بررسی روزنامه های صبح تهران، چهارشنبه پنج مرداد

روزنامه های امروز صبح تهران در عنوان های اصلی خود از جلسه مجلس برای بررسی ناامنی های جدید نوشته اند و از قول رییس دولت وعده داده اند که پنجشنبه ها هم به تعطیلات کشور اضافه شود. احتمال ها برای وزارت نفت و افشاگری ها درباره پشت پرده بازار ارز از جمله دیگر مطالب این روزنامه هاست.

"طرح ممنوعيت حمل سلاح سرد در کميسيون حقوقي مجلس تصويب شد" گزارش اصلی خراسان است، جمهوری اسلامی از قول آیت الله صافی نوشته "گرانی در جامعه به خاطر ندانم کاری برخی از مسئولان است و "افشاگري رئيس کل بانک مرکزي از پشت پرده بازار ارز" در صدر اخبار قدس آمده است.

دیگر مشائی کاره ای نیست

روزگار نوشته علي اكبر صالحي در كميسيون امنيت ملي مجلس حاضر شد تا بعد از مدت ها پاسخگوي سوالاتي باشد كه در افكار عمومي درباره وزارت خارجه به وجود آمده است.

حق نشر عکس m
Image caption تیتر و عکس صفحه اول روزگار

براساس این گزارش او كه چندي پيش بر سر ماجراي انتصاب ملك زاده به عنوان معاون مالي با خطر استيضاح روبه رو شد و در برخي رسانه ها و از قول برخي نماينده ها به تحت فشار بودن و هيچ كاره بودن خود اقرار كرده بود ديروز در مقابل اين پرسش هاي مهم احمد توكلي قرار گرفت كه نقش رحيم مشايي در سياست خارجي چيست.

شهر امن و امان است ما مقصر بودیم

"رسانه ها مهم ترین مقصر" تیتر اول جهان صنعتاست، ابتکار از "بحث داغ امنیت در مجلس" خبر داده، "جريان انحرافي بيشترين ضربه را به اصلاح طلبان زده است" تیتر اول مردم سالاریاست، افزایش جرائم بعد از انتخابات 88" در راس اخبار روزگار آمده و ""هفت خوان سردار سازندگی سپاه" تیتر اول اعتماد است.

سلیمان محمدی در روزگار با اشاره به گفته های مسئولان در جلسه مجلس نوشته با اين حساب به گمانم همه تجاوزهاي گروهي خميني شهر و كاشمر و شمال و قتل هاي خياباني بايد كار ما يا ساخته و پرداخته ذهن باشد. مگر غير از اين است كه اگر ما روزنامه ها يك خط اطلاعات اشتباه منتشر كنيم بايد فردايش پاسخگو باشيم؟ مگر غير از اين است كه هر روز اخبار دادگاهي شدن و محكوم كردن روزنامه ها منتشر مي شود؟ حاال چه شده است كه ما مطبوعات ناامني و سياه نمايي و نشر اكاذيب را به حدي رسانده ايم كه امنيت مملكت زير سوال رفته و صداي سه قوه از دست ما درآمده.

نویسنده سئوال کرده آيا وقوع چهار تجاوز جمعي آن هم با آن كم و كيف، در كمتر از دو ماه، ناامني نيست؟ تكه تكه كردن دختر دانشجو در روز روشن ناامني نيست؟ اگر منظور دوستان اين است كه اين اخبار را پوشش ندهيم كه امر ديگري است، در غير اين صورت براي ما ممكن نيست درباره حادثه خميني شهر بگوييم چند نفر با چند زن جوان رفتار نامناسبي داشتند.

در پایان مقاله روزگار آمده: حالا هم زمانه جوري رقم خورده كه كوتاهترين ديوار دور ماست، پس مردم عزيز، از اينكه اين اخبار را پوشش داديم معذرت ميخواهيم. خدا را شكر كه مقصر ناامني ها هم پيدا شد، احتماالً تا چند صباح ديگر دستش كوتاه ميشود و جامعه امن امن خواهد شد.

مریم بابایی در سرمقاله جهان صنعت نوشته نگاه کلی به مجموع گفته‌های این مسوولان نشان می‌دهد که با فرافکنی (انداختن تقصیرها به گردن سیاه‌نمایی رسانه‌ها، توطئه خارج از مرزها و جریان فتنه) و انکار مسوولیت و اصرار بر ارایه آمارهایی که نشان از کاهش قابل توجه جرایم طی سه ماه اخیر دارد نه تنها اعتبار آمار و اقتدار مسوولان مربوطه زیرسوال می‌رود بلکه بی‌توجهی به بدیهی‌ترین اقدامات ممکنه را در اذهان مخاطبان پدید می‌آورد.

به نوشته این مقاله در شرایط کنونی وقت را صرف پیدا کردن مقصر با انداختن تقصیرها بر گردن رسانه‌ها که غایت وجودی‌شان اطلاع‌رسانی است فقط وقت تلف کردن و بی‌توجهی به نیاز مردم است. زنگ خطری به صدا درآمده که اگر مورد توجه قرار نگیرد باید منتظر خبرهای بدتر بود.

علی محقق در سرمقاله ابتکار نوشته رئيس‌مجلس و نمايندگان و همچنين وزير دادگستري نيز تلويحاً رسانه‌ها را به‌واسطه اعمال وظيفه اطلاع‌رساني خود، از متهمان شماره‌يک وقايع اجتماعي اخير معرفي کردند. آنان خواستار محدودسازي و اعمال کنترل‌هاي بيشتر بر اطلاع‌رساني درخصوص حوادث اجتماعي و جرائم خشن و خاص کشور شدند. اين اولين‌بار نيست که مسئولان از رسانه به‌واسطه انجام‌دادن رسالت اطلاع‌رساني و آگاهي‌بخشي خود انتقاد مي‌کنند؛ اما حجم انتقاد از اطلاع‌رساني‌هاي اجتماعي در اين مدت افزايش کم‌سابقه‌اي يافته است.

به اعتقاد کارشناسان ارتباطات آنچه برخي مسئولان در لفافه اظهارات انتقادي خود در قبال رسانه مطرح مي‌کنند، به‌گونه‌اي درخواست اعمال سانسور درخصوص حوادثي است که به‌طور روزانه، مردم کوچه و خيابان را تهديد مي‌کنند. اين در حالي است که سهم و وظيفه رسانه براي امن‌ساختن زندگي‌ها، با خبرکردن مردم از وقايع اجتماعي است، نه بي‌خبرگذاشتن آنان؛ چراکه بي خبري مردم از خطرها و حوادث، بدون اينکه کمکي به حل معضل و پيشگيري از حادثه کند، صرفاً تلاشي مذبوحانه براي پاک‌کردن خيالي صورت‌مسئله است.

ابتکار نوشته به بيان ديگر، آگاهي‌بخشي به مردم از وضعيت جامعه و آنچه در زير پوست شهر مي‌گذرد، حداقل وظيفه رسانه در قبال مردم است. اگر اين کارکرد و ويژگي مهم را هم به هر دليلي از رسانه بگيريم، ديگر چه چيزي از رسالت رسانه برجاي مي‌ماند؟ خدا مي‌داند!

حق نشر عکس a
Image caption کارتون تعطیلات، فیروز مظفری، شرق

وعده تعطیلات بیشتر

"پیشنهاد بحث برانگیز افزایش تعطیلات" عنوان اصلی جام جم است، فرهیختگان در گزارش اصلی خود از قول رییس دولت نوشته تعطیلات کم است، پنجشنبه ها تعطیل شود" و تهران امروز هم از "احتمال تعطیلی پنجشنبه ها" خبر داده است.

مردم سالاری تحت عنوان وعده های عام پسند نوشته پس از اتفاقات ارديبهشت ماه و وضعيت جديد تبليغاتي دولت و دولتمردان، به نظر مي رسد دولت حالا که امکان ادامه سفرهاي تبليغاتي استاني همچون قبل را ندارد، روش خود را در مواجهه با عامه مردم تغيير داده و با ارائه پياپي وعده هاي عامه پسند(هر چند بعضا ناشدني) سعي دارد تاثيرگذاري خود را در ميان عوام شدت بدهد و بيش از پيش بر توده هاي غيرسياسي تکيه کند.

به نوشته این مقاله طرح اهداي هزار متر مربع زمين به هر خانواده ايراني، مخالفت با طرح تفکيک جنسيتي در دانشگاه ها، طرح دوباره پرداخت يک ميليون تومان به هر نوزاد ايراني (علي رغم شکست و عدم تحقق آن در سال گذشته) و حالا هم طرح تعطيلي پنج شنبه ها، با همه تفاوت ها همه وهمه در راستاي تحت تاثير قراردادن عامه مردم و مشغول کردن آنها در فضاي مبهم کنوني، طرح و ارائه شده است و به همين دليل هم اين که آيا امکان اجراي آن وجود دارد يا نه، اصلا مهم نيست.

محمد حسین روان بخش در مقاله مردم سالاری افزوده با اين همه نبايد از کنار اين وعده هاي دولتمردان به راحتي گذشت. اگر دولتمردان خيال مي کنند وعده ها تاثير کوتاه مدت دارند و همان برايشان کافي است، اما واقعيت تاثير درازمدت هر وعده است و همچنان که وعده هاي عجيب و غريب اين سال هاي دولت حالا به پرو پاي خودش پيچيده و وضعيت را براي دولتمردان، نامطلوب کرده، وعده هاي عجيب جديد هم همين وضعيت را پيدا خواهند کرد.

بیانیه های طنز

ابراهيم رها در اعتماد امروز چند بیانیه صادر کرده و با اشاره به گفته احمدی نژاد که "در ایران کسی نیست که به نان شب محتاج باشد"در بیانیه اول نوشته ما هرکسي را که در ايران نان شب نداشته باشد، محکوم مي‌کنيم. بعضي‌ها مي‌خواهند سياه‌نمايي کنند و دستاوردهاي غيرقابل انکار، سترگ، خارق‌العاده، بي‌نظير، قشنگ، جيگر، ني‌ناش! دولت را زير چيز ببرند، سوال. هر کسي که ادعا کند نان شب ندارد... بي‌خود مي‌کند که ادعا کند نان شب ندارد!

دربیانیه بعدی آمده: اينکه پول برق بيايد 560 هزار تومان هم به نان شب ربطي ندارد، البته طبق تحقيقات ما برق يک ارتباطاتي با شب دارد اما اي عزيزان، دستاوردهاي دولت را ناديده نگيريد و بدانيد شب با يک چراغ خواب کار راه مي‌افتد و نبايد برق زياد مصرف کرد، البته تمام چراغ‌ها را هم خاموش نکنيد تا سياه‌نمايي نشده باشد!

سومین بیانیه ستون طنز اعتماد چنین است: ما عبارت «نان شب» را محکوم مي‌کنيم. شما به لغتنامه فرس اسدي مراجعه کنيد، دهخدا را بخوانيد، فرهنگ معين را ورق بزنيد، مي‌بينيد ما چند جور نان بيشتر نداريم مثل نان سنگک، نان بربري، نان لواش،... نان بخور و نمير، نان حلال، نان بيار کباب ببر، اسفنديار رحيم‌مشايي (سابقا اين اصطلاح، نانش توي روغن است، بود!)، حميد بقايي (اين اصطلاح هم در گذشته به شکل «نان قرض دادن» نوشته مي‌شد) و باقري لنكراني (خير، ايشان در اصطلاحات مربوط به نان نبوده‌اند، به قسمت اصطلاحات مرتبط با هلو مراجعه کنيد).

و آخرین بیانیه: ما شديدا تاييد مي‌کنيم که کسي نيست در ايران نان شب نداشته باشد. شايد آب شب نداشته باشد، يا برق شب نداشته باشد يا... اما هيچ مادر... ما در ايران کسي را نداريم نان شب نداشته باشد. هيچ خواهـ ... خواه ناخواه کسي نيست که نان شب نداشته باشد. تا اطلاع ثانوي يک شال مشکي بيندازيد روي سرتان، سرتان را هم بيندازيد پايين و بدانيد اين روزگار خوب ماست و مانده تا به دوران «داره گريه‌ام مي‌گيره» برسيم!

کارتون روز

حق نشر عکس e
Image caption کارتون هادی رحمتی، اعتماد

مطالب مرتبط