'احمدی‌نژاد پی‌گیر تعطیلی دبیرستان‌ها در پنجشنبه‌ها است'

حاجی بابایی حق نشر عکس ii
Image caption آقای حاجی بابایی می گوید که تعطیلی پنجشنبه ها در مقطع ابتدایی بطور کامل اجرا شده است

حمیدرضا حاجی بابایی، وزیر آموزش و پرورش ایران می‌گوید که رئیس‌جمهوری این کشور دستور داده است که تعطیلی پنجشنبه‌ها برای مدارس به صورت قانون در آید.

به گزارش خبرگزاری فارس، آقای حاجی بابایی روز پنجشنبه ۶ مرداد (۲۸ ژوئیه) در همایش سالانه روسای آموزش و پرورش ایران گفت: "این طرح در مقطع ابتدایی به طور کامل اجرا شده و برای مقاطع دبیرستان هم به صورت قانونی درخواهد آمد."

به گفته آقای حاجی بابایی، وزارت آموزش و پرورش ایران بزودی گزارشی در مورد نتایج تعطیلی پنجشنبه ها منتشر می کند.

او گفت که نتایج مثبت این اقدام در آینده مشخص خواهد شد.

روز سه شنبه محمود احمدی نژاد، گفته بود که تعطیلی روزهای پنجشنبه در مقطع تحصیلی دبستان باید به سایر مقاطع تحصیلی و همه دستگاه های دولتی در سراسر ایران گسترش یابد.

آقای احمدی نژاد با انتقاد از کسانی که مخالف ازدیاد تعطیلی ها در ایران هستند، گفت: "بر اساس تحقیقی که در شورایعالی انقلاب فرهنگی ارائه شد، کمترین تعطیلی متعلق به کشوری در خلیج عدن بود و بعد از آن کمترین تعطیلی متعلق به کشور ما با ۷۵ روز تعطیل است. بقیه کشور ها بالای ۱۰۰ روز تعطیلی دارند".

طرح تعطیلی مدارس ابتدایی نهم اسفند سال ۱۳۸۹ به تصویب شورای عالی آموزش و پرورش رسید و قرار شد که در سال تحصیلی ۹۱-۹۰ اجرا شود.

مجید قدمی، رئیس پژوهشگاه مطالعات وزارت آموزش و پرورش، در آن زمان گفته بود که تعطیلی پنجشنبه های مدارس ابتدایی به معنای بسته شدن مدارس نیست، بلکه قرار است این روز برای کلاس های جبرانی، فعالیت فرهنگی و اردویی دانش آموزان و کلاس های دانشگاهی و ضمن خدمت فرهنگیان باشد.

طرح تعطیلی مدارس در پنجشنبه ها موافقان و مخالفانی دارد.

موافقان این طرح با اشاره به اینکه اکثر مدارس ابتدایی در دنیا دو روز در هفته تعطیل هستند، می گویند که اگر این طرح به درستی اجرا شود، موفقیت آمیز خواهد بود.

اما منتقدان اشکالاتی به این طرح وارد کرده و می گویند که کلاس های درس در برخی استان های ایران دو نوبته است و این طرح برای این کلاس ها مشکلاتی ایجاد می کند.

مسئولان وعده داده اند که از سال تحصیلی آینده و با اجرای سراسری این طرح دیگر مدارس ابتدایی دو نوبته در ایران وجود نخواهد داشت.

دیگر اشکالی که منتقدان به این طرح وارد می دانند این است که تعطیلی مدارس در روز پنجشنبه، برای خانواده هایی که والدین آنها شاغل هستند، پیامد منفی دارد.

مطالب مرتبط