نگاهی دیگر: انتخابات مجلس؛ نیاز تاکتیکی رهبر و تصمیم اصلاح طلبان

مجلس شورای اسلامی حق نشر عکس Majlis
Image caption کمتر از نه ماه تا انتخابات مجلس نهم شورای اسلامی مانده هست

کمتر از نه ماه تا انتخابات مجلس شورای اسلامی فاصله وجود دارد. یکی از پرسش ها این است: آیا "نظام سلطانی فقیه سالار" در مجلس آینده را به روی اصلاح طلبان می گشاید و دوباره آنان را به نظام راه می دهد؟ یا در همان گام اول با رد صلاحیت اصلاح طلبان کار را تمام کرده و همچنان آنان را در حاشیه نگاه خواهد داشت؟

اصلاح طلبانی که پس از انتخابات ریاست جمهوری ۲۲ خرداد ۸۸ به "فتنه گران" تبدیل شده، احزابشان تعطیل، رسانه هایشان توقیف، بسیاری شان بازداشت، گروهی از آنان به حبس های طولانی محکوم، امکان هرگونه فعالیت سیاسی شان مسدود، و رهبران نمادینشان (میر حسین موسوی و مهدی کروبی) نیز در حصر خانگی قرار گرفتند.

چه حادثه ی جدیدی روی داده که گروهی از اصلاح طلبان را به برگشت امیدوار ساخته است؟ نوشتار کنونی ناظر به شواهد و قرائن امیدوار کننده مد نظر اصلاح طلبان (به عنوان مثال: مرخصی زندانیان، اندکی گشایش مطبوعاتی، چراغ سبز برخی اصولگرایان به اصلاح طلبان برای شرکت در انتخابات در ملاقات های خصوصی) نیست.

مسأله یا محل نزاع، موضوع دیگری است. اگر چه از نظر آیت الله خامنه ای، اصلاح طلبان مشکلات عدیده ای داشته و دارند، اما مسأله اصلی از نظر او چه بود و چه هست که برگشت آنان را، اگر نه ممتنع، دست کم بسیار دشوار می سازد؟

مشروطه خواهی اسلامی و حاکمیت دوگانه

مدل "مشروطه خواهی اسلامی" گذار به دموکراسی، مدلی مبتنی بر تجربه گذار کشور انگلستان از پادشاهی مطلقه به نظامی دموکراتیک با ملکه فاقد قدرت- به عنوان نماد ملی- است. مراحل اجرایی این طرح به شرح زیر است:

الف- تسخیر نهادهای انتخابی (قوه مجریه، قوه مقننه، شوراهای شهر) توسط اصلاح طلبان از طریق انتخابات.

ب- پدیدار شدن شکاف میان نهادهای انتخابی و نهادهای انتصابی و تبدیل حاکمیت به "حاکمیت دوگانه".

ج- "فشار از پایین و چانی زنی از بالا". یعنی بدون "بسیج اجتماعی"، به صرف آرای صندوق ها کاری نمی توان از پیش برد. نهادهای انتخاباتی به شرط آنکه مردم سازمان یافته را پشت خود داشته باشند، می توانند بر بخش های انتصابی فائق آیند. هدف کاستن از قدرت مطلقه ولی فقیه و تبدیل سلطان به "ملکه انگلیس" است.

اگر این فرایند طی نشود، اصلاح طلبی مشروطه خواه به هیچ وجه قادر به دموکراتیزه کردن جمهوری اسلامی نخواهد بود. برای اینکه مسأله ایران، مسأله "ولایت مطلقه فقیه" (اصل ۵۷ قانون اساسی) است که حق دارد برای حفظ نظام کلیه احکام اولیه اسلام (عبادی و غیر عبادی) و قراردادهای دوجانبه اش با مردم (یعنی قانون اساسی) را تعطیل کند.

اگر مشروطه خواهی اسلامی چنان پروژه ای نداشته باشد،هدف آنان به بخشی از نظام مطلقه ولایت فقیه بودن تقلیل خواهد یافت.

مجریان طرح دشمن برای برساختن حاکمیت دوگانه

آیا پروژه "مشروطه خواهی اسلامی" واقع گرایانه و عملی است؟ نوشتار کنونی در صدد پاسخ به این پرسش نیست. محل نزاع، نگاه و واکنش آیت الله خامنه ای به این طرح است.

در دوران اصلاحات او به روشنی می دید که نظریه پرداز اصلی چنان طرحی را تئوریزه می کند. تحلیل او این بود که بقیه اصلاح طلبان- خصوصاً اعضای اصلاح طلب مجلس ششم- به دنبال عملی ساختن این طرح هستند. به همین دلیل واکنش تندی نشان داد و پروژه کنترل/حذف اصلاح طلبان را به عنوان دستور کار سیاسی اصلی برگزید.

قوه قضائیه و شورای نگهبان و مجمع تشخیص مصلحت و صدا و سیما و نظامیان (سپاه / بسیج/نیروی انتظامی/امنیتی ها) و حوزه ها و ائمه جمعه را به گونه ای سامان داد تا نگذارد اینان کاری از پیش برند.

در ابتدای سال ۱۳۷۹ مطبوعات را "پایگاه دشمن" قلمداد کرد. سپس ده ها روزنامه تعطیل گردید و روزنامه نگاران راهی زندان ها شدند. تغییر قانون مطبوعات در آغاز مجلس ششم را با حکم حکومتی در نطفه خفه کرد. هر چه در مجلس ششم به تصویب می رسید، توسط شورای نگهبان رد می شد و سپس در مجمع تشخیص مصلحت نظام به ریاست اکبر هاشمی رفسنجانی بایگانی می گردید.

در گام بعد، نمایندگان اصلاح طلب مجلس ششم را در انتخابات مجلس هفتم به عنوان "گردن کلفت" ها توسط شورای نگهبان رد صلاحیت کرد. فقط آنها نبودند،بیش از دو هزار تن دیگر از داوطلبان را هم رد صلاحیت کردند. مجلس هفتم، یک "مجلس سلطانی" تمام عیار بود.

وقتی خیال ولی فقیه از شورای شهر، مجلس و رسانه ها راحت شد، نوبت به قوه مجریه رسید تا آن را هم در اختیار نیروهای مطیع خود قرار دهد و کار را یکسره سازد.

یک سال قبل از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری، آیت الله خامنه ای حمله خود را به پروژه حاکمیت دوگانه آغاز کرد. وی در ۱۳۸۳/۴/۱۵ در جمع مردم همدان ، طرح حاکمیت دوگانه را پروژه صهیونیست ها و آمریکایی ها قلمداد کرد که اصلاح طلبان می کوشند آن را در ایران محقق سازند.

حق نشر عکس khamenei.ir
Image caption رهبر ایران در سخنرانی در سال ۱۳۸۳ "طرح حاکمیت دوگانه را پروژه صهیونیست ها و آمریکایی ها قلمداد کرد"

آیت الله خامنه ای گفت: "در درجه‏ اول، آنچه براى این کار لازم است، هماهنگى و همدلى میان قواى سه‏گانه است؛ باید با هم همدل و همراه و همکار و مکمل یکدیگر باشند. این درست نقطه‏ مقابل تلاش دشمنان کشور عزیز ما و نظام جمهورى اسلامى است که براى حاکمیت دوگانه تلاش کرده‏اند. الان چند سال است که در بلندگوهاى بیگانه و رادیوها و تلویزیون‏هایى که با تدبیر و سیاست صهیونیست‏ها و امریکایى‏ها و دشمنان ملت ایران اداره مى‏شود، روى حاکمیت دوگانهدر این کشور تبلیغ مى‏کنند؛ مى‏گویند حاکمیت دوگانه هست و سعى مى‏کنند حاکمیت دوگانه را به ‏وجود بیاورند. مسئولان باید در نقطه‏ مقابلِ حرکت دشمن حرکت کنند و نگذارند. کارى نکنند که دشمن بتواند وانمود کند که در حاکمیت نظام جمهورى اسلامى و در میان مسئولان نظام، دودستگى و اختلاف و انشقاق ایجاد کرده است. اشتباهاتى در این مورد صورت گرفته است و کسانى حرف هایى زده‏اند و کارهایى کرده‏اند که به سود دشمن تمام شده است. این کارها را باید موقوف کنند. قوه‏ مجریه، قوه‏ مقننه و قوه‏ قضاییه در محدوده‏ وظایف خودشان با همدلى حرکت کنند و با یکدیگر هماهنگى داشته باشند... جهتگیرى‏هاى خودشان را طورى تنظیم کنند که مکمل یکدیگر باشند؛ به اولویت هاى کشور توجه کنند."

درست چهار ماه بعد، در ۱۳۸۳/۸/۱۵، در نماز جمعه تهران، آیت الله خامنه ای اصلاح طلبان را "بی عقل" و "نشخوار" کننده حرف های دشمنان قلمداد کرد، حاکمیت دوگانه را "مضر و سم مهلک" خواند و گفت:"در این یکى دو سال اخیر شنیدید که شعار حاکمیت دوگانه داده شد. عده‏اى بى‏عقل هم در داخل همان حرف هاى آنها را تکرار و نشخوار کردند. حرف مال آنهاست. حاکمیت دوگانه یعنى در مسائل اساسى و اصولى کشور، رؤساى کشور با هم دعوا داشته باشند؛ این معناى حاکمیت دوگانه است. حاکمیت دوگانه چیز نامطلوب و مضر و سمّ مهلک است؛ اما بعضى‏ها این را شعار دادند! این مالِ آنهاست...آنچه که آنها مى‏خواهند، اختلاف در مسائل اساسى کشور است؛ از نبودِ این ناراحت مى‏شوند. از اینکه مدیریت هاى مؤمن، فعال، علاقه‏مند و پرنشاط وارد میدان مدیریت هاى کلان کشور بشوند و امور را با قدرت تمام به همان راهى که اصول اسلامى و منافع و مصالح ملى ایجاب مى‏کند پیش ببرند، ناراحتند؛ از اینکه مردم پشتیبان حکومت باشند، ناراحتند... آنها دلشان مى‏خواهد التهاب سیاسى در این کشور باشد؛ آنها مى ‏خواهند آرامش و استقرار سیاسى در این کشور نباشد؛ آنها مى ‏خواهند دایم همه یقه‏ هم را بگیرند؛ این علیه آن حرف بزند، آن علیه این حرف بزند. در محیط دانشگاه، در محیط بازار، در محیط سیاست، در محیط اداره، در محیط کارگرى، مى‏خواهند دایم التهاب و دعوا باشد؛ آنها این را مى‏خواهند و براى این کار همه‏ تلاش خودشان را هم مى‏کنند."

رهبر جمهوری اسلامی با این فضاسازی ها و اقدامات عملی دیگر، طرح یکپارچه کردن حاکمیت را دنبال می کرد. او می خواست کسی را بر سر کار آورد که نه تنها حاکمیت یکپارچه شود، بلکه رئیس جمهوری و کابینه اش تماماً مطیع امر ولی فقیه باشند.

آیت الله خامنه ای اندکی قبل از انتخابات، در ۱۳۸۴/۲/۱۹، در دیدار دانشجویان و استادان دانشگاه کرمان، صریح تر به اصلاح طلبان و اختلافات خود با آنها اشاره کرد. او از طرح اصلاح طلبان خبر داد که می خواستند محمد خاتمی را هم بخشی از پروژه حاکمیت دوگانه سازند، اما او زیر بار نرفت.

وی گفت: "هدف دشمن فقط دامن زدن به اختلافات سیاسى در بین جناح‏هاى سیاسى نیست؛ ایجاد اختلاف و دوگانگى در رأس حاکمیت نظام و ایجاد شکاف هم هدف مهم اوست. یعنى در رأس نظام و در تصمیم‏گیرى نظام، دو فکر متعارض وجود داشته باشد که سر هیچ مسأله‏اى نتوانند با هم کنار بیایند. روى این پروژه کار کرده‏اند؛ یک عده هم در داخل فشار آوردند که همین کار بشود. روى آقاى خاتمى هم خیلى فشار آوردند، اما ایشان تدین و عقل به خرج داد و زیر بار نرفت. اینها مى‏خواستند کارى کنند که در رأس نظام، بین رهبرى، رئیس جمهوری و دیگر مسئولان دعوا و اختلاف باشد؛ دائم این تصمیم بگیرد، آن نقض کند. صریحاً هم گفتند حاکمیت دوگانه، و در خیلى از جاها این را اعمال کردند...اینها [اصلاح طلبان مجلس] مى‏گفتند مبارزه‏ با فساد جزو موانع سرمایه‏گذارى است؛ ببینید چقدر فاصله است! مبارزه‏ با فساد مطرح مى‏شود؛ به جاى اینکه عناصر دست‏اندرکار استقبال کنند و در حد وظایفِ خود ایفاى نقش کنند، بعکس عمل مى‏کنند. این، یکى از گوشه‏هاى کوچک حاکمیت دوگانه است که اینها دنبال مى‏کردند.الان هم نظام را متهم مى‏کنند که مى‏خواهد دستگاه را یکدست کند...اگر یکدست کردنى که آنها دستگاه را متهم مى‏کنند، معنایش حاکمیت یکپارچه و اجازه ندادن به شکاف در حاکمیت و در اصول است، این لازم است... مگر در دنیاى دمکراسى اجازه مى‏دهند که کسانى که با اصول و مبانى یک نظام مخالفند، بیایند داخل حاکمیت آن نظام شوند؟ هیچ جاى دنیا چنین اجازه‏اى نمى‏دهند. البته معلوم است که ما هم اجازه نمى‏دهیم. کسانى که قانون اساسى را قبول ندارند، کسانى ‏که اصل نظام جمهورى اسلامى را قبول ندارند، اینها بیایند در رأس نظام جمهورى اسلامى قرار بگیرند؟! اسم این اصلاح‏طلبى است... بنده معتقد به اصولگراى اصلاح‏طلبم... حفظ اصول و اصلاح روش‏ها، معناى اصلاح‏طلبى است... از نظر امریکایى‏ها اصلاح یعنى ضدیت با نظام جمهورى اسلامى."

بدین ترتیب، آیت الله خامنه ای در این سخنرانی از پروژه خود پرده برداری کرد. برساختن "حاکمیت یکپارچه"، راه ندادن کسانی که به حاکمیت دوگانه باور داشته و می خواسته اند آن را عملی سازند، و زدن "اصلاح طلبی آمریکایی".

بدین ترتیب سرنوشت انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۴ روشن شده بود. دولت "امام زمانی" محمود احمدی نژاد- که به گفته آیت الله خامنه ای بهترین دولت از مشروطه تاکنون بود- مستقر شد و رهبر جمهوری اسلامی در حمایت بی دریغ از او هیچ کم نگذاشت. حاکمیت یکدست یکدست شده بود.

آیت الله خامنه ای یک سال بعد، در ۱۳۸۵/۳/۷، در دیدار با نمایندگان مجلس شورای اسلامی گفت:"از دیگر شاخص‌ها، انسجام و وحدت کنونی در کشور و در میان قوای سه گانه است زیرا از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی، امام و بزرگان همواره بر حفظ وحدت تأکید می‌کردند، اما متأسفانه در مقطعی برروی حاکمیت دوگانه در کشور کار شد و دشمنان نیز با انواع شیوه‌ها آن را ترویج کردند، اما آنچه اکنون بروز یافته، انسجام ملت و دولت و همه مسئولان است."

با این همه، آیت الله خامنه ای همچنان نگران پدید آمدن حاکمیت دوگانه بود. او پنج ماه بعد، در ۱۳۸۵/۸/۲۱، در دیدار با مردم گرمسار، دوباره از اینکه اصلاح طلبان از حاکمیت دوگانه حرف می زدند، سخن گفت و با خشنودی تمام تأکید کرد:"اینها بحمدالله منزوی شده اند". اما هشدار داد که محمود احمدی نژاد گفته است که مطبوعات در حال "لجن پراکنی" هستند و "من حق را به رئیس جمهور دادم":"عده‏اى شعار می‏دادند؛ شعارهایى که فقط براى جدا کردن مردم از یکدیگر خوب بود؛ به این هم قانع نبودند، شعار حاکمیت دوگانه مى‏دادند؛ یعنى در خود حاکمیت و مدیریت کشور دودستگى به وجود آید و به جان هم بیفتند؛ این را صریحاً شعار مى‏دادند و خجالت هم نمى‏کشیدند. اینها بحمداللَّه منزوى شده‏اند. امروز یکپارچگى و همدلى در مدیریت کشور، یک نعمت بزرگى است... چندى پیش رئیس جمهور محترم[محمود احمدی نژاد] از مطبوعات گله کرد که بدگویى مى‏کنند، بددهنىمی‏کنند، لجن‏پراکنىمی‏کنند؛ و بعضى از مطبوعات اعتراض کردند. من معمولاً مطبوعات را می‏بینم؛ من حق را به رئیس جمهور دادم. من معتقدم بعضى از مطبوعات بى‏انصافى مى‏کنند؛ از روش هاى تبلیغاتى و رایج دنیا استفاده مى‏کند تا آن کارى را که در دولت به نفع مردم انجام گرفته، زیر سؤال ببرند یا نادیده بینگارند، و اگر عیبى هست - ولو کوچک هم باشد - آن عیب را بزرگ کنند. این را انسان در بسیارى از مطبوعات مى‏بیند."

پروژه حاکمیت دوگانه یک آن گریبان آیت الله خامنه ای را رها نمی ساخت. در ۱۳۸۶/۲/۳۱ در دیدار با اعضای بسیج دانشجویی دانشگاه های سراسر کشور گفت که اصلاح طلبان مانند توده ای ها در نظام نفوذ کرده بودند.

البته با اینکه آنها را پاکسازی کرده بود، همچنان از خطرناک بودن آن طرح- طرح حاکمیت دوگانه- سخن می گفت:"امام همیشه به همه - از جمله به دانشجوها - توصیه مى‌کردند که از نفوذى‌ها بپرهیزید؛ واقعش هم همین بود. آن اوایل جزو مجموعه‌هاى ماهر در نفوذ، اعضاى حزب توده بودند که با چاپلوسى و ظاهرفریبى و ریاکارى، خودشان را جا مى ‌زدند. بعد البته یک عده‌ دیگر هم از آنها یاد گرفتند و وارد تشکیلات هاى گوناگون و بخش هاى مختلف نظام شدند و کار را به جایى رساندند که حاکمیت دوگانه را هم ادعا کردند. شماها که یادتان هست؛ مال چهار پنج سال پیش است. حاکمیت دوگانه، انشقاق، انشقاق در رأس! خیلى چیز عجیبى است! به این جا هم رسیدند. حواستان باشد؛ انشعاب و انشقاق و دودسته شدن خطرناک است."

در آخر همین سال صلاحیت بیش از دو هزار و پانصد تن از کاندیداهای اصلاح طلبان برای مجلس هشتم در سراسر کشور توسط شورای نگهبان رد شد.

آیت الله خامنه ای در ۱۳۸۷/۳/۲۱ در اولین دیدار با نمایندگان مجلس هشتم، از طرح مشترک دشمن/اصلاح طلبان برای "ایجاد شکاف و رخنه در بافت یکپارچه فرماندهی کلی کشور" سخن گفت و راه مصون ماندن از حاکمیت دوگانه را به آنها گوشزد کرد:"خیلى هستند که همتشان این است که بین قواى کشور، بین جریان هاى تصمیم‏گیرى در کشور نزاع و اختلاف و دعوا ایجاد کنند. ایجاد شکاف و رخنه در بافت یکپارچه‏ فرماندهى کلى کشور - یعنى همین مجموعه قواى سه‏‌گانه که دارند بر امور کشور فرماندهى و حکمرانى می‌کنند - یکى از آرزوهاى بزرگى است که سال ها است براى ضربه زدن و شکست دادن جمهورى اسلامى، دشمنان جمهورى اسلامى دارند این نقشه‏اش را تعقیب می‌کنند. البته یکوقت علناً این حرف را می‌گویند؛ مثل اینکه یک روز یادتان هست که بحث حاکمیت دوگانه را صریحاً مطرح می‌کردند. دیگران می‌گفتند، یک عده‏اى هم اینجا طوطى‏وار آنها را در داخل تکرار می‌کردند. اصل قضیه مال عناصر بیرون بود، داخل هم از روى غفلت - واقعاً باید گفت بیشترین چیزى که بود، غفلت بود - همان‌ها را تکرار می‌کردند. یکوقت هم نمی‌گویند، به زبان نمى‏آورند؛ مثل حالا که تصریح نمی‌کنند به این معنا، اما هدف این هست. ما توى این گزارش هاى خارجى، گزارش هاى مربوط به سرویس هاى امنیتى و اطلاعاتى، کارهایى که در بعضى از محافل نخبه‏ سیاسى دنیا دارد می‌گذرد - که گزارش هایى می‌رسد – به خوبى رد پاى این را داریم مشاهده می‌کنیم."

در ۲۲ خرداد ۱۳۸۸ انتخابات ریاست جمهوری برگزار شد و اعلام شد که محمود احمدی نژاد در کسب آرا رکورد شکنی کرده است و بعد هم "فتنه" پس از انتخابات به شدت سرکوب شد. اما موضع گیری های محمود احمدی نژاد و یارانش صدای مراجع تقلید و مدرسین حوزه را در آورده بود.

Image caption آیت الله خامنه ای به جامعه مدرسین حوزه علمیه قم دلایل ترجیح محمود احمدی نژاد به محمد خاتمی و آکبر هاشمی رفسنجانی را توضیح داد

در ۱۳۸۹/۸/۶ اعضای جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، در دیدار با آیت الله خامنه ای به صراحت به انتقاد از محمود احمدی نژاد برخاستند. آیت الله خامنه ای در پاسخ به آنها دلیل ترجیح محمود احمدی نژاد بر اکبر هاشمی رفسنجانی و محمد خاتمی را این گونه توضیح داد:"بنده از همه دولت‌ها حمایت کرده‌ام، ولی این دولت با دولت‌های گذشته تفاوت دارد و فرق اساسی در این است که تلاش نمی کنند حاکمیت دوگانه درست کند.در گذشته حرف دشمن القای حاکمیت دوگانه بود و در برخی ادوار هم برخی افراد دنبال القای این وضعیت در کشور بودند که دولت و مجلس در مقابل ولایت فقیه که محور نظام است، قرار دارد ولی الان این گونه نیست. در شرایط کنونی اختلاف نظر هست و من هم برخی مسائل را قبول ندارم، اما الان اگر رهبری چیزی بگوید، رئیس جمهور می‌پذیرد و به آن عمل می ‌کند. امروز وقتی رئیس جمهور یا مسئول ارشدی از دولت به خارج از کشور می ‌رود، من نگرانی ندارم اما قبلا نگران بودم که مسئولان در خارج از کشور می خواهند چه بگویند؟ یک بار در موضوع روابط با یک کشور اروپایی کاغذی آوردند و مطالبی مطرح کردند که خلاف عزت بود و من جلو آنها ‌ایستادم و حتی در مورد مشابهی ‌گفتم اگر این کار را بکنید، مخالفت خود را اعلام می‌کنم."

آقایان رفسنجانی و خاتمی و وزیرانشان غیر قابل اعتماد بودند. ممکن بود با خارجی ها توافقات خیانت باری صورت دهند. اما آقای احمدی نژاد و یارانش چنین نبودند. با وجود این، درست پنج ماه بعد از این سخنان، دوباره حاکمیت، دوگانه شد.

محمود احمدی نژاد یاغی شده، وزیر اطلاعات را عزل کرد و آیت الله خامنه ای او را ابقا کرد. آقای احمدی نژاد این حکم را نپذیرفت و به مدت یازده روز قهر کرد و کار را تا استعفا پیش برد.

آیت الله خامنه ای در ۱۳۹۰/۲/۳ در دیدار با مردم استان فارس به صراحت به این موضوع اشاره کرد و گفت:"تبلیغات رسانه‌ای بیگانه را در مورد این قضایا [عزل و ابقای وزیر اطلاعات] که آن چنان اهمیتی هم ندارد ببینید، که چه جنجالی به راه انداخته‌اند و در تحلیل‌های خود می گویند در جمهوری اسلامی ایران شکاف و حاکمیت دوگانه به وجود آمده و رئیس جمهور، حرف رهبری را گوش نکرده است. تبلیغات دشمنان در روزهای اخیر بار دیگر نشان داد که آنها چگونه منتظر بهانه هستند و همچون گرگ برای حمله در کمین نشسته‌اند."

نتیجه

آیت الله خامنه ای طی سه ماه گذشته تا حد زیادی محمود احمدی نژاد را مهار کرده است تا مسأله بروز دوباره حاکمیت دوگانه را حل کند. او به هیچ وجه زیر بار حاکمیت دوگانه نرفته و نمی رود و نظامی یکپارچه و یکدست می خواهد که در آن همه مطیع اوامر ولی فقیه باشند و منویات را بخوانند، دریابند و بدان عمل کنند. همه اشتباه می کنند، اما ولی فقیه ممکن نیست اشتباه کند.

محمود احمدی نژاد چگونه حاکمیت را دوگانه می ساخت؟ از طریق ارتباط مستقیم با امام زمان. هیچ کس مجاز به ارتباط مستقیم با امام زمان نیست. ولی فقیه جانشین امام زمان است و آن وجود مقدس هر امری داشته باشد به نائب خود می گوید.

کانال زدن به امام زمان مستقل از رهبری، حاکمیت را دوگانه می سازد. برای اینکه امام زمان به محمود احمدی نژاد می فهماند که باید مصطفی پورمحمدی، غلامحسین محسنی اژه ای، محمد حسین صفارهرندی، منوچهر متکی و حیدر مصلحی را برکنار کند، اما به ولی فقیه دستور می دهد که آنها را نگاه دارد. به این ترتیب، به نظر می رسد که حاکمیت را نه تنها به پشتوانه مردم، بلکه با اتکا به امام زمان هم می توان "دوگانه" کرد.

آیت الله خامنه ای هزینه بسیار زیادی برای حذف و اخراج اصلاح طلبان از نظام و سرکوب حرکت سبز پرداخته است. حال چگونه ممکن است با دست خود راه ورود مجریان پروژه دشمن (صهیونیست ها و آمریکایی ها) برای دو گانه کردن حاکمیت را بگشاید؟

روزنامه سپاه پاسداران در ۱۳۹۰/۴/۲۲ در همین رابطه نوشت: "مجلس ششم شورای اسلامی که در واقع مشارکتی‌ها اکثریت آن را تشکیل داده بودند، سند بارزی است از تشنجاتی که مشارکتی‌ها به دنبال طرح‌ها و لوایحی چون اصلاح قانون مطبوعات، اصلاح قانون انتخابات مجلس، افزایش اختیارات رئیس جمهور و. . . ایجاد کردند و در پی آن نیز سراغ سناریوی رفراندوم و حاکمیت دوگانه و خروج از حاکمیت می‌گشتند و سرانجام نیز با ارسال نامه‌ای توهین آمیز به رهبر معظم انقلاب پیشنهاد نوشیدن جام زهر را به ایشان دادند. در تمامی این موارد رد پای حزب مشارکت کاملاً مشهود و محسوس است، اما ماجرای تحصن نمایندگان مجلس ششم ابعاد دیگری از تلاش‌های ناکام مشارکتی‌ها را روشن می‌کند."

حق نشر عکس 1
Image caption روزنامه سپاه در تیر امسال محمد خاتمی را یکی از متهمان اصلی و سران "فتنه ۸۸" خواند که از هر فرصتی برای تطهیر خود استفاده کرده است

روزنامه سپاه همچنین در ۱۳۹۰/۴/۲۴ در باره محمد خاتمی نوشت: "مدتی است محمد خاتمی که یکی از متهمان اصلی و سران فتنه ۸۸ است، از هر فرصتی برای تطهیر گام به گام چهره خود نزد افکار عمومی استفاده کرده و می‌خواهد به نوعی خود را به‌عنوان لیدر جریان اصلاحات مطرح کند... خاتمی در بحبوحه فتنه ۸۸ با حمایت‌ها و مواضع آشکار یا با سکوت و پشتیبانی از موسوی و کروبی، آتش فتنه را شعله‌ور ساخته و سعی در حمایت از ساختارشکنی‌های فتنه‌گران داشته است... شخص خاتمی هنوز از اقدامات ساختارشکنانه خود در فتنه ۸۸ اظهار پشیمانی نکرده و حاضر نشده است ‌از نظام و مردم عذرخواهی کند و همین موضوع، تأیید صلاحیت آنها را در فضای سیاسی آینده کشور در هاله‌ای از ابهام قرار داده... [همه] منویات رهبر حکیم انقلاب را نیز سرلوحه اعمال و گفتار خود قرار دهند تا "این انقلاب به دست نااهلان و نامحرمان و لیبرال‌ها نیفتد."

حیدر مصلحی وزیر اطلاعات منصوب آیت الله خامنه ای در نماز جمعه ۱۳۹۰/۴/۲۴ تهران گفته است:"‌بنده به عنوان مسئول اطلاعاتی کشور در اینجا اعلام می کنم که همچنان دشمنان برای ضربه زدن به نظام طراحی می‌کند و اینکه ما نباید تصور کنیم فتنه ۸۸ تمام شده است؛ زیرا فتنه لایه‌های مختلفی دارد. یک بخش آن خارجی و بخش دیگر نیز داخلی است و هم اکنون به دلیل غفلتی که کردیم عده‌ای در داخل کشور جلسات مختلفی را تشکیل و گروه‌هایی را دور خود جمع کرده‌اند و مجدداً همان مباحث قبلی را تکرار می‌کنند که این موضع یک هوشیاری خصوصاً برای خواص می‌طلبد تا دوباره در دام این افراد نیفتند."

آیا همه این شواهد و قرائن، سمت و سوی برنامه آینده آیت الله خامنه ای را نشان نمی دهند؟ آیا نهادهایی چون سپاه پاسداران، وزارت اطلاعات و روزنامه کیهان بیش از هر فرد و گروه دیگری مواضع آیت الله خامنه ای را تبیین و تبلیغ نمی کنند؟

پایگاه اجتماعی محمود احمدی نژاد- خصوصاً در میان اقشار محروم و حاشیه ای- و از آن مهم تر، تحولات خاورمیانه- به خصوص سوریه- آیت الله خامنه ای و حامیانش را نگران کرده است. نظام و او به بازسازی مشروعیت به شدت نیازمندند. آیت الله خامنه ای در شرایط کنونی به برگزاری انتخاباتی با شرکت اکثریت مردم ایران نیاز دارد تا بر طبل مشروعیت خود و نظام بکوبد.

اگر او به اصلاح طلبان نیازی داشته باشد، فقط و فقط برای گرم کردن تنور انتخابات است.اما پرسش این است: آیا اصلاح طلبان حاضرند که تنور او را گرم کنند تا از طریق انتخاباتی با مشارکت بالای مردم از مشروعیت خود و نظام سخن بگوید؟