لاریجانی: عده ای می‌خواهند مجلس را خراب کنند

کوچک زاده حق نشر عکس other
Image caption مهدی کوچک زاده رییس مجلس را متهم کرد که به خاطر چند نماینده، "آبروی مجلس را به حراج گذاشته است"

صحن علنی مجلس شورای اسلامی ایران امروز یکشنبه، نهم مرداد ۱۳۹۰ شاهد جدال لفظی بین عده ای از نمایندگان بر سر بررسی ایراد شورای نگهبان به یکی از بندهای قانون انتخابات مجلس بود.

بحث بین مهدی کوچک زاده، نماینده تهران و علی لاریجانی، رییس مجلس شورای اسلامی در جریان جلسه علنی تا آنجا بالا گرفت که آقای لاریجانی گفت: "به نظرم یک عده هستند که می خواهند مجلس را خراب کنند".

در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی، نمایندگان به بررسی ایراد شورای نگهبان در مورد نامزد شدن نمایندگان میان دوره ای مجلس که دارای مدرک کارشناسی (لیسانس) هستند در انتخابات پیش روی مجلس پرداختند.

ماجرای جدال لفظی بین نمایندگان از آنجا آغاز شد که مهدی کوچک زاده، نماینده تهران و از حامیان دولت محمود احمدی نژاد با استناد به بند ۱۱ ماده ۲۳ آیین نامه داخلی مجلس ضمن انتقاد از پیشنهاد محمدرضا باهنر نایب رئیس مجلس خطاب به رییس مجلس گفت: "در صراحت فرمایشات شما و آقای باهنر و دوستان دیگر این بود که گفته شد با این تغییری که دادیم، مشکل عمده ثبت نام افرادی که دو یا سه ماه از دوره نمایندگی شان می ماند، حل شد و یکی دو نفر از نمایندگان باقی می مانند که مشکل آنان را با حذف یک بند از طرح فوریتی مذکور حل می کنیم".

آقای کوچک زاده در ادامه به علی لاریجانی گفت: "اگر بنده به جای شما بودم، آبروی مجلس را برای اینکه کار یک یا دو نماینده راه بیفتد، به حراج نمی گذاشتم".

نمایندگان میان دوره ای و شرط حداقل مدرک تحصیلی

نمایندگان مجلس ایران روز یکشنبه ۲۸ فروردین ماه امسال با بررسی ایراد شورای نگهبان که به مصوبه اصلاح تبصره ۲ ماده ۲۸ قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی مصوب ۱۳۷۸ اختصاص داشت قانونی را تصویب کردند که بر اساس آن از این پس حداقل مدرک تحصیلی برای نمایندگان مجلس کارشناسی ارشد (فوق لیسانس) خواهد بود.

البته بر این اساس نمایندگان دوره های پیشین مجلس شورای اسلامی که حداقل دارای مدرک تحصیلی کارشناسی باشند هم می توانند در انتخابات آتی مجلس نامزد شوند.

اما مساله ای که امروز در مجلس شورای اسلامی زمینه جدال لفظی بین عده ای از نمایندگان را فراهم کرد این بود که شورای نگهبان با نامزدی نمایندگان میان دوره ای مجلس که حتی مدرک لیسانس داشته باشند مخالفت کرده است.

در پاسخ به انتقادات مهدی کوچک زاده بود که علی لاریجانی تلاش کرد سخنان او را قطع کند تا در دفاع از صحبت های پیشین خود توضیحاتی بدهد.

اما ظاهرا این موضوع با واکنش تند آقای کوچک زاده مواجه شد که گفت: "هر نوع صحبت کردن و آمدن وسط حرف ناطق اخلال بوده و مثل دو دو کردن است که این مساله خلاف نظر مقام معظم رهبری است".

اشاره آقای کوچک زاده به مخالفتی است که نمایندگان مجلس چندی پیش در جریان جلسه رای اعتماد حمید سجادی وزیر پیشنهادی جوانان و ورزش با سخنان محمود احمدی نژاد از طریق "دو دو" گفتن (به نشانه مخالفت) مطرح کردند که این واکنش چند روز بعد با انتقاد آیت الله علی خامنه ای رهبر ایران از نمایندگان روبرو شد.

"قطع سخنان نمایندگان مخل آبروی مجلس است"

علی لاریجانی سرانجام در میان هیاهوی ایجاد شده در صحن مجلس به اتهامات وارد شده به خود پاسخ داد و گفت: "شما اشتباه می فهمید. حل مشکل نمایندگان میان دوره ای ممکن نیست. در مورد یک دوره نمایندگی قرار است به تفسیر شورای نگهبان عمل کنیم و این خلاف تصور شماست. تلقی شما از موضوع درست نیست".

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption احمد توکلی، نماینده تهران از قطع سخنان مهدی کوچک زاده توسط رییس مجلس انتقاد کرد و آن را خلاف آیین نامه و "مخل آبروی مجلس" دانست

ادامه این بحث ها به آنجا رسید که کوچک زاده، لاریجانی را به "شانتاژ" کردن متهم کرد و در مقابل رییس مجلس به آقای کوچک زاده گفت "مغلطه می کنید" که او هم در پاسخ به لاریجانی جواب داد: "از قضاوت شما متشکرم".

خبرگزاری مهر گزارش کرده است که در واکنش به این درگیری لفظی جهانبخش محبی نیا، عضو هیات رییسه مجلس "با صدای بلند" به کوچک زاده گفته است که رهبر ایران خواسته است "به آنها که مجلس را بر هم می زنند تذکر داده شود".

البته احمد توکلی، نماینده تهران از جمله نمایندگانی بود که با انتقاد از علی لاریجانی گفت: "این صحنه ها که شما یا آقای محبی نیا بخواهید نماینده را قبل از پایان وقت قانونی ساکت کنید خلاف آیین نامه و مخل آبروی مجلس است".

پس از این بحث ها بود که مجلس با ادامه بررسی این طرح دو فوریتی با حذف بند مربوط به نمایندگان میان دوره ای و تامین نظر شورای نگهبان، امکان حضور دوباره نمایندگان میان دوره ای در انتخابات مجلس نهم را منتفی اعلام کرد.

انتخابات دوره نهم مجلس شورای اسلامی قرار است روز دوازدهم اسفندماه امسال برگزار شود.

مطالب مرتبط