نزدیکان احمدی نژاد به 'وابسته کردن کشاورزی به بیگانگان' متهم شدند

رجایی حق نشر عکس ICANA
Image caption رجایی: جریان انحرافی توطئه ای را طراحی کرده که ما به امنیت غذایی نرسیم

یک نماینده مجلس، برخی اطرافیان محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران، را به تلاش برای لطمه زدن به استقلال غذایی این کشور متهم کرده است.

روز چهارشنبه، ۵ مرداد (۲۷ ژوئیه)، سایت خانه ملت - خبرگزاری مجلس ایران - در گزارش های مربوط به جلسه رسیدگی به وضعیت واردات محصولات کشاورزی، اظهارات عباس رجایی، رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس را منتشر کرد که گفته است: "جریان انحرافی در حوزه واردات با شگردهای خاصی به دنبال از بین بردن استقلال غذایی کشور و وابسته کردن کشاورزی به بیگانگان است."

جریان انحرافی عنوانی است که مخالفان اسفندیار رحیم مشایی، رئیس دفتر محمود احمدی نژاد، به او و همفکرانش در میان نزدیکان رئیس جمهوری داده و آنان را مسئول اصلی بروز اختلاف نظر بین آقای احمدی نژاد با آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی معرفی کرده اند.

اگرچه منتقدان اصولگرای آقای احمدی نژاد تا کنون "جریان انحرافی" را به انواع تخلف ها متهم کرده بودند، اما این نخستین باری است که یک نماینده مجلس از برنامه ریزی این جریان برای وابسته کردن غذایی جمهوری اسلامی سخن گفته است.

آقای رجایی در ادامه اظهارات خود علیه نزدیکان رئیس جمهوری گفت: "من فکر می کنم که یک جریانی در کشور تحت عنوان جریان انحرافی، توطئه ای را در بخش کشاورزی طراحی کرده که ما در بحث غذایی، به امنیت نرسیم."

این نماینده مجلس انگیزه نزدیکان آقای احمدی نژاد از تضعیف امنیت غذایی جمهوری اسلامی را شرح نداده اما افزوده است که شواهد زیادی برای اظهارات خود در دست دارد که اگر لازم باشد، مطرح خواهد کرد.

رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس یادآور شد که در سند چشم انداز بیست ساله اقتصاد ایران، امنیت غذایی یکی از بحث های جدی بوده که رهبر جمهوری اسلامی آن را مطرح کرده است و افزود: "ما همه ملزم هستیم به بحث مهم امنیت غذایی به صورت جدی بپردازیم."

عباس رجایی اظهار داشت که در پیگیری نظرات آیت الله خامنه ای، مجلس و کمیسیون کشاورزی در قانون افزایش بهره برداری بخش کشاورزی و قانون برنامه پنجم توسعه کشور موضوع مدیریت واردات را مطرح کرد و نمایندگان به آن رای دادند اما "این قانون به مرحله اجرا در نیامد و نقض شد."

حق نشر عکس ISNA
Image caption برخی منتقدان احمدی نژاد از رحیم مشایی به عنوان رهبر اصلی جریان انحرافی نام می برند

به گفته این نماینده مجلس، "در سال گذشته که تعرفه ها می بایست به گونه ای باشد که همواره نرخ واردات بر مبنایی تعیین شود که در آن تولید کننده داخلی ارجحیت پیدا کند، تعرفه ها را صفر کردند تا به خیال خود، تنظیم بازار صورت بگیرد."

وی در عین حال به بروز خشکسالی در کشور اشاره کرد و با توصیف آن به عنوان "زلزله خاموش" هشدار داد که این وضعیت، بخش کشاورزی ایران را نابود کرده و کشاورزی در بسیاری از استان ها در حال نابودی است اما "کسی فکری برای بودجه آن نمی کند."

رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس در توصیف سیاست وراداتی دولت در سال های اخیر گفت: "در گذشته، تنها به کشور ما گندم وارد می شد و امروز، سیر، گردو، بادام، انگور، پرتقال و محصولاتی از این دست هم وارد می شود که بسیاری از این محصولات براساس آزمایش هایی که موسسات استاندارد انجام داده، کیفیت پایین دارند و همین محصولات با کیفیت پایین در مغازه ها تحت عنوان کیفیت بالا عرضه می شود."

وی به عنوان نمونه به واردات گوشت قرمز اشاره کرد و گفت در حالیکه در سال ۱۳۸۵، واردات این کالا به حدود دو هزار تن می رسید، این مقدار در سال ۱۳۸۸ به بیست هزار تن افزایش یافته و با اشاره با واردات دام زنده به کشور، گفت: "نتیجه این حرکت این است که تب برفکی در کشور به وجود آمده و یک رانت بزرگ و فساد اداری شکل گرفته است."

انتقاد از سیاست کشاورزی احمدی نژاد

رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس در جلسه علنی مجلس سخن می گفت که به منظور بررسی وضعیت واردات محصولات کشاورزی و با حضور صادق خلیلیان، وزیر جهاد کشاورزی، و مهدی غضنفری، سرپرست وزارتخانه صنعت، معدن و تجارت، برگزار شده بود.

به گزارش خانه ملت، طی سال های اخیر، رهبر جمهوری اسلامی در دیدار با مقامات دولتی بر پرهیز از واردات غیرضروری تاکید داشته و نمایندگان مجلس نیز به طور مرتب از واردات محصولات کشاورزی انتقاد می کردند اما دولت واردات این اقلام را اهرمی برای کنترل و تنظیم بازار برای حمایت از مصرف کننده می دانسته است.

در این جلسه، احمد توکلی، نماینده اصولگرای منتقد دولت، با اظهار این نظر که "سلامت مردم و محصولات کشاورزی از طریق واردات ناسالم به خطر افتاده" با استناد به ارقام مرکز پژوهش های مجلس، گفت که دولت با زیر پا گذاشتن راهبردهای خودکفایی کشاورزی، واردات سرانه محصولات کشاورزی بین سال های ۱۳۸۴ و ۱۳۸۹ از نظر وزنی شصت درصد افزایش یافته و از نظر ارزش دلاری سه برابر شده است.

حق نشر عکس ICANA
Image caption توکلی در مورد سیاست کشاورزی دولت هم رئیس جمهوری را به نقض قوانین متهم کرده است

نخستین دوره ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد در تابستان سال ۱۳۸۴ آغاز شد در حالیکه درآمدهای ارزی ناشی از صادرات نفت خام ایران در مقایسه با سال های قبل از آن بهبود یافته بود و با افزایش سریع بهای جهانی نفت خام، این عواید در چند سال به سطح بی سابقه ای رسید.

آقای توکلی افزود که طی پنج سال مورد بررسی، ضریب خودکفایی کشور در زمینه های مختلف به شدت کاهش یافت و با یادآوری اینکه واردات برخی محصولات، از جمله میوه نیز به شدت افزایش یافته، این روند را نگران کننده توصیف کرد و گفت که سیاستگذاری دولت در بخش کشاورزی ناقص بوده و اظهار داشت که مجلس از ابتدا با این رویه مخالف بوده است.

این نماینده مجلس، که پیش از این نیز دولت آقای احمدی نژاد را به نادیده گرفتن قوانین متهم کرده است، گفت که دولت با دنبال کردن سیاست های کشاورزی مورد نظر خود، قانون را صراحتا نقض کرده است.

در ادامه مذاکرات روز چهارشنبه مجلس، ارسلان فتحی پور، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس هم از "مدیریت ناصحیح واردات" در سال های اخیر انتقاد کرد و گفت که این سیاست باعث بروز تلاطم در بازار داخلی برخی محصولات شده است.

وی ضمن تاکید بر لزوم مدیریت صحیح واردات کشاورزی، توصیه کرد که با اصلاح ساختار تولید در بخش کشاورزی، این بخش از کشاورزی سنتی به کشاورزی صنعتی تغییر شکل یابد.

در جلسه روز چهارشنبه، آقایان غضنفری و خلیلیان به سئوالات و انتقادهای نمایندگان پاسخ دادند.

در پایان این جلسه، محمدرضا باهنر، نایب رئیس اول مجلس، گفت که مجلس تمامی تلاش خود را به خرج داده تا قوانین مورد نظر دولت برای ساماندهی واردات را تصویب کند و افزود که سیاست تنظیم بازار باید به نحوی اجرا شود که به تولید داخلی آسیبی وارد نسازد.

نایب رئیس مجلس همچنین از اینکه از آغاز اجرای قانون هدفمندی یارانه ها، سهم حمایتی بخش های صنعت و کشاورزی از درآمدهای ناشی از اجرای قانون پرداخت نشده، گفت که این مساله باعث افزایش مشکلات کشاورزان شده است.

قانون هدفمندی یارانه ها پیش بینی کرده است که بخشی از عواید ناشی از حذف یارانه ها به واحدهای صنعتی و کشاورزی پرداخت شود تا به این وسیله، افزایش هزینه های تولید ناشی از حذف یارانه ها را جبران کند.