'احمدی نژاد ایرانیان را یا بیکار کرد یا بدهکار'

حق نشر عکس fars
Image caption "آقای احمدی نژاد مشکل اصلی دولت جنابعالی شعارگرایی و بی توجه به عقلانیت و تخصص در اداره کشور است."

داریوش قنبری، نماینده مجلس ایران در نشست مجلس این کشور خطاب به محمود احمدی نژاد گفت "پس از گذشت ۶ سال از ریاست جمهوری جنابعالی اکنون مردم ایران به لحاظ اقتصادی تبدیل به ۲ دسته شده‌اند، یا بیکار هستند، یا بدهکار.

به گزارش سایت خانه ملت، ارگان مجلس ایران، آقای قنبری نماینده مردم ایلام، ایوان و مهران در انتقاد از سیاست های دولت آقای احمدی نژاد گفت "به جای آمدن پول نفت بر سر سفره‌ها احکام جلب بانک‌ها برای دریافت مطالبات بانک‌ها از بدهکاران به در خانه‌های مردم می‌رود."

این نماینده جناح اقلیت مجلس طرح هدفمندی یارانه ها که دولت آقای احمدی نژاد به اجرای آن می بالد را مورد حمله قرار داد و گفت "طرح هدفمندی یارانه‌ها که توسط دولت شما اجرا شد، هدف قانون گذار را به درستی اجرا نکرده است زیرا اجرای نادرست این طرح آنچنان گرانی ایجاد کرده که عملا از پولی که به مردم پرداخت می‌شود چیزی برایشان باقی نمی ماند و حتی مجبور به پرداخت پول اضافی هستند."

انتقادات زیادی در محافل سیاسی و خبری ایران نسبت به نحوه اجرای طرح هدفمندی یارانه ها مطرح است اما دولت همچنان اصرار دارد که اشتباهی در این مورد به چشم نمی خورد. به عنوان مثال به گزارش وب سایت پارلمان نیوز، سایت نمایندگان اقلیت مجلس، مجتبی ثمره هاشمي مشاور ارشد آقای احمدی نژاد در نشستی با حضور رییس جمهوری و استانداران گفت: "طرح هدفمندي يارانه‌ها صرفاً ايده آقاي احمدي نژاد بوده است و نتيجه پيگيريهاي ايشان بوده است."

داریوش قنبری امروز در سخنان خود در مجلس به بحث فراگیر امنیت و احساس ناامنی در ایران که پس از تجاوزهای دسته جمعی متعدد و قتل های گوناگون پر سروصدا، براه افتاده هم اشاره کرد و گفت "به لحاظ امنیتی هم وضعیت بدتر از اوضاع اقتصادی است. قتل، تجاوز و جنایت در حال افزایش بوده و هر روز ابعاد جدیدی از جلوه‌های نا امنی پدیدار می‌شود."

این نماینده در بحث آزادی ها در جامعه ایران هم انتقاداتی را متوجه آقای احمدی نژاد کرد. به گزارش خانه ملت، این نماینده اصلاح طلب گفت "آزادی‌های اساسی از قبیل آزادی بیان و مطبوعات آنچنان محدود شد‌ه‌اند که مثال چنین محدودیتی در دولت‌های پس از انقلاب وجود نداشت. در داخل تلاش شد فضای سیاسی به فضای امنیتی تبدیل شود و در خارج نیز به دلیل برخی موضع گیری‌ها و ضعف دستگاه دیپلماسی رقبا و دشمنان توانستند جبهه‌های قوی تری علیه ما تشکیل دهند."

به اعتقاد این نماینده، آقای احمدی نژاد با نادیده گرفتن همه واقعیات جامعه در حوزه های پولی و اقتصادی و انواع فشارهای تورمی و گرانی، حرفهای "خیالپردازانه" می زند. آقای قنبری نمونه های این خیال پردازی ها را از سخنان اخیر آقای احمدی نژاد مثال آورد: "ایجاد دو و نیم میلیون شغل در سال جاری و دادن ۱۰۰۰ متر زمین برای ساخت ویلا به مردم".

به گزارش خانه ملت، سخنگوی فراکسیون اقلیت، افزود: اکنون سوال این است با گذشت چهار ماه از سال جاری چه تعداد از این شغل‌های وعده داده شده ایجاد شده‌اند، آیا می‌دانید برای ایجاد دو ونیم میلیون شغل در کشور افزایش نرخ رشد اقتصادی باید ۲۵ درصد باشد در حالی که بنا بر برخی آمارها این نرخ حدود یک درصد است.

آقای قنبری طی انتقادی صریح خطاب به رییس جمهوری گفت: "آقای احمدی نژاد مشکل اصلی دولت جنابعالی شعارگرایی و بی توجه به عقلانیت و تخصص در اداره کشور است."

این نماینده مجلس ایران تاکید کرده که نهاد قانونگذاری ایران همچنان به طرح سوال از رییس جمهوری اصرار دارد. وی به پارلمان نیوز گفت "نماینده‌‌های مجلس همچنان مصمم هستند تا سئوالات خود را از احمدی‌‌نژاد بپرسند."

علی مطهری از چهره های صریح اصولگرایان منتقد آقای احمدی نژاد هم اخیرا گفته بود همچنان طرفدار طرح سوال از رییس جمهوری است و سرنوشت این قضیه برای وی یکی از ملاک های شرکت یا عدم شرکت در انتخابات بعدی مجلس خواهد بود.

مطالب مرتبط