پایان محاکمه دو آمریکایی زندانی در ایران

آمریکایی های زندانی در ایران حق نشر عکس AFP
Image caption آمریکایی ها دو سال قبل در منطقه مرزی ایران و عراق بازداشت شدند

با گذشت دو سال از بازداشت سه آمریکایی در منطقه مرزی ایران و عراق، آخرین جلسه محاکمه دو نفر از آنها که هنوز زندانی هستند روز یکشنبه برگزار شد و مقام های ایرانی گفتند که حکم دادگاه "به زودی" صادر خواهد شد.

غلامحسین محسنی اژه ای دادستان کل کشور ایران به شبکه العالم - کانال ماهواره ای عربی زبان دولت ایران - گفت: "جلسه دوم دادگاه این سه متهم که امروز بصورت غیرعلنی برگزار شد، آخرین جلسه دادگاه بود."

او افزود: "آخرین جلسه دادگاه امروز در اتاق پانزدهم دادگاه انقلاب تهران برگزار شد، و دادگاه به اظهارات وکلا گوش داد و در نهایت، پایان جلسه اعلام شد و حکم بزودی صادر می شود."

شین باوئر، جاشوا فتال و سارا شورد دو سال پیش در منطقه مرزی کردستان عراق و ایران به اتهام ورود غیرقانونی به خاک ایران توسط مأموران ایرانی بازداشت شدند و بعدا به جاسوسی متهم شدند. آنها اتهامات وارده را رد می کنند.

خانم شورد در ماه سپتامبر سال ۲۰۱۰ با سپردن ۵۰۰ هزار دلار وثیقه آزاد و از ایران خارج شد، اما آقای فتال و آقای باوئر هنوز در ایران زندانی هستند.

مسعود شفیعی وکیل این دو نفر پس از جلسه روز یکشنبه گفت که حکم آنها ظرف یک هفته صادر خواهد شد.

او یک روز پیشتر اظهار امیدواری کرده بود که ممکن است آنها پس از جلسه پایانی دادگاه که در دومین سالگرد بازداشت آنها برگزار شد، آزاد شوند.

آقای شفیعی گفت که این همزمانی می تواند نشانه ای از احتمال آزادی آنها باشد و ممکن است دو سالی که در بازداشت به سر برده اند به عنوان مجازات آنها در نظر گرفته شود و آن دو آزاد شوند.

خانواده های این دو خواستار بخشش از سوی مقام های ایرانی شده اند.

آنها در بیانیه ای نوشتند: "ما خوشحالیم که جلسه امروز آخرین جلسه در این پرونده بود. دعا می کنیم که مقام های ایرانی با شین و جاش همدردی نشان دهند."

گروهی از شخصیت های برجسته مسلمان در آمریکا، سراسقف دزموند توتو، از برندگان جایزه صلح نوبل و شخصیت های سرشناس در مبارزه با تبعیض نژادی، محمد علی کلی، قهرمان سابق سنگین وزن بوکس جهان و یوسف اسلام (کت استیونز) خواننده مشهور بریتانیایی که به اسلام گرویده است، از جمله افرادی هستند که از رهبران ایران خواسته اند این دو آمریکایی را آزاد کنند.

مطالب مرتبط