استقبال وزیر خارجه ایران از پیشنهاد هسته ای روسیه

صالحی حق نشر عکس ISNA
Image caption آقای صالحی می گوید که می توان سوء تفاهم و بی اعتمادی بی دلیل با اروپا را برطرف کرد

علی اکبر صالحی وزیر خارجه ایران از پیشنهاد هسته ای روسیه استقبال کرده و گفته که روابط ایران و اروپا آرام آرام عادی می شود.

آقای صالحی در گفتگو با خبرگزاری دانشجویان ایران پیشنهاد هسته ای روسیه را اقدامی مثبت توصیف کرده و گفته که "این اقدام روسیه نشان دهنده تلاش مسکو برای گشودن درهاست، اما نیاز است برای بررسی آن ایران به طور رسمی در جریان این پیشنهاد و جزئیاتش قرار گیرد."

حدود دو هفته پیش سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، طرحی را شامل "رویکرد گام به گام" نسبت به پرونده اتمی ایران مطرح کرد که براساس آن، ایران در ازای برداشتن هر گام در راستای برآوردن خواست جامعه جهانی در مورد برنامه اتمی خود، از کاهشی متناسب در تحریم های وضع شده بین المللی برخوردار شود.

آقای صالحی می گوید که "اقدام روسیه را مثبت تلقی می کنیم و نشان دهنده تلاش روسیه برای گشودن درهاست."

در عین حال وزیر خارجه ایران می گوید که لازم است "تا ما در این باره به طور رسمی در جریان قرار بگیریم و باید بر روی آن کارکارشناسی شود."

آقای لاوروف پیشنهاد رویکرد گام به گام نسبت به برنامه اتمی ایران را پس از ملاقات با باراک اوباما، رئیس جمهور و هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا مطرح کرد و هدف از این طرح را احیای مذاکرات هسته ای جامعه جهانی با ایران اعلام داشت.

کشورهای غربی نسبت به فعالیت اتمی ایران ابراز نگرانی کرده و گفته اند که ممکن است جمهوری اسلامی در صدد دستیابی به تسلیحاتی اتمی در پوشش برنامه های صلح آمیز هسته ای باشد و خواستار تعلیق بخشی از این فعالیت ها، به خصوص در زمینه غنی سازی اورانیوم شده اند اما ایران غنی سازی را حق مسلم خود می داند و حاضر به توقف آن نیست.

شورای امنیت سازمان ملل چند قطعنامه تحریم علیه ایران تصویب کرده و آمریکا و اروپا نیز تحریم های جداگانه ای نیز علیه این کشور وضع کرده اند.

اما وزیر خارجه روسیه گفته است که از طریق این مذاکرات می توان نگرانی موجود درباره اهداف واقعی برنامه هسته ای جمهوری اسلامی را رفع کرد.

روسیه عضو گروه ۱+۵ متشکل از کشورهای عضو دایم شورای امنیت سازمان ملل به علاوه آلمان است که رهبری تلاش های بین المللی برای حل مساله برنامه اتمی ایران را برعهده گرفته و در چند دور مذاکره با ایران شرکت داشته اند.

آخرین دور مذاکرات دو طرف در ماه ژانویه سال جاری در استانبول برگزار شد اما به نتیجه ای نرسید.

آقای لاوروف گفته است که پیشنهاد روسیه حاوی "یک روند مرحله بندی شده" است که طی آن، ایران خواست آژانس بین المللی انرژی اتمی را برآورده می کند و از پاداش های متناسب برخوردار می شود.

حق نشر عکس AFP
Image caption آقای لاوروف پیشنهاد رویکرد گام به گام نسبت به برنامه اتمی ایران را پس از ملاقات با باراک اوباما، رئیس جمهور و هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا مطرح کرد

وزیر خارجه روسیه در توصیف طرح مورد نظر خود گفته است: "در واکنش به هر گام مشخص ایران، گامی متقابل برداشته خواهد شد که شامل تعلیق برخی تحریم های بین المللی و کاهش دامنه برخی تحریم های دیگر خواهد بود."

ایران همواره از مذاکره در مورد برنامه های اتمی خود استقبال کرده اما گفته است که موضوع چنین مذاکراتی نمی تواند به پرونده هسته ای ایران محدود شود بلکه باید موضوعات گسترده تری را نیز در بر بگیرد.

آقای صالحی می گوید که در دیدار با یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی گفته بود "ما به یک ابتکار جدید نیاز داریم. به نظر می آید دو طرف به موضع خود پافشاری دارند و به یک ابتکار برای خروج از بن بستی که آنها ایجاد کرده اند، نیاز است."

وزیر خارجه ایران می گوید که قرار شده تا کارشناسان آژانس بین المللی انرژی اتمی و ایران برای رسیدن به توافق با یکدیگر گفتگو کنند.

به گفته آقای صالحی، بعد از اعلام آمادگی ایران برای گفتگو با آژانس "شاهد پیشنهاد روسیه بودیم."

وزیر خارجه ایران در حالی از پیشنهاد روسیه استقبال کرده که پیش از این محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری ایران پیشنهاد گام به گام روسیه برای حل مساله اتمی این کشور را رد کرده و گفته بود: "آنها پیشنهاد همکاری گام به گام ایران در زمینه موضوع هسته ای را مطرح کردند؛ بسیار خوب، ما گام خود را برداشته ایم و با آژانس همکاری کرده ایم."

آقای احمدی نژاد گفت که "حالا شما گام خود را بردارید بیایید با هم یک برنامه تنظیم کنیم، یک گام شما برداری، یک گام هم ما."

تلاش برای برطرف کردن سوءتفاهم با اروپا

وزیر خارجه ایران همچنین از تلاش برای بهبود روابط با اروپا خبر داده و گفته که "اگر ما در تماس و رایزنی ها مستمر با اروپا باشیم سوءتفاهم ها و بی اعتمادی‌هایی که معتقدم بی دلیل به وجود آمده را می توان بر طرف کرد."

آقای صالحی گفته که ایران به لحاظ موقعیت استراتژیک و منابع انرژی و اروپا به عنوان یک بازیگر نقش آفرین بین المللی "نیازمند به یکدیگر هستند و دلیلی ندارد نسبت به مسائلی که قابل حل و فصل است دچار افت روابط شویم."

وزیر خارجه ایران با اشاره به دیدار اخیرش از اروپا که به دعوت اسلونی و اتریش صورت گرفت، گفت که "مسائلی برای ما در ارتباط با اروپا وجود دارد که به صراحت در گفتگوها با آنها بیان می کنیم اما این به رایزنی مستمر نیاز دارد."

وزیر خارجه ایران می گوید که "این تصمیم از سوی ایران و اتحادیه اروپا اتخاذ شده که رایزنی ها را استمرار دهیم تا آرام آرام روابطمان را به وضعیتی عادی برسانیم."

مطالب مرتبط