وزارت امور خارجه ایران: رفتار فیفا تبعیض آمیز است

حق نشر عکس s
Image caption "خانم‌های کشور ما خودشان مایل هستند با حجاب به ورزش خود ادامه دهند و هیچ کس حق ندارد مانع فعالیت‌های ورزشی آن‌ها به دلیل حجاب باشد"

رامین مهمان پرست، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران گفت: "خانم‌های کشور ما خودشان مایل هستند با حجاب به ورزش خود ادامه دهند و هیچ کس حق ندارد مانع فعالیت‌های ورزشی آنها شود."

خبرنگار ژاپنی در این نشست خبری پرسید که آیا آقای مهمان پرست موضوع راه نیافتن تیم ملی فوتبال زنان ایران به مسابقات جام جهانی را موضوع سیاسی می‌داند؟

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران نیز گفت: "آن چه در مورد تیم فوتبال زنان ایران و مسئله حجاب رخ داد، رفتاری تبعیض آمیز، گزینشی و پایمال کردن حقوق ملت ما است."

آقای مهمان پرست در شرایطی این اظهارات را مطرح کرد که ایران در رقابت های مقدماتی جام جهانی فوتبال حضور داشت و فیفا ممانعتی در این خصوص اعمال نداشته است.

ایران در این رقابت‌ها با دو شکست پرگل از دور مسابقات حذف شد.

تیر ماه ۱۳۸۸، رقابت‌های مقدماتی برای حضور در جام ملت‌های زنان آسیا آغاز شد. مسابقاتی که در نهایت سهمیه‌های آسیا برای جام جهانی ۲۰۱۱ آلمان را معرفی می کرد.

ایران در گروهی قرار داشت که ازبکستان و تایلند هم حضور داشتند.

تایلندی‌ها که تیمی در سطح اول فوتبال زنان آسیا هستند و ۴ بار در بازی فینال جام ملت‌ها حضور داشته‌اند، در بانکوک با نتیجه ۸ بر یک ایران را شکست دادند. فرشته کریمی تک‌گل ایران را وارد دروازه حریف کرد.

ایران از ازبکستان هم ۴ گل خورد. فرشته کریمی در این بازی نیز یکی از گل‌های زده حریف را جبران کرد.

تایلندی‌ها با وجود این صعود مقتدرانه، در مرحله نهایی ۳ بر صفر به کره‌ شمالی و ۴ بر صفر به ژاپن باختند.

ژاپن به جام جهانی رفت و با غلبه بر آمریکا، جام قهرمانی را نیز نصیب خود کرد.

ممانعت از حضور تیم فوتبال بانوان ایران، نه در رقابت های مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۱ بلکه در رقابت های مقدماتی المپیک ۲۰۱۲ لندن رخ داد.

حق نشر عکس MEHR

فیفا که استفاده از کلاه ها را تایید کرده بود، مقنعه های مورد استفاده در زیر کلاه ها را برای سلامتی بازیکنان، مضر تشخیص داد و ایران نتوانست مقابل اردن به میدان برود.

رامین مهان پرست خطاب به خبرنگار ژاپنی گفت: "خانم‌های کشور ما خودشان مایل هستند با حجاب به ورزش خود ادامه دهند و هیچ کس حق ندارد مانع فعالیت‌های ورزشی آن‌ها به دلیل حجاب باشد."

به گفته سخنگوی وزارت امور خارجه ایران؛ این کشور موضوع ممانعت فیفا از بازی ورزشکاران زن را پیگیری خواهد کرد.

مهمانپرست در قبال تصمیم فیفا گفت: "معتقدیم تخلفی است که در حق ورزشکاران ما انجام می‌دهند به هیچ وجه مورد قبول ما نخواهد بود."