۲۰۰ نماینده مجلس ایران خواستار تحریم ۲۶ مقام آمریکایی شدند

مجلس ایران حق نشر عکس Majlis
Image caption به نظر می رسد که طرح جدید مجلس، واکنشی به اقدامات اخیر غرب در تحریم تعدادی از مقام های ایران باشد

۲۰۰ نماینده مجلس شورای اسلامی طرح یک فوریتی تحریم و تعقیب ۲۶ مقام آمریکایی را تقدیم هیات رئیسه مجلس کردند.

خبرگزاری خانه ملت چهارشنبه ۲۹ تیر (۲۰ ژوییه) گزارش کرد که نمایندگان امضا کننده طرح، خواستار تعقیب این ۲۶ مقام آمریکایی به اتهام نقض حقوق بشر هستند و این در حالی است که تعدادی از تحریم شدگان نیز، متهم به دست داشتن در قاچاق مواد مخدر یا حمایت از تروریسم شده اند.

به نظر می رسد که تقدیم این طرح، واکنشی به اقدامات اخیر غرب در تحریم گروهی از مقام های سیاسی، نظامی، قضایی و امنیتی جمهوری اسلامی به اتهام نقض حقوق بشر در ایران باشد.

در یکی از این اقدامات، اتحادیه اروپا در فروردین ماه گذشته اسامی ۳۲ مقام جمهوری اسلامی را به خاطر "نقض آشکار حقوق بشر در ایران" در فهرست تحریم های خود قرار داده است.

این افراد مطابق تصمیم اتحادیه اروپا حق سفر به کشورهای عضو این اتحادیه را ندارند و دارایی های آنها در این کشورها مسدود اعلام شده است.

اتحادیه اروپا و آمریکا همچنین از زمان شروع نا آرامی های داخلی در سوریه، چند نفر از فرماندهان سپاه پاسداران را به اتهام دست داشتن در سرکوب مردم آن کشور تحریم کرده اند.

'دست دولت را باز می گذاریم'

کاظم جلالی، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، در توضیح اقداماتی که در اجرای طرح تحریم مقام های آمریکایی انجام خواهد شد گفت: "مسئولان وزارت امور خارجه و دستگاه های ذیربط باید با پیگیری های خود در جوامع بین المللی درباره این اشخاص اقامه دعوی کنند."

این نماینده مجلس "تروریسم، به وجود آوردن زندان های مخوف و کشتن مردم" را از جمله اتهامات مقام های تحریم شده آمریکایی دانست و افزود: "برخی رسانه های ملی از جمله شبکه های پرس تی وی، العالم و شبکه تلویزیونی سحر باید چهره این جنایتکاران را به جهانیان معرفی کنند."

آقای جلالی با ذکر اینکه در اجرای طرح مجلس، برای صداوسیما، وزارت امور خارجه و دستگاه‌های اجرایی تکالیفی جداگانه در نظر گرفته شده است، گفت: "دست دولت را برای معرفی سایر جنایتکاران آمریکایی باز می گذاریم و دولت می تواند لیست جدیدی از آنها را به مجلس معرفی کند."

همزمان، خبرگزاری فارس اسامی ۲۶ مقام آمریکایی را که اسامی آنها در فهرست تحریم های پیشنهادی مجلس ایران ذکر شده به چاپ رسانده است.

برخی از تحریم شدگان آمریکایی عبارتند از: لویس فری و توماس پیکارد، روسای سابق اف‌ بی‌ آی، جرج کیسی و پیتر شومیکر، روسای سابق ستاد مشترک ارتش آمریکا، دونالد رامسفلد وزیر دفاع سابق آمریکا، دیوید پترائوس فرمانده سابق نیروهای ناتو در افغانستان، جیمز جونز، مشاور پیشین امنیت ملی رئیس‌جمهور آمریکا، رابرت مولر، رئیس سابق سیا و استوارت لوی، معاون پیشین وزیر خزانه‌داری آمریکا.

'زمزمه های تعامل ایران وآمریکا'

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران، در توضیح دلایل تصویب طرح تعقیب مقام های آمریکایی گفت که مسئولان غربی "توپ تبلیغات را به زمین ایران شوت کرده اند و فکر می کنند مشکلی در زمینه حقوقی ندارند".

وی با ذکر اینکه "در روزهای اخیر برخی زمزمه ها مبنی بر تعامل ایران و آمریکا شنیده شده است" تاکید کرد: "تردیدی نیست که نظر رهبر معظم انقلاب در این زمینه قابل اطاعت است و مسئولان اجرایی باید براساس فرمان ایشان با این موضوع برخورد کنند."

آقای جلالی توضیح بیشتری در مورد "زمزمه" های مورد اشاره نداد.

اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در ایران حدود یک هفته قبل در یک مصاحبه گفته بود: "من فکر می‌کنم الان کاملاً می‌توان در شرایط مساوی و با رعایت احترام متقابل با آمریکا مذاکره کرد."

مطالب مرتبط