واکنش کره شمالی و روسیه به سپر دفاع موشکی آمریکا در قبال ایران

طرح سپر موشکی حق نشر عکس Getty
Image caption کره شمالی و روسیه نسبت به گسترش طرح سپر موشکی آمریکا ابراز نگرانی کرده اند.

سین سان هو، سفیر کره شمالی در سازمان ملل متحد گفته است که اگر برنامه های سپر موشکی آمریکا برای دفاع از اروپا علیه امکان حمله ایران گسترش پیدا کند، این مساله می تواند منجر به بروز یک مسابقه جدید تسلیحاتی شود. نماینده روسیه در ناتو هم این طرح را دارای قابلیت تهاجمی در مقابل ایران دانسته است.

برنامه آمریکا که با همکاری ناتو در جریان است قصد دارد تا به تدریج موشک های رهگیر را تا سال ۲۰۲۰ هم در دریا و زمین مستقر کند.

نماینده کره شمالی در برنامه خلع سلاح هسته ای در سازمان ملل متحد همچنین گفت: "طرح سپر موشکی بهانه ای برای پاسخ به توسعه موشک های بالستیک کشورهایی است که به گفته آنها (آمریکا) کشورهای سرکش خوانده می شوند."

به گفته آقای سین هدف اصلی آمریکا از ایجاد سپر موشکی، کسب برتری مطلق جهانی بر دیگر رقبای هسته ای است.

از سوی دیگر دمیتری راگوزین، نماینده دائم روسیه در پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، روز گذشته در آنکارا گفته بود که احتمال دارد طرح سپر ضد موشکی اروپا توسط آمریکا برای تدارک حمله به ایران مورد استفاده قرار گیرد. به گزارش خبرگزاری ایتارتاس، دمیتری راگوزین همچنین گفت: "من این را پنهان نمی‌کنم که چنین جنبه‌ای از این مساله توسط ناتو مورد بحث قرار گرفته است. کسی نمی‌‌تواند با مفهوم "دفاع موشکی" خود را فریب دهد."

به گفته آقای راگوزین این سیستم صرفا یک سیستم دفاعی نیست و "سپر همیشه شمشیر را پوشش می‌دهد." همچنین به گفته آقای راگوزیننگرانی بسیاری از کارشناسان معتبر روسیه و دیگر کشورها آن است که "سپر ضد موشکی اروپا که رسما وظیفه آن دفاع در برابر تهدیدات ناشی از ایران اعلام شده، در حقیقت به عنوان دستاویزی برای تدارک حمله به ایران مورد استفاده قرار گیرد."

نماینده دائم روسیه در ناتو افزود: "همکاران آمریکایی برنامه سپر ضد موشکی خود را با برنامه موشکی ایران توجیه می‌کنند. ما در خصوص قصد مقامات ایرانی در این زمینه، چگونگی مراحل ایجاد سلاح موشکی در خاک ایران و امکانات استفاده از آن اختلاف نظر داریم."

وی گفت: "ایران از سویی همسایه ما و از سوی دیگر همسایه ترکیه است و ما فکر نمی‌کنیم که لقب پسر بد به آن دادن به حل مسائل کمک کند." آقای راگوزین استقرار سپر ضد موشکی علیه سلاحی فرضی که هنوز وجود خارجی ندارد را تهدیدی نامحسوس دانست که منجر به متشنج شدن اوضاع می شود.

مطالب مرتبط