اژه ای: پرونده سعید مرتضوی باز است

مرتضوی
Image caption به گفته سخنگوی قوه قضائیه، پرونده آقای مرتضوی دادستان سابق تهران همچنان باز است

غلامحسین محسنی اژه ای دادستان کل کشور و سخنگوی قوه قضائیه تبرئه سعید مرتضوی دادستان سابق تهران را تکذیب کرده و گفته پگاه آهنگرانی و مرضیه وفا مهر دو بازیگر بازداشت شده سینما، امروز "با تامین قرار" آزاد می شوند.

به گزارش خبرگزاری مهر، آقای اژه ای گفته که پرونده قاضی سعید مرتضوی همچنان مفتوح است.

آقای مرتضوی اخیر با رد اتهاماتش در ارتباط با پرونده بازداشتگاه کهریزک، اعلام کرده بود که تبرئه شده است.

دادستان سابق تهران که در حال حاضر ریاست ستاد مبارزه با مواد مخدر و قاچاق کالا و ارز را بر عهده دارد، در یاداشتی ضمن اشاره به حکم صادر شده از سوی دادسرای کارکنان دولت در ارتباط با شکایت خانواده سه تن از کشته شدگان بازداشتگاه کهریزک، حکم منع تعقیب قضات پرونده را "لازم الاجرا" دانسته و آن را به منزله "حکم برائت" خود و دو قاضی دیگر این پرونده دانسته بود.

آقای اژه ای می گوید که "قبلا شکایتی نسبت به قضات پرونده کهریزک به دادسرا وصول شده بود که دادسرا قرار منع تعقیب صادر کرد. به قرار منع تعقیب اعتراض شد و دادگاه پرونده را با اعلام نقص دوباره به دادسرا ارجاع داد."

به گفته سخنگوی قوه قضائیه، نقص پرونده این بود که "باید یک مرجع قانونی در باره یک اتهام، استعلامی را به دادگاه ارائه کند و چون جواب این استعلام نیامده است پرونده این قاضی(مرتضوی) همچنان مفتوح است."

آقای مرتضوی از سوی کمیسیون ویژه مجلس در باره حوادث بعد از انتخابات و از جمله در باره بازداشتگاه کهریزک در بخش مربوط به پرونده کهریزک به عنوان صادر کننده دستور انتقال بازداشت شدگان روز ۱۸ تیر به بازداشتگاه کهریزک معرفی شده است.

در گزارش کمیته ویژه مجلس همچنین گفته شد که آقای مرتضوی در جلسه‌ای با اعضای این کمیته گفته که وی دلیل انتقال برخی از بازداشت شدگان به کهریزک را "فقدان ظرفیت زندان اوین" اعلام کرده و علت مرگ سه تن از بازداشت شدگان روز ۱۸ تیر ۱۳۸۸ را، بر اساس "بررسی های انجام شده از سوی پزشکی قانونی" ابتلای آنها به بیماری مننژیت دانسته است. اما در همان زمان اعلام شد که کمیته ویژه مجلس در بررسی های خود به این نتیجه رسیده است که هر دوی این اظهارات خلاف واقع است.

در نهایت حکم تعلیق سعید مرتضوی، دادستان پیشین تهران، حسن دهنوی (مشهور به قاضی حداد)، معاون امنیت وقت دادستان تهران، و علی اکبر حیدری فر، دادیاری که دستور انتقال معترضان انتخابات ریاست جمهوری به بازداشتگاه کهریزک را داده بود، صادر شد.

روز ۱۸ تیر ۱۳۸۸ تعدادی از بازداشت شدگان اعتراضات خیابانی بعد از انتخابات ریاست جمهوری به بازداشتگاه کهریزک در جنوب تهران منتقل شدند که دستکم سه نفر از آنها به نام های امیر جوادی فر، محسن روح الامینی و محمد کامرانی کشته شدند.

در پی بررسی پرونده کهریزک، همچنین دو استوار نیروی انتظامی به جرم "مباشرت در قتل" به قصاص محکوم شدند که بازماندگان کشته شدگان اعلام کردند راضی به اعدام آنها نیستند و در عوض، خواهان محاکمه و مجازات "آمران" قتل فرزندانشان هستند.

حق نشر عکس b
Image caption خبر دستگیری پگاه آهنگرانی هفته گذشته منتشر شد

در همین حال، پس از صدور حکم دادسرای کارکنان دولت مبنی بر منع پیگرد سه قاضی متهم در پرونده کهریزک، خانواده قربانیان این بازداشتگاه، بار دیگر درخواست مجازات "آمران" این ماجرا را مطرح کردند که هنوز حکم نهایی در رابطه با این درخواست صادر نشده است.

دو بازیگر سینما آزاد می شوند

آقای اژه ای در باره دستگیری پگاه آهنگرانی و مرضیه وفا مهر از بازیگران سینما گفته که "این دو نفر بر اساس گزارشات رسمی مراجع امنیتی دستگیر شده اند و پرونده در تحقیقات مقدماتی است و امروز تحقیقات مقدماتی تکمیل شده و فعلا با تامین قرار آزاد می شوند."

اتهامات این دو بازیگر سینما هنوز از سوی مقامات قوه قضائیه اعلام نشده و سخنگوی قوه قضائیه با انتقاد از رسانه ها گفته که "نباید رسانه ها عنوان کنند که دو هنرمند دستگیر شده اند زیرا ما عنوان شخص را دستگیر نمی کنیم بلکه خود شخص را بر اساس جرمی که انجام داده دستگیر می کنیم."

زمان دستگیری این دوبازیگر سینما مشخص نیست اما خبر دستگیری خانم آهنگرانی هفته گذشته منتشر شد و خانم وفا مهر نیز به گفته همسرش ناصر تقوایی کارگردان سینما، از یک ماه پیش در زندان قرچک ورامین زندانی است.

به گفته آقای تقوایی، اتهام خانم وفا مهر، بازی در فیلم "تهران من،حراج" به کارگردانی گراناز موسوی است.

حق نشر عکس no credit
Image caption خانم وفا مهر به دلیل بازی در فیلم "تهران من، حراج" دستگیر شده است

فیلم "تهران من، حراج" داستان یک دختر هنرمند ایرانی است که در یک میهمانی زیرزمینی با پسری ایرانی که در استرالیا زندگی می کند آشنا می شود و تلاش می کند با او به این کشور برود.

این فیلم که مشکلات جامعه ایران را به تصویر می کشد با انتقادات شدید محافظه کاران مواجه شد.

اعدام ۴۵ متهم جرایم خشن در چهار ماه اول سال

سخنگوی قوه قضائیه همچنین از صدور حکم اعدام ۵۴ متهم جرایم خشن در چهار ماه اول سال خبر داده است و گفته که ۴۵ نفر آنها در "ملاء عام و در زندان" اعدام شده اند.

در هفته های گذشته گزارشهای متعددی در باره افزایش خشونت های اجتماعی منتشر شده است. پرونده تجاوز دسته جمعی در خمینی شهر، کاشمر و قتل روح الله دادشی قهرمان مسابقات قوی ترین مردان ایران از جمله آنهاست.

آقای اژه ای گفته که قوه قضائیه مصمم است با جرایم خشن و خاص همانند تجاوز و آدم ربایی که امنیت جامعه را مختل می کند، به صورت جدی برخورد کند.

به گفته سخنگوی قوه قضائیه، پرونده تجاوز گروهی در خمینی شهر به دادگاه کیفری فرستاده شده و پرونده کاشمر و دو پرونده درت هران نیز به دادگاه ارسال شده است.

مطالب مرتبط