ایران: آمریکا در عراق فرافکنی می کند

حق نشر عکس isna
Image caption وزیر دفاع ایران می گوید کشورش نیازی به حمایت نظامی از گروه های عراقی ندارد

احمد وحیدی، وزیر دفاع ایران، این اتهام همتای آمریکایی خود که تهران از برخی گروه های شیعه در عراق حمایت نظامی می کند را رد کرده است.

لئون پانه‌تا، وزیر دفاع آمریکا، اخیرا با ابراز نگرانی از این که ایران، سلاح در اختیار شورشیان عراقی می‌گذارد، هشدار داده بود که کشورش اجازه نمی دهد چنین وضعیتی ادامه یابد.

وزیر دفاع ایران روز جمعه هدف از طرح این اتهام را شکست آمریکا در کشورهایی نظیر عراق و افغانستان دانست و واشنگتن را به "فرافکنی" متهم کرد.

به گزارش شبکه خبر صدا و سیمای ایران آقای وحیدی گفت: "جمهوری اسلامی ایران نیازی به چنین کارهایی ندارد و مردم این کشورها خود برای سرنوشتشان تصمیم می گیرند، مبارزه می کنند و این ربطی به ما ندارد."

این در حالیست که مقام های ارشد ایالات متحده طی هفته های گذشته گفته اند که ایران از حدود چهار ماه گذشته سلاح های پیشرفته تری به گروه های شیعه مخالف حضور نظامی آمریکا در عراق ارسال کرده است.

وزیر دفاع آمریکا در دیدار اخیرش از عراق گفته بود که نیروهای کشورش به دنبال شورشیان شیعه مورد حمایت ایران هستند که طی پنج هفته، ۱۷ سرباز آمریکایی را کشته اند.

لئون پانه‌تا گفت: "ما اجازه نمی دهیم چنین وضعیتی ادامه یابد و در صورت لزوم برای مقابله با تهدیدات، دست به اقدام یکجانبه می زنیم."

در حال حاضر ۴۷ هزار نظامی آمریکایی در عراق مستقر هستند که مطابق جدول زمانی تعیین شده باید طی شش ماه آینده خارج شوند، مگر آنکه توافق جدیدی بین دو کشور حاصل شود.

مقتدی صدر از رهبران شیعه عراق تهدید کرده که در صورت ادامه حضور نیروهای آمریکایی در این کشور، او سپاه مهدی را دوباره فعال خواهد کرد.

آقای پانه‌تا گفت که اگر عراق رسما خواستار ادامه حضور نظامی آمریکا شود، کشورش قطعا این پیشنهاد را بررسی خواهد کرد.

این در حالی است که گفته شده افکار عمومی عراق مخالف ادامه حضور نظامی آمریکا در این کشور است.

مطالب مرتبط