واکنش‌ها در عراق به حملات ایران به 'مواضع گروه پژاک'

بخشی از مناطق مرزی ایران و عراق
Image caption ایران می‌گوید که گروه پژاک در مناطق مرزی کردستان عراق مستقر شده است

اعضای کمیته حقیقت یاب پارلمان منطقه‌ای کردستان عراق از نقاطی که گفته می‌شود توسط ایران گلوله باران شده است بازدید و گزارشی را برای پارلمان و دولت عراق تهیه می‌کنند.

عدنان الشهمانی، یکی از اعضای این کمیته به تلویزیون العراقیه گفت که پارلمان منطقه ای کردستان و پارلمان فدرال عراق در مورد پی گیری این موضوع توافق کرده اند.

اعضای این کمیته در دیدار با کمال کرکوکلی، رئیس پارلمان منطقه ای کردستان عراق گفته اند که به زودی از روستاهای گلوله باران شده بازدید می کنند و گزارشی دقیق از واقعه برای ارائه به پارلمان و دولت عراق تهیه می کنند.

شاهدان عینی به العراقیه گفته اند که بیش از ۱۵۰ خانواده چهارشنبه شب (۲۹ تیر، ۲۰ ژوئیه) بر اثر گلوله باران شدید روستاهای منطقه قلعه دیزی، در نزدیکی مرز ایران بی خانمان شده اند.

سرتیپ محمد تقی اصانلو، فرمانده قرارگاه حمزه سید الشهدای سپاه پاسداران ایران دیروز از کشته شدن تعدادی از اعضای گروه پژاک در اثر حملات سپاه در مناطق مرزی نزدیک به شهر سردشت در استان آذربایجان غربی خبر داده و گفته بود: "این عملیات در چارچوب تعقیب و انهدام نیروهای ضد انقلاب و به ویژه گروه تروریستی پژاک صورت می پذیرد و ان شاءالله با اقتدار کامل در مرزهای جمهوری اسلامی با اقلیم کردستان عراق ادامه خواهد یافت".

منابع خبری حکومت ایران حدود ۱۰ روز پیش به نقل از یک مقام عالی رتبه نظامی، بدون ذکر نام او، نوشته بودند که دولت خودمختار کردستان عراق بدون اطلاع حکومت مرکزی این کشور ۳۰۰ هزار هکتار زمین در اطراف منطقه قلعه دیزی در اختیار گروه پژاک قرار داده است.

این مقام نظامی ایران گفته بود که گروه پژاک در این زمین ها مراکز آموزشی و اداری مستقر کرده و قصد دارد علیه ایران از آنها استفاده کند.

او تأکید کرده بود که ایران حق حمله به این مراکز را برای خود محفوظ می داند.

از سوی دیگر قوا محمد، سخنگوی دولت خودگردان منطقه کردستان عراق به خبرگزاری فرانسه گفته است: "از ایران انتظار داریم که حق حاکمیت دولت خودمختار کردستان عراق را به عنوان بخشی از حق حاکمیت عراق محترم بشمارد".

مطالب مرتبط