سپاه پاسداران: بزرگترین مقر پژاک تصرف شد

سربازان پژاک حق نشر عکس Newrooz TV
Image caption پژاک سپاه پاسداران را متهم کرده است که برای حمله به این گروه به خاک عراق وارد شده است

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی می‌گوید "ده‌ها" نفر از اعضای حزب حیات آزاد کردستان یا پژاک را در مرز‌های شمال غرب ایران کشته، مجروح و اسیر کرده است. در مقابل پژاک گفته است که سپاه برای این حمله وارد خاک عراق شده است.

بر اساس گزارش‌ها این درگیری‌ها از روز شنبه ۲۵ تیر آغاز شده است.

به گزارش ایرنا، خبرگزاری جمهوری اسلامی، روابط عمومی سپاه پاسداران روز یکشنبه ۲۶ تیر اعلام کرد که "بزرگترین مقر" پژاک در ۵۰ کیلومتری شهر سردشت در نقطه صفر مرزی بدست نیروهای سپاه افتاده است.

نیروهای قرارگاه حمزه سیدالشهدا با هدف "پاکسازی مناطق مرزی شمال غرب" در یک "درگیری شدید" در منطقه سردشت ده‌ها نفر از اعضای گروه پژاک را کشته‌، زخمی و اسیر کرده‌ اند.

ایرنا به نقل از یک "منبع آگاه" کشته شدن یکی از نیروهای سپاه را تایید کرده است.

سپاه همچنین گفته است که سه نفر از نیروهایش زخمی شده اند.

پژاک نیز گفته است نیروهای سپاه پاسداران با "نقض قوانین بین‌المللی" برای این حمله از مرز ایران و عراق عبور کرده اند.

به گفته پژاک درگیری‌ها در منطقه مرزی "زلی" و "دره کوکه" در جریان است.

شیرزاد کمانگر، سخنگوی پژاک به خبرگزاری فرانسه گفته است تاکنون دو نفر از اعضای پژاک کشته و چهار نفر زخمی شده‌اند. آقای کمانگر همچنین خبر داده است سپاه پاسداران در این درگیری‌ها متحمل تلفاتی شده است.

تعداد تلفات و زخمی‌های این درگیری‌ها هنوز توسط منابع مستقل تایید نشده است.

مسعود بارزانی، رئیس منطقه خودگردان کردستان عراق دو هفته پیش گلوله‌باران مناطق کرد نشین توسط ایران را محکوم کرد و هشدار داد که ادامه گلوله‌باران، روابط کردستان عراق با ایران را خدشه‌دار خواهد کرد.

آقای بارزانی در بیانیه‌ای که در سایت آقای بارزانی منتشر شد وضعیت مناطق مرزی را "بی ثبات" توصیف کرد و حملات توپخانه‌ای ایران را "غیر قابل قبول" خواند.

در این بیانیه همچنین آمده بود که تعدادی از ساکنان مناطق مرزی ایران و کردستان عراق در اثر این حملات آواره شده‌اند.

در مقابل هفته گذشته خبرگزاری های ایران، سخنان "یک مقام عالی‌رتبه نظامی" را منتشر کردند که گفته بود دولت خودگردان اقلیم کردستان عراق بدون اطلاع دولت مرکزی، سیصد هزار هکتار از اراضی کردستان عراق را در اختیار گروه پژاک قرار داده است.

به نقل از مقام نظامی ایرانی گفته شد که منطقه واگذار شده به پژاک، به طول ۱۵۰ کیلومتر و عمق ۲۰ کیلومتر، از نقاط مرزی دالامیر داغ تا مرز مقابل قلعه دیزه در داخل خاک عراق ادامه دارد.

این مقام نظامی دولت خودگردان اقلیم کردستان عراق را به حمایت از این گروه متهم کرد و تهدید کرد "این حق برای ما محفوظ است تا مراکز تروریستی را در نواحی مرزی فوق مورد هدف قرار داده و آنها را سرکوب و نابود نماییم."

در واکنش به این خبر، دولت خودگردان کردستان عراق حمایت از پژاک را رد کرد و اتهام واگذاری زمین به پژاک را مردود دانست.

مقامات پژاک می گویند: "پژاک یک حزب سیاسی است که با هدف ایجاد تغییرات اساسی در جامعه ایران به خصوص جامعه کردهای این کشور تاسیس شده است. اگر کردها تحت قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و یا عرف بین‌المللی از حقوق قانونی خود برخوردار بودند، دلیلی وجود نداشت که برای دفاع از موجودیت خود در برابر سبعیت جمهوری اسلامی دست به اسلحه ببرند".

اما مقامات جمهوری اسلامی گروه پژاک را، مانند برخی دیگر از گروه های مخالف، یک سازمان تروریستی تحت حمایت آمریکا و اسرائیل و دیگر کشورهای غربی دانسته و در گذشته، افرادی با اتهام عضویت، حمایت و یا تبلیغات به نفع این گروه در ایران محاکمه و اعدام شده اند.

دولت ایالات متحده هم گروه پژاک را یک سازمان تروریستی اعلام کرده و در نتیجه، هر گونه کمک و حمایت از این گروه در قوانین آمریکا جرم محسوب می شود.

این گروه در گذشته، مسئولیت برخی حملات مسلحانه به نیروهای نظامی و امنیتی جمهوری اسلامی، به خصوص نفرات سپاه پاسداران و بسیج را برعهده گرفته و مقامات ایران نیز برخی عملیات خشونت آمیز در داخل ایران، از جمله چند مورد بمب گذاری را به آن نسبت داده اند.

مطالب مرتبط