آمریکا دست داشتن در ترور دانشجوی ایرانی را تکذیب کرد

داریوش رضایی نژاد حق نشر عکس
Image caption آقای رضایی نژاد دانشجوی کارشناسی ارشد رشته برق در دانشگاه صنعتی خواجه نصیر بود

دولت آمریکا اتهامات ایران دایر بر دست داشتن در ترور یک دانشجوی ایرانی را رد کرده و از ایران خواسته است از این حادثه برای "انحراف توجه" از برنامه اتمی استفاده نکند.

داریوش رضایی‌نژاد، دانشجوی کارشناسی ارشد رشته برق دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی روز شنبه (۱ مرداد) در مقابل منزل خود در خیابان بنی هاشم تهران هدف افراد ناشناس مسلح قرار گرفت و کشته شد.

گزارش های اولیه منابع خبری جمهوری اسلامی حاکی از همکاری او با برنامه اتمی ایران بود اما وزیر اطلاعات ایران بعدا چنین ارتباطی را رد کرد.

بعضی از مقام های ایرانی آمریکا و اسرائیل را به دست داشتن در این ترور متهم کرده بودند.

ویکتوریا نولاند سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز دوشنبه گفت: "ما نقشی نداریم. واضح است که با خانواده قربانی ابراز همدردی می کنیم. ما هرگونه ترور یا حمله به... افراد بی گناه را محکوم می کنیم."

او افزود: "متهم کردن غرب به این نوع حوادث کاری است که تهران زیاد انجام می دهد و ما امیدواریم تهران قصد نداشته باشد از این حادثه برای انحراف توجه از آنچه باید انجام دهد استفاده کند، و به اجرای تعهدات بین المللی اش برگردد."

مرتضی تمدن، استاندار تهران روز دوم مرداد در مراسم تشییع پیکر داریوش رضایی نژاد، آن ترور را یک "پروژه آمریکایی، اسرائیلی" خواند، و علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران نیز گفت: "این اقدام نمونه دیگری است که سطح دشمنی آمریکا را با ما نشان می‌دهد."

اما بعد از آن حیدر مصلحی وزیر اطلاعات ایران در مورد اینکه آیا سرویس‌های خارجی در این ترور دست داشته اند یا خیر گفته است: "اقدام سرویس‌های خارجی معمولا علائمی دارد که ما تاکنون چنین علائمی در این ترور ندیده‌ایم."

حیدر مصلحی همچنین گفت: "ایشان یک دانشجو با ویژگی‌های خاص خود بوده و به شهادت رسیده است و هنوز معلوم نیست که سرویسی پشت قضیه ترور ایشان باشد."

حیدر مصلحی وزیر اطلاعات ایران تاکید کرد که "دانشجوی ترور شده در پروژه‌های هسته‌ای (فعال) نبوده است و ربطی به موضوع هسته‌ای ندارد."

در آن حمله همسر داریوش رضایی نژاد نیز مجروح شد.

این چندمین ترور افراد دانشگاهی در دو سال اخیر است.

مسعود علی محمدی، استاد فیزیک دانشگاه تهران در دی ماه ۱۳۸۸ در اثر انفجار بمب در مقابل منزلش کشته شد.

در آذرماه سال ۱۳۸۹ هم مجید شهریاری و فریدون عباسی دوانی، دو استاد فیزیک دانشگاه شهید بهشتی تهران مورد سوءقصد قرار گرفتند که به کشته شدن آقای شهریاری انجامید.

حکومت ایران دستگاه های اطلاعاتی غربی و موساد، سازمان اطلاعاتی اسرائیل را عامل این ترورها معرفی کرد.

وزارت اطلاعات ایران زمستان سال گذشته از دستگیری عامل ترور آقای علی محمدی خبر داد و مدتی بعد شخصی به نام "مجید جمالی فش" در یک برنامه تلویزیونی به قتل آقای علی محمدی اعتراف کرد.

او گفت که در اسرائیل توسط موساد آموزش دیده و برای قتل آقای علی محمدی به ایران اعزام شده است.

مطالب مرتبط