احمدرضا رادان: وضعیت امنیت در کشور بحرانی نیست

جانشین فرمانده نیروی انتظامی ایران حق نشر عکس Fars
Image caption آقای رادان می‌گوید که جرایم خشن در کشور نسبت به چند سال پیش افزایشی نداشته است

احمدرضا رادان، جانشین فرمانده نیروی انتظامی ایران گفته است که در حالی که جمعیت کشور بیشتر شده اما آمار قتل در کشور افزایش نیافته است.

آقای رادان به خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا گفته است که جرایم خشن در کشور نسبت به چند سال پیش افزایشی نداشته و در جرایمی از قبیل گروگانگیری و گروکشی، میزان جرم کاهش یافته است.

آقای رادان در این مصاحبه در مورد ماجرای تجاوز به زنان در یک مهمانی در خمینی شهر و قتل "قوی ترین مرد ایران" اظهارنظر کرده و با تلخ خواندن حادثه خمینی شهر، گفته است "مردم شاهد خواهند بود که مجرمان در زمان کوتاهی به مجازات خود خواهند رسید."

او گفت که پلیس تلاش می کند تا متهمان فراری این پرونده را بازداشت کند.

رسانه های ایران در مورد حادثه خمینی شهر گفتند که ۱۲ تن از "اراذل و اوباش" روز دوم خرداد در یکی از روستاهای نزدیک "خمینی شهر" در استان اصفهان به یک مهمانی خصوصی که در باغی برگزار می شد، وارد شدند و پس از حبس مردان حاضر در مهمانی در یک اطاق، به تعدادی از زنان و دختران "تعرض" کردند.

قوه قضائیه در پی واکنش مردم این استان و گروهی از مقامات، قول داد که احکام متهمان این پرونده به زودی صادر شود.

جانشین فرمانده نیروی انتظامی همچنین قتل روح الله داداشی را "اتفاقی بسیار بد" خوانده و گفته که پلیس توانست در ۴۸ ساعت، مجرمان را بازداشت کند.

روح الله داداشی، برنده مسابقات "قوی ترین مردان ایران" اخیرا با ضربات چاقو به قتل رسید.

آقای رادان تاکید کرده که وضعیت امنیت در کشور بحرانی نیست و دستگاه قضایی و پلیس کار خود را به خوبی انجام می دهند.

انتشار پیاپی اخبار مربوط به تجاوزهای جنسی، قتل های خیابانی و سایر اقدامات خشونت بار در اماکن عمومی، واکنش‌هایی را در ایران به دنبال داشته است.

اخیرا مجلس ایران از دادستان کل کشور، وزیر دادگستری و فرمانده نیروی انتظامی خواست تا با حضور در کمیسیون امنیت ملی، درباره افزایش قتل و خشونت در کشور توضیح دهند.

محمد باقر ذوالقدر، معاون پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه ایران هم اخیرا گفت که "متاسفانه امروز وضعیت جرم و انحراف در جامعه قابل قبول نیست و از حد متعارف خارج شده است".

جانشین فرمانده نیروی انتظامی برای افزایش امنیت در کشور خواهان آن شده که مجلس، برخورد با سلاح سرد را به سرعت مورد رسیدگی قرار دهد و مجازات های سنگینی برای استفاده از سلاح سرد در نظر گرفته شود.

آقای رادان ابراز امیدواری کرده بحث قانونی شدن برخورد با سلاح سرد سرعت بگیرد تا این امر، منجر به بالا رفتن هزینه جرم شود.

پیشتر اسماعیل احمدی مقدم، فرمانده نیروی انتظامی ایران هم خواستار ممنوع شدن فروش و حمل سلاح سرد در ایران شده و گفته بود که پلیس از چند سال پیش پی گیر تصویب این ممنوعیت در مجلس بوده است.

مطالب مرتبط