سخنگوی پژاک ادعای سپاه پاسداران را تکذیب کرد

سربازان پژاک حق نشر عکس Newrooz TV
Image caption پژاک سپاه پاسداران را متهم کرده است که برای حمله به این گروه به خاک عراق وارد شده است

شیرزاد کمانگر، سخنگوی حزب حیات آزاد کردستان (پژاک) می‌گوید: "ما در منطقه سردشت درگیری با سپاه (پاسداران ایران) نداشتیم. اما نیروهای ما روز ۲۲ تیرماه در شهر سوما در ارومیه با سپاه درگیر شدند."

آقای کمانگر در گفت و گو با بی بی سی فارسی با اشاره به اینکه نیروهای پژاک جای ثابت و مستقری ندارند، ادامه داد: "حملات نیروهای سپاه از سوی مرز شمال عراق و جنوب حکومت اقلیمی کردستان است و سپاه پاسداران در تلاش است تا از مرز عراق عبور کند."

اظهارات آقای کمانگر در واکنش به بیانیه سپاه پاسداران ایران است که پیشتر اعلام کرده بود که یک مقر پژاک را به کنترل خود درآورده است. خبرگزاری جمهوری اسلامی، (ایرنا) به نقل از روابط عمومی سپاه پاسداران روز یکشنبه ۲۶ تیر اعلام کرد که "بزرگترین مقر" پژاک در ۵۰ کیلومتری شهر سردشت در نقطه صفر مرزی بدست نیروهای سپاه افتاده است.

آقای کمانگر در ادامه و در خصوص درگیری‌های امروز ۲۷ تیرماه بین این گروه و نیروهای سپاه پاسداران افزود: "در آخرین عملیات (تعدادی از) نیروهای سپاه کشته شدند، اما ما به غیر از روزهای اول که ۷ نفر کشته و ۴ نفر زخمی داشتیم تلفاتی نداشته‌ایم."

آقای کمانگر همچنین اضافه کرد که "امروز ۲۷ تیرماه توپخانه های سپاه پاسداران روستاهای مستقر در مناطق مرزی را هدف قرار داد که در پی آن یک مدرسه تخریب شده و چند زن و بچه هم زخمی شده‌اند."

این در حالی است که پیشتر سپاه پاسداران انقلاب اسلامی اعلام کرد که "ده‌ها" نفر از اعضای حزب حیات آزاد کردستان یا پژاک را در مرز‌های شمال غرب ایران کشته، مجروح و اسیر کرده است.

بر اساس گزارش‌ها این درگیری‌ها از روز شنبه ۲۵ تیر آغاز شده است.

روابط "خدشه‌دار" می‌شود

پیشتر مسعود بارزانی، رئیس منطقه خودگردان کردستان عراق گلوله‌باران مناطق کرد نشین توسط ایران را محکوم کرد و هشدار داد که ادامه گلوله‌باران، روابط کردستان عراق با ایران را خدشه‌دار خواهد کرد.

آقای بارزانی در بیانیه‌ای که در سایت او منتشر شد وضعیت مناطق مرزی را "بی ثبات" توصیف کرد و حملات توپخانه‌ای ایران را "غیر قابل قبول" خواند.

در این بیانیه همچنین آمده بود که تعدادی از ساکنان مناطق مرزی ایران و کردستان عراق در اثر این حملات آواره شده‌اند.

در مقابل هفته گذشته خبرگزاری های ایران، سخنان "یک مقام عالی‌رتبه نظامی" را منتشر کردند که گفته بود دولت خودگردان اقلیم کردستان عراق بدون اطلاع دولت مرکزی، سیصد هزار هکتار از اراضی کردستان عراق را در اختیار گروه پژاک قرار داده است.

به نقل از مقام نظامی ایرانی گفته شد که منطقه واگذار شده به پژاک، به طول ۱۵۰ کیلومتر و عمق ۲۰ کیلومتر، از نقاط مرزی دالامیر داغ تا مرز مقابل قلعه دیزه در داخل خاک عراق ادامه دارد.

این مقام نظامی دولت خودگردان اقلیم کردستان عراق را به حمایت از این گروه متهم کرد و تهدید کرد "این حق برای ما محفوظ است تا مراکز تروریستی را در نواحی مرزی فوق مورد هدف قرار داده و آنها را سرکوب و نابود نماییم."

در واکنش به این خبر، دولت خودگردان کردستان عراق حمایت از پژاک را رد کرد و اتهام واگذاری زمین به پژاک را مردود دانست.

مقامات پژاک می گویند: "پژاک یک حزب سیاسی است که با هدف ایجاد تغییرات اساسی در جامعه ایران به خصوص جامعه کردهای این کشور تاسیس شده است. اگر کردها تحت قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و یا عرف بین‌المللی از حقوق قانونی خود برخوردار بودند، دلیلی وجود نداشت که برای دفاع از موجودیت خود در برابر سبعیت جمهوری اسلامی دست به اسلحه ببرند".

اما مقامات جمهوری اسلامی گروه پژاک را، مانند برخی دیگر از گروه های مخالف، یک سازمان تروریستی تحت حمایت آمریکا و اسرائیل و دیگر کشورهای غربی دانسته و در گذشته، افرادی با اتهام عضویت، حمایت و یا تبلیغات به نفع این گروه در ایران محاکمه و اعدام شده اند.

دولت ایالات متحده هم گروه پژاک را یک سازمان تروریستی اعلام کرده و در نتیجه، هر گونه کمک و حمایت از این گروه در قوانین آمریکا جرم محسوب می شود.

این گروه در گذشته، مسئولیت برخی حملات مسلحانه به نیروهای نظامی و امنیتی جمهوری اسلامی، به خصوص نفرات سپاه پاسداران و بسیج را برعهده گرفته و مقامات ایران نیز برخی عملیات خشونت آمیز در داخل ایران، از جمله چند مورد بمب گذاری را به آن نسبت داده اند.

مطالب مرتبط