ایران: عامل انفجار در خط صادرات لوله گاز به ترکیه کشته شد

گاز حق نشر عکس isna
Image caption وقوع انفجاری در خط لوله صادرات گاز ایران به ترکیه در بامداد روز جمعه، هفتم مرداد ۱۳۹۰ انتقال گاز را مختل کرد

ایران می‌گوید که عامل انفجار در خط لوله صادرات گاز ایران به ترکیه کشته شده است.

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا) اقدام در انفجار این خط لوله از سوی گروه حیات آزاد کردستان موسوم به پژاک صورت گرفته بود.

ایرنا به نقل از روابط عمومی وزارت اطلاعات ایران گزارش کرده است که "عوامل این گروهک ماموریت های خرابکارانه متعددی در دستور کار داشته که انفجار خط لوله گاز صادراتی ایران به ترکیه در منطقه مرز بازرگان از جمله آنها بوده است."

وقوع انفجاری در خط لوله صادرات گاز ایران به ترکیه در بامداد روز جمعه، هفتم مرداد ۱۳۹۰ انتقال گاز را مختل کرد.

نیروهای امنیتی ایران و نیروهای پژاک در چند هفته گذشته در مناطق مرزی ایران و عراق با یک دیگر درگیر شده اند.

روز یکشنبه (۳۱ ژوییه) سردار محمد پاکپور فرمانده نیروی زمینی سپاه پاسداران در ایران در جریان یک مراسم نظامی و در اشاره به تحرکات اخیر مسلحانه بین سپاه و پیکارجویان کرد هشدار داد: "لانه ضد‌انقلاب را در هر جایی منهدم می‌کنیم".

مقامات جمهوری اسلامی گروه پژاک را، مانند برخی دیگر از گروه‌های مخالف، یک سازمان تروریستی تحت حمایت آمریکا و اسرائیل و دیگر کشورهای غربی دانسته و در گذشته، افرادی با اتهام عضویت، حمایت و یا تبلیغات به نفع این گروه در ایران محاکمه و اعدام شده اند.

دولت ایالات متحده هم گروه پژاک را یک سازمان تروریستی اعلام کرده و در نتیجه هر گونه کمک و حمایت از این گروه بموجب قوانین آمریکا جرم محسوب می شود.

اما پژاک می گوید که "پژاک یک حزب سیاسی است که با هدف ایجاد تغییرات اساسی در جامعه ایران به خصوص جامعه کردهای این کشور تاسیس شده است.

به گفته آنها "اگر کردها تحت قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و یا عرف بین‌المللی از حقوق قانونی خود برخوردار بودند، دلیلی وجود نداشت که برای دفاع از موجودیت خود در برابر سبعیت جمهوری اسلامی دست به اسلحه ببرند".

انفجار در خط لوله

این نخستین بار نیست که وقوع انفجار در خط لوله گاز صادراتی ایران به ترکیه، روند انتقال گاز به این کشور را به حالت تعلیق در آورده است.

پیش از این در چندین مورد مشابه انفجارهایی در پنج سال اخیر رخ داده که در بیشتر آنها مقام های مسئول، گروههای جدایی طلب کرد، از جمله پ،ک،ک (حزب کارگران کردستان ترکیه) را مسئول این اقدام ها دانسته اند.

البته در بعضی از موارد هم مسئولان، انفجارها را به نشت گاز در نتیجه مشکلات فنی نسبت داده اند.

در زمستان سال های گذشته چند بار سرمای شدید هوا و افت فشار ناشی از آن عامل قطع صادرات گاز ایران به ترکیه شناخته شد که در اکثر موارد طرف ترک از روسیه خواست که با افزایش صادرات گاز خود به این کشور کمبود ناشی از قطع صادرات ایران را جبران کند.

نگاهی به موارد پیشین این انفجارها نشان می دهد که بیشتر آنها در نزدیکی مرز ایران و ترکیه و در داخل خاک ترکیه رخ داده است، اما در مورد اخیر خبرگزاری های داخلی ایران محل انفجار را در نزدیکی مرز بازرگان در داخل خاک ایران عنوان کرده اند.

ایران و ترکیه در سال ۱۹۹۶ میلادی قراردادی ۲۵ ساله برای صدور گاز طبیعی ایران به ترکیه امضا کردند و و از سال ۲۰۰۱ صادرات گاز ایران به ترکیه آغاز شده است.

این خط لوله ۲۵۰۰ کیلومتری روزانه بطور متوسط ۲۴ میلیون متر مکعب گاز طبیعی ایران را به ترکیه منتقل می کند.

مقامات شرکت ملی گاز ایران می گویند این خط لوله ظرفیت افزایش میزان صادرات گاز تا سقف ۳۰ میلیون متر مکعب در روز را دارد.

مطالب مرتبط