هند ۵ میلیارد دلار بدهی نفتی به ایران دارد

محمد بهمنی رئیس کل بانک مرکزی حق نشر عکس isna
Image caption آقای بهمنی می گوید که هند پنج میلیارد دلار بابت خرید نفت به ایران بدهکار است

محمود بهمنی، رئیس کل بانک مرکزی ایران با اشاره به اینکه هند ۵ میلیارد بدهی نفتی به ایران دارد، گفت:" مشکلات بدهی نفتی هند به ایران مربوط به سیستم بانکی نیست و این مسائل سیاسی است."

آقای بهمنی اضافه کرد که "مسائل سیاسی را نباید با مسائل اقتصادی و بانکی در هم بیامیزیم."

رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به تحریم هایی که علیه ایران وضع شده، ابراز امیدواری کرد که به زودی با تمهیدات و مذاکرات صورت گرفته، مطالبات نفتی ایران از هند دریافت شود.

ایران سالانه حدود ۱۲ میلیارد دلار نفت خام به هند صادر می کند و اکنون به دلیل تحریم ها هند نزدیک به نیمی از این مقدار پول را به ایران بدهکار است.

رئیس کل بانک مرکزی همچنین اعلام کرد که مطالبات نفتی یک تا دو ماه بعد از مبادلات آن دریافت می شود و بر همین اساس ایران همواره دارای مانده مطالبات است.

پیشتر محسن قمصری، مدیر امور بین الملل وزارت نفت ایران گفته بود هند و ایران توافق کردند پول کالاهایی که میان دو کشور مبادله می شود را به حسابی مشترک واریز کنند و حساب ها در دوره های معین ۳ ماهه یا ۶ ماهه توسط بانک های مرکزی دو کشور تسویه شود.

به گفته این مقام وزات نفت ایران، پالایشگاه های هند که نفت خام از ایران تحویل گرفته اند، در تمام مدت و از جمله در ماه های اخیر پول نفت خام ایران را بر اساس رویه مبادلات مالی به این حساب واریز کردند و به ایران بدهی ندارند.

آقای قمصری همچنین گفته خریداران هندی هرگز از پرداخت هزینه نفت خام ایران شانه خالی نکرده اند بلکه مشکلات اخیر در واقع ناشی از مشکل انتقال پول از حساب مشترک است.

بانک مرکزی هند نیز اعلام کرد که قادر نیست برای واردکنندگان نفت از ایران تسهیلات بانکی ارائه کند و واردات نفت از ایران در چارچوب "اتحادیه پایاپای آسیا" به دلیل وضع تحریم علیه ایران صورت نمی گیرد.

پیشتر آلمان به هند اجازه داده بود از طریق بانک "ای آی اچ" پول نفت به ایران بپردازد.

اما هند اوایل آوریل سالجاری پس از گفتگو با آنگلا مرکل صدراعظم آلمان این روش را کنار گذاشت و بانک "ای آی اچ" نیز در این فاصله تحت تحریم اتحادیه اروپا قرار گرفت.

در پی عدم پرداخت بهای نفت خام صادراتی ایران به هند، شرکت ملی نفت ایران در نامه ای به خریداران هندی هشدار داد که از ماه اوت فروش این کالا را به آنها متوقف می کند.

ایران پس از عربستان سعودی دومین صادرکننده نفت خام به هند است.

خرید نفت شامل تحریم های بین المللی علیه ایران نیست، اما مبادلات تحاری و همکاری های بانکی با ایران مشمول این تحریم هاست.