'مشهد پایگاه اول موسیقی زیر زمینی رپ در ایران است '

گروه موسیقی سنتی بامداد مشهد حق نشر عکس ISNA
Image caption گروه موسیقی بامداد مشهد یک گروه موسیقی سنتی است که از سال ۱۳۸۰ کار خود را آغاز کرده است

سرپرست یک گروه موسیقی سنتی در شهر مشهد، با انتقاد از مشکلاتی که برای برگزاری کنسرت های خود در این شهر دارد، "تهاجم فرهنگی" در ایران را امری جدی دانسته و گفته است: "مشهد یک شهر مذهبی است، اما پایگاه اول موسیقی زیرزمینی رپ در ایران است."

سالار مرتضوی، سرپرست گروه موسیقی سنتی بامداد، به خبرگزاری مهر گفته است:"چندین سال است مسئولان ما از فرهنگ صحبت می کنند و تهاجم فرهنگی مطرح است اما برای مقابله با آن چه می کنند. آیا تهاجم فرهنگی دفاع نمی خواهد و آیا موسیقی ملی جزئی از فرهنگ ما هست یا خیر."

به گفته وی، در مشهد به مدت چهار سال امکان برگزاری کنسرت موسیقی سنتی وجود نداشته است و برای برگزاری یک کنسرت، به ماه ها و شاید بیش از یک سال رایزنی نیاز است.

محدودیت هایی که برای موسیقی در ایران وجود دارد باعث شده تا جوانان به موسیقی زیر زمینی روی بیاورند و کارهای خود را نیز از طریق برخی وسایل ارتباطی از جمله اینترنت منتشر کنند.

این گروه ها در سال های اخیر برای آلبوم های موسیقی خود، کلیپ های ویدیویی نیز ساخته اند و ساخته های آنها از تلویزیون های مستقر در خارج از ایران نمایش داده شده است.

مسئولان در ایران بارها نسبت به فعالیت های گروه های موسیقی زیرزمینی هشدار داده و از آن به عنوان "موسیقی نامتعارف و مبتذل" یاد کرده اند.

تاکنون هم چندین بار خبرهایی مبنی بر دستگیری برخی از اعضای مراکز تهیه و توزیع موسیقی زیر زمینی منتشر شده است.

مطالب مرتبط