هند برای خرید نفت با عربستان سعودی تماس گرفته است

حق نشر عکس fars
Image caption ایران بعد از عربستان سعودی بزرگترین صادر کننده نفت به هند است

به گفته منابع موثق در هند، پالایشگاه های نفت این کشور از عربستان سعودی، یکی از بزرگترین صادرکنندگان نفت در جهان، خواسته‌اند که در ماه آینده میلادی به آنها نفت بیشتری بفروشند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، علت تماس این پالایشگاه ها با عربستان سعودی برای خرید نفت، نگرانی هند از این است که ایران صدور نفت خود به هند را، به دلیل بدهی های معوقه این کشور، متوقف کند.

اکنون هفت ماه است که ایران به دلیل اعمال تحریم های اقتصادی، موفق نشده است در مقابل صادرات نفت خود به هند، پولی از این کشور دریافت کند. بدهی هند به ایران در حال حاضر ۵ میلیارد دلار است.

ایران تهدید کرده است که صادرات نفت خود به هند را، که روزانه در حدود ۴۰۰ هزار بشکه است، در ماه اوت، یعنی حدود ده روز دیگر قطع خواهد کرد.

تحریم های سازمان ملل متحد و آمریکا علیه ایران، شامل خرید نفت از این کشور نمی شود، اما دولت آمریکا دولت ها و شرکت ها را تحت فشار قرار داده است تا معاملات خود را با ایران قطع کنند و تحریم هایی هم که علیه نهادهای مالی اعمال شده، تجارت با ایران را مشکل تر کرده است.

به گفته خبرگزاری رویترز، یک مقام آمریکایی در هند، که نخواسته است نامش فاش شود، روز چهارشنبه ۲۰ ژوئیه (۲۹ تیر) گفت که مقام های وزارت خزانه داری آمریکا و هند در تلاشند تا مشکل انتقال پول از هند به ایران را حل کنند.

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، در حال حاضر در هند به سر می‌برد و قرار است که روز پنجشنبه برای شرکت در مجمع اتحادیه کشورهای شرق آسیا (آسه آن) راهی اندونزی شود.

پیشتر محسن قمصری، مدیر امور بین الملل وزارت نفت ایران گفته بود که هند و ایران توافق کردند پول کالاهایی که میان دو کشور مبادله می شود را به حسابی مشترک واریز کنند و حساب ها در دوره های معین ۳ ماهه یا ۶ ماهه توسط بانک های مرکزی دو کشور تسویه شود.

به گفته این مقام وزات نفت ایران، پالایشگاه های هند که نفت خام از ایران تحویل گرفته اند، در تمام مدت و از جمله در ماه های اخیر پول نفت خام ایران را بر اساس رویه مبادلات مالی به این حساب واریز کردند و به ایران بدهی ندارند.

بانک مرکزی هند نیز اعلام کرد که قادر نیست برای واردکنندگان نفت از ایران تسهیلات بانکی ارائه کند و واردات نفت از ایران در چارچوب "اتحادیه پایاپای آسیا" به دلیل وضع تحریم علیه ایران صورت نمی گیرد.

پیشتر آلمان به هند اجازه داده بود از طریق بانک "ای آی اچ" پول نفت به ایران بپردازد.

اما هند اوایل آوریل سال جاری پس از گفتگو با آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان این روش را کنار گذاشت و بانک "ای آی اچ" نیز در این فاصله تحت تحریم اتحادیه اروپا قرار گرفت.

مطالب مرتبط