'سوال از احمدی‌نژاد پس گرفته نشده است'

قنبری حق نشر عکس fars
Image caption به گفته آقای قنبری، آقای احمدی نژاد بارها نشان داده است که هر وقت لازم ببیند به تصمیمات مجلس بی‌توجهی می‌کند

داریوش قنبری، یکی از نمایندگان فراکسیون اقلیت مجلس ایران می گوید که سئوال از محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران منتفی نشده است و نمایندگان مصمم هستند که آن را مطرح کنند.

داریوش قنبری روز شنبه ۸ مرداد (۳۰ ژوئیه) در گفتگو با خبرگزاری کار ایران (ایلنا) با اشاره به برخی "فضاسازی های رسانه ای" برای لغو سئوال از رئیس جمهور گفت: "متاسفانه برخی فقط دنبال این هستند که اهداف سیاسی خود را پیگیری کنند و به همین دلیل مشخص، نمی خواهند که آقای احمدی نژاد برای پاسخگویی به مجلسی ها در مجلس حاضر شود."

به گفته آقای قنبری، آقای احمدی نژاد بارها نشان داده است که هر وقت لازم می بیند به خود اجازه بی توجهی به تصمیم‌های مجلس را می دهد و حتی بارها به طور آشکار اعلام کرده است که نظرات دولت به قوانین مجلس ارجحیت دارد.

طرح سوال از رئیس جمهوری، که علی مطهری نماینده اصولگرای تهران از طراحان اصلی آن است، با امضای ۱۰۰ نماینده به هیات رئیسه مجلس ارائه شده است.

مهم ترین محورهای طرح سوال نمایندگان از رئیس جمهوری، عدم اجرای مصوبه تامین نیاز ارزی شرکت مترو، خودداری از معرفی وزیر ورزش در مهلت قانونی و کوتاهی در امور فرهنگی از جمله اجرای قانون "عفاف و حجاب" است.

آقای قنبری در ادامه افزود: "امکان تغییر در رفتار رئیس جمهور قابل پیش بینی نیست. اما مسئله مهم در طرح سوال از رئیس جمهور حفظ جایگاه مجلس است."

این نماینده مجلس با اشاره به اینکه بعضی ها با عنوان کردن این که "طرح سوال، تحرک بر علیه نظام" است، گفت: "این افراد کسانی هستند که هنوز هم در کمال تعجب گمان می کنند می توان به این دولت امیدوار بود و تحت هر شرایطی به دنبال حمایت های غیر منطقی از آن هستند."

علی مطهری روز ۱۳ تیر با تاکید بر لزوم محرمانه ماندن اسامی امضا کنندگان طرح سوال از رئیس جمهوری گفته بود: "نباید به گونه ای رفتار شود که زمینه اعمال فشار به امضا کنندگان با انتشار اسامی آنان فراهم شود".

حق نشر عکس fars
Image caption روح الله حسینیان گفته است که طرح سوال از رئیس جمهوری "قطعا" مورد رضایت آیت الله خامنه ای نیست

پیش از آن روح الله حسینیان، رئیس فراکسیون حامی دولت در مجلس، گفته بود که طرح سوال از رئیس جمهوری "قطعا" مورد رضایت آیت الله خامنه ای نیست.

اما آقای مطهری گفته بود که اگر سوال از محمود احمدی نژاد "به صورت منطقی و اخلاقی و به دور از جنجال انجام شود"، رهبر جمهوری اسلامی با آن مخالفتی نخواهد داشت.

طبق اصل ۸۸ قانون اساسی، در صورتی که دست کم یک چهارم نمایندگان مجلس سوالی را در مورد یکی از وظایف رئیس جمهوری مطرح کنند، وی موظف است در مجلس حاضر شود و به سوال نمایندگان جواب دهد.

ماده ۱۹۶ قانون آئین نامه داخلی مجلس نیز مقرر می کند که نمایندگان امضا کننده طرح، باید سوال خود را به طور صریح و روشن و مختصر به رئیس مجلس تسلیم کنند و رئیس مجلس نیز این موضوع را در اسرع وقت به کمیسیون تخصصی ارجاع دهد.

در ادامه این ماده آمده است که کمیسیون موظف است ظرف یک هفته با حضور نماینده معرفی شده رئیس جمهوری و نماینده منتخب سوال کنندگان تشکیل جلسه دهد و در این جلسه، نماینده رئیس جمهوری پاسخ مقتضی را از طرف او ارائه خواهد کرد تا به نمایندگان سوال کننده منتقل گردد.

پس از یک هفته اگر هنوز حداقل یک چهارم کل نمایندگان مجلس که طرح سوال را امضا کرده اند از سوال خود منصرف نشده باشند، رئیس مجلس آن را به اطلاع رئیس جمهوری می رساند و طبق ماده ۱۹۷ همین قانون، رئیس جمهوری موظف است حداکثر ظرف یک ماه در جلسه علنی حضور یابد و به سوال پاسخ گوید.

مطالب مرتبط