مهمانپرست: نیروگاه بوشهر احتمالا اواخر ماه رمضان افتتاح می‌شود

نیروگاه اتمی بوشهر حق نشر عکس BBC World Service
Image caption راه‌اندازی نیروگاه اتمی بوشهر توسط روسیه بارها به تعویق افتاده که این امر انتقادهایی را در ایران به همراه داشته‌است

رامین مهمانپرست، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران از رایزنی با مقام‌های روسیه برای "تعیین تاریخ مناسب" افتتاح نیروگاه اتمی بوشهر خبر داده است.

وی امروز (چهارم مرداد ۱۳۹۰) در نشست هفتگی با خبرنگاران، ابراز امیدواری کرد که اواخر ماه رمضان این نیروگاه به شبکه سراسری برق ایران متصل شود.

اظهارات آقای مهمانپرست در حالی مطرح می‌شود که دیروز، عوض حیدرپور شهرضایی، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران گفته بود: "تاخیر مجدد در راه‌اندازی نیروگاه بوشهر به هیچ عنوان پذیرفته نیست."

سخنان آقای شهرضایی، در واکنش به اظهارات اخیر الکساندر لاکاشویچ، سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه مطرح شده بود.

پیشتر خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری شینهوا گزارش داد که آقای لاکوشویچ از افتتاح نیروگاه بوشهر در آینده بسیار نزدیک خبر داده‌ و در عین حال گفته است که زمان دقیق آن هنوز مشخص نیست.

براساس این گزارش، سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه همچنین گفته بود که کشورش منتظر دریافت "درخواست‌های مشخص" ایران برای زمان مناسب راه‌اندازی نیروگاه اتمی بوشهر است.

آقای شهرضایی، در این باره به خبرگزاری مجلس شورای اسلامی گفته بود: "روسیه با طرح ابهامات و بهانه تراشی‌های جدید قصد دارد تولید برق هسته‌ای در ایران را مشمول گذر زمان کند تا از غرب امتیاز بگیرد."

اما آقای مهمانپرست امروز تاکید کرد که مراحل راه‌اندازی نیروگاه اتمی بوشهر تکمیل شده و هم اکنون مراحل تست اتصال نیروگاه به شبکه برق سراسری در حال اجراست.

چندی پیش علی اکبر صالحی، وزیر امور خارجه ایران نیز گفته بود که فرآیند هسته‌ای "روندی آرام" است و افزود: "این فرآیند از ابتدا تا تولید برق به ۹ ماه تا یک سال زمان نیاز دارد."

خبرگزاری شینهوا گزارش داد که آقای لاکوشویچ گفته‌ است که راه‌اندازی نیروگاه بوشهر احتمالا در اوایل ماه آگوست صورت خواهد گرفت.

عملیات ساخت نیروگاه اتمی بوشهر توسط چند شرکت آلمانی در سال ۱۹۷۵ میلادی آغاز شد، اما عملیات اجرایی آن بعد از انقلاب ایران در سال ۱۹۷۹ متوقف شد تا این که روسیه در سال ۱۹۹۸ میلادی برای تکمیل و راه اندازی این نیروگاه با مقام‌های ایرانی قراردادی را امضا کرد.

راه اندازی نیروگاه اتمی بوشهر از سوی روسیه بارها به دلایل مختلف به تعویق افتاده که این امر انتقادهایی را در داخل ایران به همراه داشته است.

سال قبل حمید رضا کاتوزیان، رئیس کمیسیون انرژی مجلس ایران گفته بود که "روس ها در پروژه بوشهر یک و نیم برابر بیشتر پول گرفته‌اند و بدقولی آنها همچنان ادامه دارد."

'علی اکبر صالحی به مسکو می رود'

رامین مهمانپرست در نشست خبری امروز خود همچنین از سفر علی اکبر صالحی، وزیر امور خارجه ایران به مسکو خبر داد.

وی گفت که "بررسی تحولات منطقه و پیشنهادی که اخیرا روسیه در رابطه با فعالیت‌های هسته‌ای صلح‌آمیز ایران مطرح کرد" از مهمترین محورهای مذاکرات آتی وزرای خارجه دو کشور خواهد بود.

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه حدود دو هفته پیش طرحی را شامل "رویکرد گام به گام" برای حل بحران اتمی ایران پیشنهاد کرد.

براساس این طرح، ایران در ازای برداشتن هر گام در زمینه برآوردن خواست جامعه جهانی در مورد برنامه اتمی خود، می تواند از کاهشی متناسب در تحریم‌های وضع شده بین‌المللی برخوردار شود.

اما محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران در واکنش به این پیشنهاد گفت که "ما گام خود را برداشته‌ایم و با آژانس همکاری کرده‌ایم، حالا شما گام خود را بردارید."

با این حال آقای صالحی از پیشنهاد هسته‌ای روسیه استقبال کرد و گفت که "این اقدام روسیه نشان دهنده تلاش مسکو برای گشودن درهاست."

مطالب مرتبط