انتقاد از فروش تراکم توسط شهرداری تهران

تهران حق نشر عکس A
Image caption آقای صارمی گفته است که هم اکنون بیش از پنجاه درصد از ساخت و سازهای در تهران توسط دندانپزشک ها انجام می شود

حمیدرضا صارمی، معاون امور شهرداری‌های سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های ایران می‌گوید که شهرداری تهران این شهر را با فروش تراکم "برای ۱۵ سال دیگر فروخته است".

به گزارش خبرگزاری فارس، آقای صارمی روز شنبه ۸ مرداد (۳۰ژوئیه) در نشست معاونان معماری و شهرسازی کلانشهرها گفت: "برای فروش تراکم در تهران شرکت تاسیس کرده اند و به بانک ها نیز به جای بدهی ۹۰۰ میلیارد تومانی خود، تراکم می فروشند".

آقای صارمی با بیان اینکه نباید تراکم را به دست هر کسی داد، نتیجه این کار را "ساخته شدن ساختمان ۱۶ طبقه در کوچه ۱۲متری" دانست.

فروش تراکم ساختمان از سالها پیش در تهران رایج بود، اما در اوایل دهه ۱۳۸۰، بعد از انتقادهای بسیار متوقف شد. یکی از مهمترین انتقادها این بود که شهرداری در خیابان ها و کوچه های تنگ تراکم فروخته و ساختمان های بلندی در فضاهای کوچک ساخته شده است.

اما برخی گزارش ها از این حکایت دارد که همچنان در بعضی از مناطق تهران شهرداری برای اجرای کارهای خود به برخی از نهادها و ادارات تراکم فروخته است.

در گذشته هم برخی کارشناسان هشدار داده بودند که تا زمانی که شهرداری ها از یک نظام درآمدی تثبیت شده و منابع مالی روشن برخوردار نشوند، گرایش به دریافت عوارض از نوع فروش تراکم ادامه خواهد یافت.

آقای صارمی با اعتراض به وابسته شدن درآمد شهرداری ها به تراکم گفت: "هم اکنون بیش از ۵۰ درصد ساخت و سازها در تهران توسط داندانپزشک ها انجام می شود در حالیکه ساخت و ساز باید به دست اهل آن سپرده شود".

او همچنین طرح جامع و تفصیلی را طرحی دانست که ساخت و ساز غیرمجاز را آموزش می دهد و نگاهش به شهر صرفا عمرانی و ساخت و سازی است.

فروش تراکم همواره از سوی کارشناسان به عنوان راهی قلمداد می شود که امکان ادامه طولانی مدت آن به عنوان یک روش موجه کسب درآمد برای شهرداری مورد تردید قرار دارد.

برخی این انتقاد را مطرح می کنند که فروش تراکم، شهرداری ها را به منبعی وابسته می کنند که در اقتصاد کلان شهر بیشتر نقش کاذب دارد و در صورت تداوم، ممکن است شهر را با بحران مواجه کند.