وزارت علوم ایران: دانشجوی کشته شده عضو وزارت دفاع نبود

داریوش رضایی نژاد حق نشر عکس
Image caption آقای رضایی نژاد دیروز در مقابل منزل خود به ضرب گلوله افراد مسلح ناشناس کشته شد

مقام‌های ایران کشته شدن یک دانشجوی رشته برق یکی از دانشگاه‌های این کشور را یک "اقدام تروریستی" خوانده‌اند.

داریوش رضایی‌نژاد، دانشجوی کارشناسی ارشد رشته برق دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی دیروز در مقابل منزل خود در خیابان بنی هاشم تهران هدف افراد ناشناس مسلح قرار گرفت و کشته شد.

گزارش‌ها حاکیست که در این حمله همسر آقای رضایی نژاد نیز مجروح شده و تحت درمان قرار گرفته است.

به گزارش خبرگزاری مهر، مرتضی تمدن، استاندار تهران امروز (دوم مرداد ۱۳۹۰)، در مراسم تشییع پیکر آقای رضایی نژاد، این حمله را یک "پروژه آمریکایی، اسرائیلی" خواند، اما از ارائه جزئیات بیشتری در این باره خودداری کرد.

علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران نیز گفت: "این اقدام نمونه دیگری است که سطح دشمنی آمریکا را با ما نشان می‌دهد."

خبرگزاری مجلس شورای اسلامی گزارش کرده که آقای رضایی نژاد با وزارت دفاع ایران همکاری داشت، اما محمد مهدی نژاد نوری، معاون پژوهشی وزیر علوم گفت، این که آقای رضایی نژاد "به عنوان عضو یا به طور سازمان یافته با وزارت دفاع همکاری داشته باشد، درست نبوده است."

اصغر اکبری ازیرانی، یک عضو هیات علمی دانشکده برق دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی به خبرگزاری ایسنا گفته است که آقای رضایی نژاد حدود دو هفته پیش پایان نامه خود را با موضوع "طراحی کلیدهای قدرت بازشونده سریع" ارائه کرد، اما فرصت دفاع از آن را نیافت.

گزارش‌ها همچنین حاکیست که پیکر داریوش رضایی نژاد بعد از مراسم تشییع از مقابل دانشکده برق این دانشگاه به زادگاهش در آبدانان ایلام منتقل شد.

هنوز فرد یا گروهی مسئولیت این حمله را برعهده نگرفته‌است.

حق نشر عکس map.tehran.ir
Image caption داریوش رضایی‌نژاد، دیروز در مقابل منزل خود در خیابان بنی هاشم تهران هدف افراد ناشناس مسلح قرار گرفت

'ترورهای هسته‌ای'

سرلشکر محمد علی جعفری، فرمانده سپاه پاسداران ایران حدود سه هفته پیش اعلام کرده بود که اطلاعات و شواهدی از قصد دشمنان حکومت ایران برای "توسعه ترور فیزیکی" به دست آورده است.

آقای جعفری گفت که سپاه از سال گذشته مسئولیت تأمین امنیت "دانشمندان هسته ای و شخصیت های علمی که ممکن است مورد هدف دشمنان انقلاب اسلامی باشند" را به عهده گرفته است.

موضوع ترور متخصصان مرتبط با برنامه اتمی ایران از دی ماه سال ۱۳۸۸ و در پی کشته شدن مسعود علی محمدی، استاد فیزیک دانشگاه تهران مطرح شد که در اثر انفجار بمب در مقابل منزلش کشته شد.

در آذرماه سال ۱۳۸۹ هم مجید شهریاری و فریدون عباسی دوانی، دو استاد فیزیک دانشگاه شهید بهشتی تهران مورد سوءقصد قرار گرفتند که به کشته شدن آقای شهریاری انجامید.

حکومت ایران دستگاه های اطلاعاتی غربی و موساد، سازمان اطلاعاتی اسرائیل را عامل این ترورها معرفی کرد.

وزارت اطلاعات ایران زمستان سال گذشته از دستگیری عامل ترور آقای علی محمدی خبر داد و مدتی بعد شخصی به نام "مجید جمالی فش" در یک برنامه تلویزیونی به قتل آقای علی محمدی اعتراف کرد.

او گفت که در اسرائیل توسط موساد آموزش دیده و برای قتل آقای علی محمدی به ایران اعزام شده است.

مطالب مرتبط