انفجار در خط لوله گاز ایران و ترکیه به دلایل 'نامعلوم'

گاز حق نشر عکس isna
Image caption هنوز از دلایل وقوع این انفجار اطلاعاتی در دست نیست

وقوع انفجاری در خط لوله صادرات گاز ایران به ترکیه در بامداد روز جمعه، هفتم مرداد ۱۳۹۰ انتقال گاز را مختل کرد.

سخنگوی شرکت ملی گاز ایران در گفتگو با خبرگزاری مهر گفت که بازسازی این خط لوله آغاز شده و ظرف ۴۸ ساعت آینده صادرات گاز ایران به ترکیه از سر گرفته می شود.

مجید بوجارزاده در توضیح دلایل وقوع این انفجار گفته است که هم اکنون تیم های فنی، عملیاتی و بازرسی شرکت ملی گاز ایران سرگرم ترمیم و بررسی دلایل احتمالی این انفجار هستند و بنابراین هنوز علت اصلی این ماجرا نامشخص است.

سخنگوی شرکت ملی گاز ایران با تایید این موضوع که انفجار مذکور هیچگونه تلفات جانی در پی نداشته است گفت: "به زودی پس از جمع آوری اطلاعات کارشناسی شده نتایج انفجار در خط لوله گاز صادرات ایران به طور رسمی اعلام می شود".

اگرچه آقای بوجار زاده اظهار نطر در مورد احتمال انفجار خط لوله در نتیجه اقدامات خرابکارانه را به بعد از انتشار نظر کارشناسی شده موکول کرده است، اما خبرگزاری فارس ساعاتی پس از وقوع این انفجار به نقل از "یک مقام آگاه" بدون ذکر نام، این اقدام را "خرابکارانه" توصیف کرده است.

این نخستین بار نیست که وقوع انفجار در خط لوله گاز صادراتی ایران به ترکیه، روند انتقال گاز به این کشور را به حالت تعلیق در آورده است.

پیش از این در چندین مورد مشابه انفجارهایی در پنج سال اخیر رخ داده که در بیشتر آنها مقام های مسئول، گروههای جدایی طلب کرد، از جمله پ،ک،ک (حزب کارگران کردستان ترکیه) را مسئول این اقدام ها دانسته اند.

البته در بعضی از موارد هم مسئولان، انفجارها را به نشت گاز در نتیجه مشکلات فنی نسبت داده اند.

در زمستان سال های گذشته چند بار سرمای شدید هوا و افت فشار ناشی از آن عامل قطع صادرات گاز ایران به ترکیه شناخته شد که در اکثر موارد طرف ترک از روسیه خواست که با افزایش صادرات گاز خود به این کشور کمبود ناشی از قطع صادرات ایران را جبران کند.

نگاهی به موارد پیشین این انفجارها نشان می دهد که بیشتر آنها در نزدیکی مرز ایران و ترکیه و در داخل خاک ترکیه رخ داده است، اما در مورد اخیر خبرگزاری های داخلی ایران محل انفجار را در نزدیکی مرز بازرگان در داخل خاک ایران عنوان کرده اند.

ایران و ترکیه در سال ۱۹۹۶ میلادی قراردادی ۲۵ ساله برای صدور گاز طبیعی ایران به ترکیه امضا کردند و و از سال ۲۰۰۱ صادرات گاز ایران به ترکیه آغاز شده است.

این خط لوله ۲۵۰۰ کیلومتری روزانه بطور متوسط ۲۴ میلیون متر مکعب گاز طبیعی ایران را به ترکیه منتقل می کند.

مقامات شرکت ملی گاز ایران می گویند این خط لوله ظرفیت افزایش میزان صادرات گاز تا سقف ۳۰ میلیون متر مکعب در روز را دارد.

مطالب مرتبط