احضار عبدالله مومنی و تفهیم اتهامات جدید

عبدالله مومنی حق نشر عکس isna
Image caption آقای مومنی به دادسرای زندان اوین احضار و اتهامات جدید به وی تفهیم شده است

عبدالله مؤمنی، عضو ستاد مهدی کروبی در انتخابات ریاست جمهوری گذشته که پس از انتخابات بازداشت و روانه زندان شده بود، بار دیگر به نشر اکاذیب و تشویش اذهان عمومی متهم شده است.

به گزارش سایت کلمه، آقای مؤمنی که محکومیتش را در زندان اوین می گذراند، یازده ماه پس از انتشار نامه ای سرگشاده خطاب به آیت الله خامنه ای رهبر ایران در مورد بدرفتاری بازجویانش، از بند ۳۵۰ زندان اوین به دادسرای این زندان احضار و اتهامات جدید به او تفهیم شده است.

آقای مؤمنی در نامه‌ای که به رهبر ایران نوشت از "شکنجه شدید، اعترافات ساختگی و محاکمه نمایشی و فقدان کامل استقلال قضایی در محاکمه اش" سخن گفت و خواستار تشکیل کمیته حقیقت یاب پیرامون رخدادهای صورت گرفته شد.

غلامحسین محسنی اژه ای، سخنگوی قوه قضائیه و وزیر پیشین اطلاعات ایران در همان زمان ضمن تکذیب بدرفتاری بازجوها، اعمال شکنجه در زندان و بازداشتگاه‌ها را غیر ممکن دانست؛ اما آقای مؤمنی با انتشار نامه ای از درون زندان با ارائه توضیحاتی به آقای اژه ای نوشت که مخاطب نامه وی رهبری بوه نه وزیر اطلاعات وقت.

آقای مؤمنی در همین نامه نوشت که "در دیداری که در تاریخ ۱۳۸۹/۷/۸ با دادستان تهران داشته ضمن تشریح مجدد شکنجه ها و فشارهای غیر قانونی اعمال شده، شکایتش را نزد بالاترین مقام دادسرای عمومی و انقلاب تهران به جریان انداخته است."

به گزارش منابع خبری نزدیک به مخالفان دولت ایران، آقای مؤمنی از ۱۶ ماه پیش اجازه ملاقات حضوری با همسر و فرزندان یا استفاده از مرخصی را نداشته است و با وجود تأکید پزشک متخصص و پزشک قانونی بر لزوم معالجه پارگی گوش و درمان نارحتی پوستی او در مراکز پزشکی خارج از زندان، مقامات قضایی با اعزام تحت الحفظ او به خارج از زندان اوین مخالفت می کنند.

فاطمه آدینه وند، همسر آقای مؤمنی قبلا به بی بی سی فارسی گفته بود: "هر ماه درخواست ملاقات حضوری می دهم اما مسئولان زندان موافقت نمی کنند، آنها می گویند که آقای مؤمنی نامه نوشته و من هم زیاد با رسانه ها مصاحبه کرده ام، به همین دلیل اجازه ملاقات و امکان مرخصی نمی دهند."

این فعال دانشجویی به تحمل چهار سال و ۱۱ ماه حبس محکوم شده و در حال حاضر در بند ۳۵۰ زندان اوین تهران زندانی است. آقای مؤمنی ۳۰ خردادماه ۱۳۸۸ پس از انتخابات ریاست جمهوری ایران در ساختمان ستاد شهروندان آزاد (حامیان مهدی کروبی، از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری) بازداشت شد.