'زنگ خطر موج سوم ایدز در ایران'

ایدز حق نشر عکس XINHUA
Image caption مقام‌های ایران می‌گویند، شواهد حاکی از آن است که تعداد موارد ابتلا به ویروس ایدز در ایران در حال افزایش است

وزارت بهداشت ایران از افزایش موارد انتقال ایدز در زنان و شمار مبتلایان به ویروس HIV (ویروسی که منجر به ایدز می‌شود) از طریق ارتباطات جنسی محافظت نشده، ابراز نگرانی کرده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، عباس صداقت، رئیس اداره ایدز این وزارتخانه، امروز (دوم مرداد ۱۳۹۰)، از افزایش تعداد موارد ابتلا به ویروس ایدز در ایران خبر داده‌است.

آقای صداقت با ابراز نگرانی از آغاز "موج سوم ایدز" در ایران گفت، در حال حاضر شواهد حاکی از آن است که تعداد موارد ابتلا از طریق ارتباطات جنسی محافظت نشده در حال افزایش است.

به گفته آقای صداقت، شواهد موجود همچنین نشان می‌دهد که انتقال این بیماری در میان زنان افزایش یافته‌است.

وی از بروز این موارد به عنوان "زنگ خطر" یاد کرده ‌است که باید با همکاری برخی از سازمان‌ها از جمله وزارت آموزش و پرورش، سازمان صدا و سیما و سازمان هلال احمر، از گسترش و پیشگیری آن در ایران جلوگیری کرد.

آقای صداقت همچنین گفت که باید برنامه‌های کاهش آسیب در مصرف‌کنندگان تزریقی مواد مخدر "به ویژه در زندانیان با شدت بیشتری دنبال شود تا با بازگشت موج دوم این بیماری مواجه نشویم."

چندی پیش مرضیه فرنیا، مدیر کل بهداشت و درمان سازمان زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی ایران اعلام کرد که از حدود هفت هزار و ۵۰۰ نفر زندانی زن در ایران، حدود ۱۲ درصد مبتلا به ایدز هستند.

به گفته خانم فرنیا ۵۷ درصد از جمعیت ورودی به زندان‌ها بیش از حد مواد مخدر مصرف می‌کنند و به همین دلیل ۳۷ هزار و ۵۵۴ نفر از زندانیان مرد و ۶۹۹ نفر از زندانیان زن تحت درمان نگهدارنده با متادون قرار گرفته‌اند.

آقای صداقت پیشتر نیز شیوع استفاده از داروهای روان‌گردان از یک طرف و جوان بودن جمعیت ایران را از طرف دیگر، دلیل عمده گسترش ویروس ایدز در این کشور توصیف کرده بود.

به گفته آقای صداقت استفاده از این داروها به ویژه در جوانان و نوجوانان میل کاذب جنسی ایجاد می کند که موجب افزایش رفتارهای پرخطر در این زمینه می‌شود.

نخستین مورد ابتلا به بیماری نقص ایمنی اکتسابی یا ایدز، سی سال پیش در کالیفرنیای آمریکا شناسایی شد، اما اولین مورد این بیماری در ایران به سال ۱۳۶۵ بازمی‌گردد.

براساس آمارهای رسمی موجود، طی ۲۵ سال گذشته ۱۳ هزار و ۷۰۲ نفر مبتلا به ویروس ایدز در ایران شناسایی شده اند.

ارتباط جنسی ناایمن، تزریق مواد اعتیادآور از طریق سرنگ آلوده، انتقال از مادر به جنین و ابتلا از طریق دریافت فرآورده‌های خونی آلوده، مهمترین راه‌های انتقال ویروس HIV است.

پیشتر سازمان ملل متحد اعلام کرد که چنانچه بودجه تامین داروهای درمان اولیه بیماری ایدز فراهم شود، می‌توان به کاهش چشمگیر مرگ و میر ناشی از این بیماری امیدوار بود.

پژوهش‌های جدید نشان داده‌اند که در صورت مصرف به موقع داروهای کنترل ایدز، می‌توان از انتقال ویروس ایدز تا میزان ۹۶ درصد پیشگیری کرد.

مایکل سادیبی، مدیر برنامه کنترل ایدز سازمان ملل متحد در این باره گفت که چالش فعلی این است که چطور دسترسی همگانی به این داروها تسهیل می‌شود.

وی همچنین مقابله با باورهای غلط و ننگ اجتماعی ناشی از ابتلا به ایدز را راهکاری موثر در کنترل این بیماری دانست.

مطالب مرتبط