چهار وزیر پیشنهادی جدید به مجلس ایران معرفی شدند

حق نشر عکس Reuters

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران امروز چهارشنبه ۵ مرداد (۲۷ ژوئیه)، سرتیپ رستم قاسمی را به عنوان وزیر پیشنهادی نفت، محمد عباسی را به عنوان وزیر پیشنهادی ورزش و امور جوانان، عبدالرضا شیخ‌الاسلامی را به عنوان وزیر پیشنهادی کار و رفاه اجتماعی و مهدی غضنفری را به عنوان وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت به مجلس این کشور معرفی کرد.

علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی پس از قرائت نامه رسمی رئیس جمهوری ایران در صحن علنی مجلس، گفت که جلسه اخذ رأی اعتماد برای وزیران پیشنهادی روز چهارشنه هفته آینده برگزار خواهد شد.

چهار وزیر پیشنهادی در پی ماه ها کشمکش بر سر ادغام چند وزارتخانه و تشکیل وزارتخانه های جدید و همچنین تلاش ناموفق رئیس جمهوری ایران برای تصدی سرپرستی وزارت نفت و ریاست اوپک به مجلس ایران معرفی می شوند.

آقای شیخ الاسلامی پیش از ادغام وزارتخانه ها وزارت کار را به عهده داشت و آقای غضنفری هم وزیر بازرگانی بود.

آقای عباسی نیز در حال حاضر سرپرستی وزارت تازه تأسیس ورزش و امور جوانان را به عهده دارد، اما آقای قاسمی تجربه حضور در دولت را نداشته است.

از فرماندهی تا وزارت

سرتیپ پاسدار قاسمی از زمستان سال ۱۳۸۶ مسئولیت قرارگاه خاتم الانبیای سپاه پاسداران ایران را به عهده داشته است.

این قرارگاه پس از پایان جنگ ایران و عراق به منظور به کار گرفتن نیرو و توانایی سپاه در بازسازی تأسیسات صدمه دیده در جریان جنگ و "سازندگی" تأسیس شد.

قرارگاه خاتم الانبیا در سال های اخیر به شکلی بسیار وسیع به حوزه نفت وارد شده و از جمله توسعه چند فاز میدان گازی پارس جنوبی را به عهده گرفته است.

خود این قرارگاه و آقای قاسمی به عنوان فرمانده آن مشمول تحریم های گوناگون بین المللی هستند.

گروهی از ناظران پیشنهاد آقای قاسمی به عنوان وزیر پیشنهادی وزارت نفت توسط آقای احمدی نژاد را نوعی تلاش برای کاستن از تنش های سیاسی ماه های اخیر و دادن نوعی امتیاز به سپاه پاسداران برای کاستن از فشارهای سیاسی علیه دولت می دانند.

آقای احمدی نژاد از ابتدای دوران ریاست جمهوری اش همواره از نحوه اداره شدن وزارت نفت انتقاد می کرد و از فعالیت "مافیای نفتی" سخن می گفت.

از آنجا که بخش عمده درآمد ارزی ایران ناشی از فروش نفت است، میزان حضور و نفوذ گروه ها و چهره های سیاسی در وزارت نفت به نوعی شاخص توازن قدرت در این کشور بدل شده است.

مطالب مرتبط