دو سال بازداشت؛ درخواست از ایران برای آزادی دو آمریکایی

آمریکایی های زندانی در ایران حق نشر عکس AFP
Image caption تاکنون چند شخصیت برجسته اسلامی خواهان آزادی دو آمریکایی زندانی در ایران شده اند

خانواده های دو جوان آمریکایی زندانی در ایران، در دومین سالگرد بازداشت آنها با تجمع در برابر دفتر نمایندگی جمهوری اسلامی در سازمان ملل متحد در شهر نیویورک، خواهان آزادی آنها شدند.

در این تجمع که در آستانه برگزاری دادگاه بازداشت شدگان برگزار شد، خانواده های این افراد خواستار آزادی فوری جاشوا فتال و شین باوئر شدند.

نمایندگان سازمان های مدافع حقوق بشر و بعضی از گروه های اسلامی در آمریکا نیز در این تجمع حضور داشتند.

جاشوا فتال، شین باوئر و سارا شورد در سی و یکم ژوئیه ۲۰۰۹ در منطقه مرزی ایران و عراق بازداشت شدند.

دولت ایران آنها را به ورود غیرقانونی به این کشور و جاسوسی متهم کرده است. بازداشت شدگان خود را بی گناه می دانند و می گویند برای گردش به یک منطقه خوش آب و هوا در مرز عراق با ایران رفته بودند.

سارا شورد سپتامبر سال گذشته به علت بیماری و با تودیع وثیقه پانصد هزار دلاری آزاد شد.

آلکس فتال، برادر جاشوا فتال که در تجمع نیویورک حاضر بود، به بی بی سی گفت: " این دو سال گذشته، دو سال طولانی بوده است. هیچ کس انتظار نداشت بازداشت جاشوا و شین این قدر طولانی شود. ما تجمع زیبایی داشتیم. نماینده ای از جامعه مسلمانان آمریکا سخنرانی کرد. مادر من از درد و رنج خانواده هایمان گفت. سارا شورد صحبت کرد."

آقای فتال ادامه داد: "این تجمعی برای صلح، برای بخشش و گذاشت و همین طور آزادی فوری جاشوا و شین است....شرکت کنندگان در تجمع پلاکاردهایی به دست داشتند که روی آنها نوشته بود: زمان بخشش رسیده و دو سالی که طولانی است. امیدوارم اینها رهبران و مردم ایران را متوجه درد و غم ما کند. مردم ایران هم انسان هستند و ما بر اساس انسان دوستی از آنها می خواهیم جاشوا و شین را آزاد کنند."

آلکس فتال همچنین بر خواسته خانواده های بازداشت شدگان مبنی بر آزادی فوری آنها تاکید کرد.

او ابراز امیدواری کرد نتیجه دادگاه که در ماه مرداد برگزار می شود، آزادی برادرش و شین باوئر باشد.

آقای فتال گفت: "منتظریم دادگاه ایران به همان نتیجه ای برسد که سراسقف دزموند توتو، بان کی مون دبیرکل سازمان ملل متحد و محمد علی کلی، قهرمان افسانه ای بوکس به آن رسیدند و آن هم بی گناهی این دو نفر است."

گروهی از شخصیت های برجسته مسلمان در آمریکا، سراسقف دزموند توتو، از برندگان جایزه صلح نوبل و شخصیت های سرشناس در مبارزه با تبعیض نژادی، محمد علی کلی، قهرمان سابق سنگین وزن بوکس جهان و یوسف اسلام (کت استیونز) خواننده مشهور بریتانیایی که به اسلام گرویده است، از جمله افرادی هستند که از رهبران ایران خواسته اند این دو آمریکایی را آزاد کنند.

مطالب مرتبط