استقبال آرژانتین از آمادگی ایران برای همکاری در پرونده آمیا

احمد وحیدی حق نشر عکس isna
Image caption احمد وحیدی، وزیر دفاع ایران یکی از متهمان این پرونده است

آرژانتین از اعلام آمادگی وزارت خارجه ایران برای همکاری با پرونده انفجار سال ۱۹۹۴ مرکز یهودیان در بوئنوس آیرس استقبال کرده است.

دادستان های آرژانتین تعدادی از مقام های ایران از جمله احمد وحیدی، وزیر دفاع را در این پرونده دخیل می دانند و از پلیس بین الملل خواستار دستگیری و تحویل آنها شده اند.

در اثر انفجاری که در هجدهم ژوئیه ۱۹۹۴ در ساختمان مرکز یهودیان رخ داد، ۸۵ نفر کشته و بیشتر از ۳۰۰ نفر زخمی شدند.

ایران این اتهام ها رد می کند.

وزارت امورخارجه ایران اخیرا با صدور بیانیه ای برای "همکاری و گفت و گوی سازنده" با آرژانتین درباره این ماجرا اعلام آمادگی کرد.

هکتور تیمرمن، وزیر خارجه آرژانتین روز یکشنبه طی بیانیه ای گفت که هنوز نامه ای رسمی درباره این پیشنهاد ایران دریافت نکرده است.

وی گفت اگر خبر پیشنهاد ایران صحت داشته باشد ،گامی "بیسابقه و بسیار مثبت" است.

اما انجمن یهودیان آرژانتین (آمیا) با صدور بیانیه ای اعلام کرد که اعتقاد ندارد ایران صادقانه قصد همکاری داشته باشد.

در این بیانیه گفته شد: "ما ایران را به خوبی می شناسیم و این (پیشنهاد) را یک جوک می دانیم."

وزارت خارجه ایران در بیانیه ای که همزمان با هفدهمین سالگرد این انفجار صادر کرد، از این که "هویت مرتکبان و عاملان واقعی آن در هاله‌ای از ابهام قرار دارد" ابراز تاسف کرد.

ایران گفته است برای روشن کردن افکار عمومی بزودی گزارشی درباره این پرونده منتشر می کند.

دادستان های آرژانتین نیز بیانیه ایران را توخالی دانسته اند.

آلبرتو نیسمان، دادستان ویژه این پرونده روز شنبه گفت که ایران تنها با تحویل مقام هایی که متهم به دخالت در این انفجار هستند می تواند همکاری خود را ثابت کند.

علاوه بر آقای وحیدی که در آن زمان فرمانده نیروی قدس بود، برخی دیگر از افرادی که در این پرونده متهم هستند عبارتند از: اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس جمهوری وقت، علی فلاحیان و علی اکبر ولایتی، وزرای اطلاعات و امورخارجه او و محسن رضایی، فرمانده اسبق سپاه پاسداران.

آرژانتین و اسرائیل ایران را مقصر این حادثه می دانند.

اما وزارت امورخارجه ایران در بیانیه خود گفته است که مقام های قضایی در آرژانتین "با نشانه گرفتن انگشت اتهام خود به سوی بعضی از اتباع جمهوری اسلامی ایران، تحقیقات قضایی را منحرف و موجب فرار مرتکبان واقعی این جنایت از چنگال عدالت شدند."

آرژانتین ماه گذشته به سفر رسمی احمد وحیدی به بولیوی به شدت اعتراض کرد. دولت بولیوی از آرژانتین عذرخواهی و اعلام کرد که از آقای وحیدی خواسته است به سرعت خاک این کشور را ترک کند.

مطالب مرتبط