معاون وزیر نفت: صادارت گاز به ترکیه از سر گرفته می شود

لوله گاز حق نشر عکس 1
Image caption صادرات گاز ایران به ترکیه پیش از این هم به دلایل متعدد مختل شده است

جواد اوجی مدیر عامل شرکت ملی گاز ایران می گوید که با پایان رسیدن تعمیرات خط لوله آسیب دیده صادرات گاز طبیعی ایران به ترکیه از سر گرفته می شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، آقای اوجی روز شنبه ۸ مرداد (۳۰ ژوئیه) با اشاره به اینکه در اولین ساعات پس از انفجار تعمیرات خط لوله آسیب دیده آغاز شد، گفت: "برای از سرگیری صادرات گاز به ترکیه بین دو تا سه روز پیش بینی کرده بودیم اما در کمتر از ۳۰ ساعت تعمیرات انجام شد."

وقوع انفجاری در خط لوله صادرات گاز ایران به ترکیه در بامداد روز جمعه، هفتم مرداد ۱۳۹۰ انتقال گاز را مختل کرد.

روز گذشته سخنگوی شرکت ملی گاز در توضیح دلایل وقوع این انفجار گفت که هم اکنون تیم های فنی، عملیاتی و بازرسی شرکت ملی گاز ایران سرگرم ترمیم و بررسی دلایل احتمالی این انفجار هستند و بنابراین هنوز علت اصلی این ماجرا نامشخص است.

مجید بوجارزاده با تایید این موضوع که انفجار مذکور هیچگونه تلفات جانی در پی نداشته است گفت: "به زودی پس از جمع آوری اطلاعات کارشناسی شده نتایج انفجار در خط لوله گاز صادرات ایران به طور رسمی اعلام می شود".

اگرچه آقای بوجار زاده اظهار نظر در مورد احتمال انفجار خط لوله در نتیجه اقدامات خرابکارانه را به بعد از انتشار نظر کارشناسی شده موکول کرده است، اما خبرگزاری فارس ساعاتی پس از وقوع این انفجار به نقل از "یک مقام آگاه" بدون ذکر نام، این اقدام را "خرابکارانه" توصیف کرده است.

این نخستین بار نیست که وقوع انفجار در خط لوله گاز صادراتی ایران به ترکیه، روند انتقال گاز به این کشور را به حالت تعلیق در آورده است..

پیش از این در چندین مورد مشابه انفجارهایی در پنج سال اخیر رخ داده که در بیشتر آنها مقام های مسئول، گروههای جدایی طلب کرد، از جمله پ،ک،ک (حزب کارگران کردستان ترکیه) را مسئول این اقدام ها دانسته اند.

البته در بعضی از موارد هم مسئولان، انفجارها را به نشت گاز در نتیجه مشکلات فنی نسبت داده اند.

در زمستان سال های گذشته چند بار سرمای شدید هوا و افت فشار ناشی از آن عامل قطع صادرات گاز ایران به ترکیه شناخته شد که در اکثر موارد طرف ترک از روسیه خواست که با افزایش صادرات گاز خود به این کشور کمبود ناشی از قطع صادرات ایران را جبران کند.

نگاهی به موارد پیشین این انفجارها نشان می دهد که بیشتر آنها در نزدیکی مرز ایران و ترکیه و در داخل خاک ترکیه رخ داده است، اما بنابر گزارشها، انفجار اخیر در نزدیکی مرز بازرگان در داخل خاک ایران روی داده است.

ایران و ترکیه در سال ۱۹۹۶ میلادی قراردادی ۲۵ ساله برای صدور گاز طبیعی ایران به ترکیه امضا کردند و و از سال ۲۰۰۱ صادرات گاز ایران به ترکیه آغاز شده است.

این خط لوله ۲۵۰۰ کیلومتری روزانه بطور متوسط ۲۴ میلیون متر مکعب گاز طبیعی ایران را به ترکیه منتقل می کند.

مقامات شرکت ملی گاز ایران می گویند این خط لوله ظرفیت افزایش میزان صادرات گاز تا سقف ۳۰ میلیون متر مکعب در روز را دارد.

مطالب مرتبط