذبیح الله کاظمی، فرماندار سردشت از کشف بمب شیمیایی عملکرد نکرده در این شهر در روز سیزدهم تیر خبر داد.

بر اساس این گزارش، این بمب به بمباران شیمیایی سردشت در هفتم تیر ۱۳۶۶ به وسیله نیروی هوایی عراق تعلق دارد.

بر این اساس کارگاران ساختمانی در حین حفاری زمین، این بمب را در عمق دو متری پیدا کردند و پس از اطلاع یافتن مقام های محلی، تیم خنثی سازی از تهران به محل عازم شد.

خسرو کردپور از خبرنگاران محلی به بی بی سی فارسی گفت این بمب شیمیایی در خیابان آزادگان سردشت پیدا شد.

آقای کردپور به نقل از مقام های محلی گفت این بمب ۱۲۵ سانتیمتر طول و حدود ۳۰۰ کیلوگرم وزن دارد.

خبرگزاری مهر به نقل از کارشناسان نظامی نوشت این بمب شیمیایی حاوی ماده سمی خردل سیاه است و در صورتی که خنثی نمی شد، می توانست یک فاجعه انسانی به همراه داشته باشد.

آقای کردپور با اشاره به نگرانی اهالی سردشت از کشف این بمب پس از ۲۴ سال گفت: "مردم نگران هستند که شاید در داخل شهر و در زیر ساختمان های دیگر بمب های شیمیایی عمل نکرده دیگری وجود داشته باشد و باعث شده دلهره و نگرانی داشته باشند."

سولفور خردل یا گاز خردل، ماده ای سمی است که برای نخستین بار در جنگ جهانی اول به عنوان یک سلاح کشنده مورد استفاده قرار گرفت.

در جریان جنگ ایران و عراق این ماده سمی یکی از عوامل شیمیایی بود که بارها مورد استفاده قرار گرفت.

این سم علاوه بر ایجاد تاول های بزرگ بر سطح پوست، دستگاه های تنفسی و گوارشی را از کار می اندازد و می تواند سرطان زا باشد.

سردشت شهری کردنشین در آذربایجان غربی است و بیشتر ساکنان آن سنی مذهب هستند.